S účinností od 1. 1. 2022 došlo ke změnám u nemocenské dávky otcovské poporodní péče (známé spíše pod pojmem otcovská dovolená). Nejzajímavější je úprava, kdy došlo k prodloužení otcovské dovolené, a to z jednoho týdne na týdny dva. Jaké podmínky je třeba splnit, abyste si mohli užít novou otcovskou v plném rozsahu, a jaké další změny nový zákon přinesl? To se dozvíte v dnešním článku.
Sdílej článek
Otcovská dovolená se prodlužuje
Nemocenská dávka otcovské poporodní péče se nyní prodlužuje ze 7 na 14 dnů, a to tak, že počítá s 10 pracovními dny. „Výše otcovské činí 70 % redukovaného denního vyměřovacího základu za kalendářní den. Denní vyměřovací základ se zpravidla zjišťuje z příjmu za 12 kalendářních měsíců před nástupem na dávku. U OSVČ se vychází z úhrnu měsíčních základů pojistného v rozhodném období před nástupem na dávku. Průměrný denní příjem se upravuje (redukuje) pomocí tří redukčních hranic,“ píše se na stránkách České správy sociálního zabezpečení (ČSSZ).
Nárok na dávku mají tatínci, kteří splňují následující podmínky:
- Otec je zapsaný v rodném listě dítěte (rodiče nemusí být sezdaní).
- Otec nastoupil na otcovskou v období šesti týdnů ode dne narození dítěte nebo jeho převzetí do péče. Den nástupu si určí každý sám podle potřeby. V případě hospitalizace dítěte a matky ze zdravotních důvodů se lhůta pro nástup na otcovskou prodlužuje. Podrobně popíšeme níže.
- Hlavní podmínkou je účast na nemocenském pojištění. To znamená například trvání zaměstnání, které založilo účast na pojištění v době nástupu na tuto dávku. U OSVČ musí být pro nárok na otcovskou splněna podmínka dobrovolné účasti na nemocenském pojištění OSVČ aspoň po dobu 3 měsíců bezprostředně předcházejících dni nástupu na otcovskou.
Novinka: čerpat otcovskou z důvodu hospitalizace matky nebo dítěte lze i po šestinedělí
Zůstává zachován princip, že na otcovskou dávku má nárok otec (či pojištěnec, který převzal dítě do péče nahrazující péči rodičů), pokud na ni nastoupí v období 6 týdnů ode dne narození dítěte nebo ode dne převzetí dítěte do trvalé péče nahrazující péči rodičů. Nová je však možnost začít čerpat otcovskou až po propuštění dítěte z hospitalizace, pokud otec dítěte preferuje možnost navázat intenzivnější kontakt s dítětem v domácím prostředí a současně pomůže matce dítěte v novém uspořádání chodu domácnosti, vysvětluje specializovaný server EPRAVO.CZ.
Pozor ale na to, že pod pojem „hospitalizace dítěte ze zdravotních důvodů na straně dítěte nebo matky dítěte“ (o níž se období pro nástup na otcovskou prodlužuje) nespadá běžný pobyt maminky s dítětem v porodnici po porodu (tj. standardně 3–5 dnů po porodu).
Všechny potřebné dokumenty, tiskopisy i další podstatné informace k otcovské naleznete na stránkách ČSSZ.