Silná, nepravidelná či bolestivá menstruace? Zkuste čaj z řebříčku obecného. Tahle bylina vám krvácení zmírní, nepravidelný cyklus upraví a nepříjemné křeče uvolní. A to není zdaleka vše.
Sdílej článek
Známá bylinkářka Maria Treben, která je dodnes v oboru fytoterapie považována za jednoho z nejdůležitějších průkopníků, o řebříčku píše: „Protože staré bylináře označují řebříček za spásu všech chorob, můžeme ho použít všude tam, kde je už všechno ztraceno. Svou krev pročišťující mocí vyžene z těla mnohé chronické choroby. Jde vždy o to, abychom to zkusili.“
Co všechno řebříček umí?
- Zmírňuje menstruační bolesti a upravuje nepravidelný menstruační cyklus.
- V období klimakteria ženám ulehčuje od některých nepříjemných průvodních projevů.
- Má stahující, protizánětlivé a dezinfekční účinky.
- Snižuje horečku.
- Stimuluje produkci žluče.
- Povzbuzuje činnost trávicího ústrojí.
- Užívá se i při vysokém krevním tlaku.
- Pro schopnost čištění krve bývá součástí čajů určených pro detoxikační kúry.
- Bývá součástí čajových směsí při léčení zánětů močových cest.
- Pomáhá při žaludečních křečích, nechutenství a vředových onemocněních žaludku a dvanácterníku.
- Kloktání odvaru nebo nálevu pak pomáhá při zánětu dásní.
- List řebříčku může posloužit jako první pomoc při poranění kůže – přiložením pomačkaného listu na odřeninu či jinou povrchovou ránu se místo vydezinfikuje a zastaví se i krvácení.
Zahnědlé květy nesbírejte!
Chcete si řebříček samy natrhat a nasušit? Pak byste měly vědět, že tuto trvalku, kvetoucí od června do září, najdete na loukách, stráních, mezích nebo u okrajů lesů. Roste v trsech a její květenství je složené z mnoha malých bílých či narůžovělých kvítků s výrazně kořeněnou vůní.
V lidovém léčitelství se používá jak květ, tak nať. Sbírají se od června do října. Bílé či narůžovělé květy – nikdy nesbírejte květy zahnědlé nebo odkvétající – se odstřihávají nůžkami a suší se ve slabých vrstvách nejlépe na stinném a dobře větraném místě při teplotě do pětatřiceti stupňů.
Bylinu usušte důkladně
Pokud chcete sbírat nať, tak v době počínajícího rozkvětu. Seřezávají se nanejvýš 25 centimetrů dlouhé vrcholové části nezdřevnatělých lodyh. Nať pak sušte zavěšenou ve svazečcích. Dejte však pozor, aby se vám uvnitř nezapařila.
Bylinu usušte důkladně, protože jinak vám může zplesnivět. Uchovávejte ji v papírových obalech a na suchém, tmavém místě.
Řebříček není pro těhotné
Pamatujte, že řebříček není vhodný k dlouhodobému vnitřnímu užívání. Obsahuje totiž toxickou látku thujon, která při vysokých dávkách může způsobovat závratě, bolesti hlavy či jiné nervové poruchy.
Těhotné ženy nebo kojící maminky by na čaj z řebříčku měly raději zapomenout.
Jak připravit řebříčkový čaj
2 čajové lžičky sušené byliny přelijte 250 ml vroucí vody. 10–15 minut louhujte v zakryté nádobě. Pak sceďte.
Čaj připravujte vždy čerstvý, těsně před použitím.
Pokud chcete čajem z řebříčku léčit trávicí obtíže, nápoj nepřislazujte a pijte půl hodiny před jídlem.
_tip_