Dětská rádia na Pigy.cz

Motivace jako pohon

Tipy, nápady, soutěže a recepty pro chytré děti
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Motivace vede člověka k tomu, aby něco udělal, choval se jistým způsobem nebo opakoval jistou činnost. Existují dva druhy – vnitřní a vnější motivace. Přinášíme několik rad, jak děti motivovat a dodávat jim odvahy.

Sdílej článek

Tipy, nápady, soutěže a recepty pro chytré děti
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Vnitřní motivace je vlastní vnitřní pohon, který nás táhne k plnění vysněných cílů. Patří mezi ně snaha o získání vybraného zaměstnání, dosažení vytouženého vztahu s další osobou atd., prostě uspokojení touhy a pocit radosti z dosažení cíle. Lidé, kteří jsou vnitřně motivovaní, se v daném oboru neustále rozvíjejí a hledají další cesty, jak získat nové poznatky a zkušenosti.

Vnější motivace zahrnuje mnoho okolních podnětů. Dítě se učí nikoliv z vlastního přičinění, ale pod vlivem vnějších motivačních činitelů. Příkladem mohou být peníze, sláva a moc nebo u dětí slíbené sledování televize či hraní s kamarády nebo získání oblíbené sladkosti.

Jak děti motivovat? Pokud znáte své dítě a víte, co má rádo, či co naopak nesnáší, jste o krok blíže k lepší motivaci. Vnitřní motivace je jejich vnitřním pohonem, zatímco vnější motivace jim pomáhá vést úspěšný život, vytvářet zdravé vztahy a dělat je celkově lepšími.

1. Stanovte cíl

Nejjednodušší způsob, jak motivovat své dítě, je stanovit mu jasný cíl. Cíle dávají dětem účel a směr, které činí dosažení velkého cíle jednodušší. Cíle by měly být vcelku prosté, jako chodit spát včas, aby zvládali ráno brzo vstávat do školky/školy. V případě starších dětí to mohou být i dlouhodobé cíle jako dosažení vysněného povolání.

2. Plánujte

Když víte, kam směřovat, co dělat, jak to dělat a kdy to dělat, máte plán. A když máte plán, je prosté dosáhnout cíle. Plánování motivuje dítě pohnout se k cíli, udáváte mu tím směr a podáváte pomocnou ruku. Pomozte mu naplánovat malé věci, kterých samo dosáhne.

3. Odměňujte

Odměna je nejčastější způsob, jak někoho motivovat. Pro dítě to může být výlet, oblíbené jídlo, nová hračka, zmrzlina apod. Většinou se jedná o hmotné odměny a občas se moc neliší od úplatků. Když jejich přísun přestane, vytratí se motivace. Skvěle fungují jen v určitých situacích, rozhodně ale neposílí charakter a nestanoví dlouhodobé životní hodnoty. Naopak jako smysluplnou odměnu můžeme hodnotit pozitivní psychické stavy – jako strávení více času s rodinou o víkendu, výlety, společné zážitky. Skvělým příkladem je jízda na kole, pokud se dítě naučí dobře jezdit na kole, odměnou mu bude fantastický pocit z jízdy a nezávislosti.

4. Vysvětlete „proč“

Základem je vysvětlit dětem, proč mají jistou věc vykonávat, nebo naopak proč to dělat nesmí. Nejlépe fungují jasné a přímé odpovědi. Když se dítě zeptá, proč si má uklidit pokoj, prostě odpovězte „protože bude čistý a příjemnější k dalším činnostem. Kamarádi si tu s tebou budou chtít víc hrát.“ Občas příliš detailní odpověď jen uškodí. Malí i velcí potomci musí přesně porozumět tomu, proč jsou nuceni jistou věc vykonat.

5. Inspirujte

Buďte příkladem a inspirací k motivaci svých dětí. Jestli, že chcete, aby byly slušné, měly dobré výsledky ve škole, byly pozitivně naladěné, zodpovědné, ukažte jim, jak na to.

6. Dodávejte odvahu

Dítě nemusí být vždy zcela úspěšné v tom, co dělá, selhat může být demotivující. Dodávání odvahy ze strany rodičů a sourozenců napomáhá vytrvat a zkoušet to znovu a lépe. Dodávání odvahy je pozitivní formou, jak někoho přimět k další činnosti.

7. Važte si jich

Važte si úsilí, jaké dítě do činnosti vkládá. Vždy si zaslouží pochvalné poklepání po rameni. I když nemusí přijít každý den, vždy si ho všimne a dodá mu další odvahy a vytrvalosti.

8. Soutěžte

Když soutěžíte, přirozeně chcete vyhrát. To je samo o sobě velkou motivací vydat ze sebe to nejlepší.

9. Volby a následky

Další způsobem, jak motivovat své dítě, je dát mu kontrolu nad tím, co dělá. Skvěle k tomu slouží volba mezi několika možnostmi. Vyzkoušejte to na maličkostech, dejte mu možnost vybrat si, jestli chce jít do školky/školy v kalhotách A nebo kalhotách B. Bude mít pocit, že si samo vybralo a určilo, jak to bude.

10. Netlačte

Dodávat dítěti odvahu je fajn, ale nesmí se zdát, že tím vyvíjíte nátlak. To byste ho naopak demotivovali. Stal by se z něho rebel a schválně by se chovalo opačně, než vyžadujeme.

11. Pomozte jim získat nové zkušenosti

Stejně tak, jako všechny děti rády zkouší nové hračky, tak si chtějí vyzkoušet novou činnost, kterou právě odkoukaly. Motivujte své potomky k tomu, aby si lépe vedli ve škole nebo třeba při hře s kamarády tím, že jim pomůžete získat nové zkušenosti a dáte jim přístup ke správným nástrojům, jak se je naučit.

12. Naučte je přijmout nedostatky

Každý má nějaký nedostatek. Ale ten by neměl určovat, jestli budete v životě úspěšný nebo ne. Naučte děti všechny nedokonalosti s grácií přijmout. Řekněme, že nejmladší syn nedosahuje takové výšky jako jeho bratr, což mu znemožňuje věnovat se basketbalu, jak by si původně přál. Povzbuzujte ho k jiným sportům a ukažte mu možnosti, které se nabízejí. Třeba ho zaujme baseball nebo plavání. Pomozte dětem najít cestu jak z nedostatku udělat příležitost k něčemu mnohem lepšímu.

13. Vytvořte zdravé prostředí

Nejjednodušší způsob, jak demotivovat dítě, je ho neustále soudit. Pokud budete posuzovat vše co potomek dělá a označovat to nálepkou „dobré“, „špatné“ nebo „nedostačující“, postupně přestane ztrácet chuť zkoušet dělat cokoliv nového. Když přestanete soudit a posuzovat, dítě se nebude bát jít po hlavě do čehokoliv neznámého.

 

_tip_

Napište nám

Máte zajímavý recept? Tip na akci? Náměty, které by Pigymámu zajímaly? Napište nám je! A můžete se stát redaktorkou Pigymámy!

    [recaptcha id:contactRecaptcha]

    Sdílej článek

    Povězte nám svůj názor