4
Rozhodli jste se porazit virózu inhalováním? Pomůžou vám k tomu i bylinky. Stačí je jednoduše přihodit do bublající vody…
Sdílej článek
4
Ano, s bacily se dá účinně bojovat i pomocí „bylinkové lékárny“. Že nevíte, jaké rostliny jsou k inhalování ty pravé? Poradíme vám.
- Nejčastěji se k inhalování používá heřmánek (do půl litru horké vody nasypte jednu polévkovou lžíci sušeného heřmánkového květu), který působí protizánětlivě, pomáhá v boji proti bakteriím, zmírňuje rýmu a uvolní ucpaný nos. Dokáže pomoci i při bronchiálním astmatu. Někteří odborníci však tvrdí, že vysušuje sliznice a ty pak méně odolávají choroboplodným zárodkům. Pokud vás proto po inhalaci heřmánku bude štípat v nose, zkuste raději mořskou sůl.
- Horní cesty dýchací pomáhá léčit také máta, jejíž výpary mají dezinfekční a protizánětlivé účinky. Díky příjemné vůni rovněž dokáže zmírnit, nebo dokonce odstranit bolesti hlavy. (Do půl litru vroucí vody vhoďte hrst sušené máty. Již nevařte!)
- Potlačit prudký kašel a pomoci při vykašlávání dokáže tymián, který má příznivé účinky na sliznici nosní a ústní dutiny. Proto se používá při zánětech průdušnice a průdušek. Navíc je vhodný i pro děti! (Dvě hrsti čerstvého nebo dvě polévkové lžíce sušeného tymiánu vhoďte do půl litru vařící vody, ještě půl minuty povařte a odstavte.)
- Hlen v horních cestách dýchacích pomáhá uvolnit borovice, která má silné antiseptické účinky. Zmírnit může i obtíže vedlejších nosních dutin a skvěle působí i proti bolesti hlavy způsobené ucpanými dutinami. (Do půl litru vroucí vody přisypte tři hrsti jehličí a odstavte.)
- Zahleněné průdušky pročistíte i pomocí inhalace černého bezu, nejpoužívanější léčivé rostliny rostoucí ve volné přírodě. Vyvolává pocení a ničí choroboplodné zárodky. I proto je prvotřídním lékem na všechny nemoci z prochlazení.
- Nespavost vám pomůže zahnat mateřídouška, její inhalace je účinná i proti mírně dráždivému kašli a pomáhá uvolnit hleny.
- Levandulový odvar se inhaluje při senné rýmě. (Do 1 litru studené vody přidáme 10 gramů sušených květů, přivedeme do varu, odstavíme a deset minut louhujeme). Odvar z levandule pomáhá i při nespavosti, bolestech hlavy, kloubů a má rovněž účinek uklidňující.
_tip_