Máte pocit, že se vaše domácnost utápí v chaosu, nic nestíháte a na část věcí k nelibosti okolí zapomínáte? Ať už máte doma miminko, více menších dětí, váš partner je často na cestách nebo jste samoživitelka, vyzkoušejte naše tipy k hladšímu chodu domácnosti.
Sdílej článek
Možná si říkáte, že diář nepotřebujete, protože věci si přece pamatujete. Až vám ale děti v deset večer vyčtou, že ty nasbírané kaštany měly být už na zítra, možná přece jen svůj názor přehodnotíte. Je totiž relativně snadné pamatovat si například návštěvu doktora nebo devadesátiny pratety Gertrudy, ale s menšími akcemi typu „zítra ve škole mimořádné plavání/doneste 50 Kč na kapesníky do školky/zakrslý králík nemá co žrát“ už to je horší.
Výhodou je, že v dnešní době je diářů na trhu spousta – malé, velké, s prostory na vaše myšlenky i s prostorem na kreativní vyjádření. Pokud neholdujete papírovému provedení, jistě najdete skvělou aplikaci do mobilu nebo počítače.
- Alternativou či doplňkem k vašemu diáři může být rodinný plánovací kalendář, ve kterém jsou nejen rozepsány jednotlivé dny, ale také sloupce, kam vepíšete jména všech členů rodiny (někde i zvířat). Každý den tak přehledně uvidíte, že o víkendu má Patrik fotbalový zápas a v pondělí musí Micka na očkování.
- Zajímavou myšlenkou také je třídění úkolů podle jejich důležitosti. Například skupina A: neodkladné záležitosti (oprava auta, objednání k lékaři), skupina B: věci, které snesou mírný odklad (kadeřník, pozvání návštěvy), skupina C: věci, které snesou delší odklad (vyčištění sedačky, malování pokoje). Ehm, zkuste neodsouvat A do B, B do C a vytvářet skupiny D, E a F.
- Pomůže psát si také jiné věci: nápady, která jídla byste mohla uvařit, nákupní seznam, tipy na dárky na Vánoce, úkoly, které je potřeba zařídit před dovolenou, a podobně.
- Zapojte do chodu domácnosti i ostatní členy rodiny. Někdy máme pocit, že ostatní to neudělají tak dobře jako my, nebo že když to uděláme samy, bude to rychlejší. To může být v mnoha případech pravda, do budoucna se ale takový přístup rozhodně nevyplácí. Produkuje unavené matky, nesamostatné děti a manžely nebo partnery, kteří najednou nechápou, v čem je problém, když si začneme stěžovat.
Všichni se mohou podle svého věku a schopností do starosti o domácnost zapojit. Malý tip – pokud chcete samostatnost svých dětí rozvíjet ještě víc, přihlaste je do turistického oddílu nebo skautu.
Máte-li problém s udržováním domácnosti, popřemýšlejte nad systémem, který vám bude nejvíce vyhovovat.
- Zvládnete každý den uklidit něco, nebo spíš uděláte jednou týdně větší úklid? Máte dostatek úložných prostor, aby každá věc po uklizení měla své místo? Nemáte byt či dům příliš přeplněný a neprospělo by mu důkladné protřídění věcí a jejich darování, prodání či odvoz do charitního kontejneru/klasického kontejneru?
- Vyzkoušejte staré známé uklízecí tipy, například věnujte každý den pár minut rychlému posbírání věcí, které jsou na zemi nebo na místě, kde by neměly být, věci po vyndání ze sušičky rovnou poskládejte a schovejte, nenechávejte špinavé nádobí ve dřezu, ale naplňte myčku a pusťte ji atd. I v tomto případě najdete na internetu či v knihkupectví spoustu knih, webů a aplikací, které vám pomohou s organizací úklidu a konkrétními kroky. Pokud vládnete angličtinou, zkuste například do Googlu zadat „how to organize household“.
- Dovolte si odpočívat, jednou za čas prokrastinovat a hodit všechno za hlavu. Pamatujte, že přísloví „práce nemá nohy, neuteče“ nebo „co můžeš udělat dnes, neodkládej na zítřek, ale na pozítří, a máš dva dny volna“ nejsou nepravdivá. Myslete na to, že pořád je to jen byt/dům. Jen školka/škola. Jen práce. Vy a vaše rodina jste důležitější.