U poloviny dětských alergiků/astmatiků se první příznaky objeví v prvních pěti letech života. Třetina alergií začíná dokonce už v prvních třech letech. Jaký je život s dětským alergikem a čemu se vyvarovat?
Sdílej článek
Alergie se v kojeneckém období nejčastěji projevuje jako ekzém, v předškolním věku astmatem a o něco později přejde v alergickou pylovou rýmu. Což je nejčastější alergické onemocnění v naší populaci. Projevuje se na očních spojivkách, rýmou, často svěděním v nose a kýcháním.
Pylová sezóna začíná kvetením stromů, následují pyly trav a obilovin, pak plevelů. Vinou teplejších podzimů se stále prodlužuje. Vhodná léčba doporučená na míru každému dítěti alergologem zahrnuje užívání antihistaminik ve formě kapek či tablet (nejčastěji Zyrtec, Claritin nebo Xyzal) a kapek do očí i nosu. U astmatiků se nasazuje inhalační léčba.
Máte-li doma alergika/astmatika:
- Dávejte pozor i na domácí květenu. Neměli byste mít okna ověšená kvetoucími rostlinami, aby zbytečně nedráždily sliznice.
- Nechoďte do parků, kde je mnoho bříz a jiných kvetoucích stromů.
- Vyhýbejte se místům, kde se právě seká tráva.
- Choďte s ním obloukem okolo neudržovaných ploch.
- Sledujte aktuální pylové zpravodajství
A jak je to s alergií na zvířata?
Bohužel u geneticky predisponovaného jedince se může rozvinout i alergie na zvířecí srst. Nejedná se však jen o chlupy, alergeny se vyskytují i v jejich slinách, kůži, potu apod. Jedny z nejagresivnějších alergenů má kočka, která dokáže vyvolat nejen rýmu, ale i astma. Problematičtí jsou i hlodavci a ptáci. Méně často potíže vyvolávají psi.
Jedinou preventivní léčbou je pylová vakcína v injekci nebo ve formě kapek pro děti, navozuje větší klid při styku s alergeny a snižuje alergické projevy. Není to ale trvalé řešení.
_tip_