Uvažujete nad tím, jak batoleti zařídit jeho první pokojíček? Přinášíme několik tipů, čím dítko potěšíte, čemu se vyhnout a jaké zvolit barevné kombinace.
Sdílej článek
Batolata si svůj první pokojíček skutečně užívají, jsou z něj nadšená a využívají každého místečka v místnosti.
První velká postel
Funkci postele nikdy nenahrazujte matrací položenou volně na zem. Vlivem proudění vzduchu se trvale víří prach, což není vhodné pro nikoho z nás, natož pro děti. Postel by měla být ve výšce alespoň 30–45 cm nad úrovní podlahy. Matrace by měla být dostatečně pevná, pružná a prodyšná s pratelným povlakem. Ve větších postelích zaručují bezpečný spánek zvýšená čela a přídavné zábrany, které můžete zabezpečit měkkými mantinely nebo polštářky domácí výroby. Postel neumisťujte nikdy k oknu, raději zvolte rohovou část místnosti, delší stranou ke zdi.
Chcete vědět, jak zjednodušit přechod potomka z dětské postýlky do dospělácké? Přečtěte si několik rad, jak si s tím hladce poradit.
Volte postele rostoucí společně s dítětem, ušetřený prostor můžete využít k hraní a zábavě.
Hrací prostor
Kromě postýlky potřebují děti prostor pro hru, zábavu, rozvoj kreativity a uložení hraček. Batolata ocení především dětský pracovní stůl s židličkou. Podmínkou pohodlné práce u stolku je pevnost, stabilita a správná výška stolní desky. Také židle musí odpovídat momentální výšce dítěte. Malý umělec nesmí hrbit záda a ani vytahovat ramena. Rodiče zase ocení možnost dalšího sezení u stolku v podobě například pletených taburetů nebo sedacích vaků. Stolek nezapomeňte doplnit lampičkou, která zajistí dostatek světla, neoslňuje a má bezpečný kryt žárovky.
Jaký zvolit design?
Nábytek s dětskými motivy je roztomilý, ale přijde doba, kdy se už do pokojíku nebude hodit. Pokud chcete ušetřit peníze, zvolte raději umírněnější nábytek, který můžete ze začátku ozdobit např. dětskou tapetou nebo samolepkami. Volte raději bílou nebo přírodní světlé dřevo. Pohrajte si s kombinací kvalitních materiálů a designu na pozadí, které lze hravě změnit.
Dřevo, nebo plast?
Ideálem je kvalitní masivní dřevo. Ať už sáhnete po levnějším smrku a borovici, nebo po kvalitnějším tvrdším buku a dubu, mořením jim dodáte zajímavého vzhledu. Velmi módní a praktická je také bílá, která vynikne zvláště při barevných stěnách. Výrazné barvy můžete do pokojíku vnést drobnými plastovými doplňky s oblými tvary. Děti ocení jejich lehkost, maminky omyvatelnost.
Barvy, barvičky
Harmonii docílíte kombinací maximálně tří barev. Vždy je dominantní jedna, kterou další dvě doplňují. Osvědčeným receptem je světlý pastelový základ, který oživí výraznější barevné doplňky. Ty do místnosti vnesou hravost a život. Do blízkosti postele jsou vhodné studené odstíny, které uklidňují mysl a usnadňují usínání. Do herní zóny zvolte živější odstíny teplých barev. Strop nechejte klasicky bílý, místnost s barevným stropem působí uzavřeně a stísněně. Vyvarujte se temných a pochmurných barev, jako jsou hnědá, černá nebo antracitová. Opatrně pracujte s lesní zelenou, fialovou či vínovou. Naopak se nebojte banánově žluté, azurové, bledě modré, zelenkavé, jahodové nebo meruňkové.
Co do pokojíčku nepatří?
Nepatří sem ostré a špičaté předměty, dlouhé provázky, skleněné desky nebo těžké elektrické spotřebiče, které by na sebe batole jednoduše strhlo za přívodní kabel. Dávejte pozor na obsah šuplíků, dítě zde nesmí najít léky, kosmetiku nebo čisticí prostředky. Všechny nepoužívané zásuvky zaslepte bezpečnostními krytkami.
Inspirujte se našimi radami, jak vyzdobit pokojíček pro malou princeznu.
_tip_