Dětská rádia na Pigy.cz

Lyžaři, čtěte: Lyžařské desatero 

Tipy, nápady, soutěže a recepty pro chytré děti
  •  
  •  
  •  
  • 1
  •  
  •  
  •  
  •  

Rodinné výlety na hory, „školní lyžáky“ a v budoucnu také jarní prázdniny jsou v tomto období pro mnohé děti důvodem k velkému těšení a také radosti. Aby taková radost byla bezstarostná, je dobré se na hory připravit, zvlášť když děti plánují lyžovat. V takovém případě s nimi určitě proberte lyžařské desatero.

Sdílej článek

Tipy, nápady, soutěže a recepty pro chytré děti
  •  
  •  
  •  
  • 1
  •  
  •  
  •  
  •  

Co je to Lyžařské desatero neboli Bílý kodex

Pokud nejste v obraze, pak si pojďme nejdřív připomenout, o co se vlastně jedná a také kde se desatero vzalo. Za jeho vznikem stojí Mezinárodní lyžařská organizace (FIS), která desatero uzákonila i v mnoha alpských zemích. U nás je součástí právní normy od 1. 1. 2010. Pokud se proti desateru dopustíte nějakého přestupku, můžete být vykázáni ze sjezdovky a navíc svým chováním můžete ohrozit sebe i ostatní lyžaře.

Seznamte se, prosím

Abychom nechodili dlouho kolem horké kaše, pojďme se s Bílý kodexem seznámit detailně. Tady je všech deset „přikázání“ 🙂

  1. Ohled na ostatní lyžaře je prvním a řekla bych zásadním pravidlem, kterým bychom se měli na svahu řídit. Na svahu bychom se měli chovat ohleduplně, pozorně a opatrně, abychom neohrozili sebe ani ostatní lyžaře.
  2. Zvládnutí rychlosti a způsobu jízdy je na jednu stranu logickým pravidlem, na stranu druhou i pravidlem často porušovaným. Pokud milujete rychlou jízdu, uvědomte si, že na svahu nejste sami (většinou :)) a že je důležité jízdu přizpůsobit nejen svému umu, ale také kvalitě sněhu, počasí i provozu na sjezdovce. Také je důležité umět včas zastavit.
  3. Volba jízdní stopy je dalším důležitým bodem Lyžařského desatera. Znamená to, že lyžař (nebo snowboardista) jedoucí zezadu musí svou jízdní stopu zvolit tak, aby neohrozil lyžaře před ním.
  4. Předjíždění byste měli předem naplánovat tak, abyste předjížděnému poskytli dostatek prostoru pro jeho pohyby. Předjíždět můžete ze všech stran, jen si dejte pozor, abyste se do předjíždění nevrhali u okraje sjezdovky.
  5. Vjíždění a rozjíždění se týká každého, kdo chce vjet na sjezdovku nebo se po zastavení opět rozjíždí. Je důležité, abyste se rozhlédli nahoru i dolů a teprve potom se dali do pohybu.
  6. Zastavení je dobré naplánovat tak, abyste nestáli v místech, kde je sjezdovka příliš úzká nebo nepřehledná. Pokud na takovém místě upadnete, pokuste se ho pak co nejrychleji opustit.
  7. Stoupání a sestup. Ten, kdo sestupuje nebo stoupá po trati pěšky, musí používat pouze okraj sjezdovky. I tak mějte oči na stopkách a sledujte kdo, kde a jak jede, abyste zabránili případné kolizi.
  8. Respektování značek je samozřejmostí nejen na vozovce, ale i na sjezdovce 🙂 Malým dětem předem vysvětlete co která značka znamená. A nebojte, je jich málo a jsou poměrně logické a pochopitelné i pro laika.
  9. Chování při úrazech je dalším bodem Lyžařského desatera. Pokud budete přítomni u nehody na sjezdovce, je vaší povinností poskytnout první pomoc podle rozsahu vašich schopností. Místo také viditelně označte, třeba zkříženými hůlkami a zajistěte příjezd horské služby.
  10. Povinnost prokázat se je posledním bodem Bílého kodexu. Nařizuje povinnost prokázat své osobní údaje v případě úrazu, a to v případě, že jste účastníkem nebo i svědkem.

 

Něco extra pro snowboarďáky

Pokud brázdíte hory jen na jednom prkně, pak FIS doporučuje, abyste měli přední nohu s prknem pevně spojenou záchytným řemenem, abyste se rozhlédli před každou změnou pohybu, v případě zastavení byste měli stát jen na okraji sjezdovky a příliš dlouho se na místě nezdržovat. Odepnutý snowboard pokládejte do sněhu stranou s vázáním dolů a na vlecích mějte zadní nohu uvolněnou z vázání.

Pár dobrých rad na závěr

Následující doporučení sice neukládá žádná instituce, ale z letitých zkušeností lyžařů je zřejmé, že je dobré nosit helmu, případně páteřák, mít u sebe nabitý mobil, nějaké peníze a doklady včetně kartičky pojištěnce. Také je dobré mít přehled o tom jaké bude počasí a jaký je stav sněhu a v ideálním případě jezdit alespoň v malé skupině.

Mrkněte na infografiku podle Horské služby:

Tak si užijte lyžovačku a buďte na sebe opatrní!

_tip_

Napište nám

Máte zajímavý recept? Tip na akci? Náměty, které by Pigymámu zajímaly? Napište nám je! A můžete se stát redaktorkou Pigymámy!

    [recaptcha id:contactRecaptcha]

    Sdílej článek

    Povězte nám svůj názor