Odplenkování dítěte může maminky někdy pěkně potrápit. Načítáte informace o tom, jak naučit dítě na nočník co nejrychleji a nejlépe, a propadáte panice, když to nejde podle plánů? Přinášíme pár osvědčených tipů, jak na to.
Sdílej článek
Jistě jste také od vašich maminek a babiček slyšela, že dítě se má vysazovat na nočník od doby, co sedí. Pravdou sice je, že si tak na nočník snáze zvykne, ale na druhou stranu je třeba si uvědomit, že podle jedné z teorií jsou děti schopné ovládat svěrače až poté, co vzpřímeně chodí a mají vyvinuté pánevní svaly, což bývá kolem druhého roku.
Jedním z oblíbených způsobů při učení dítěte na nočník je tzv. indiánská metoda. Spočívá v tom, že dítěti vezmete plenku a už mu ji nikdy nedáte, ani na noc. Pokud totiž dítěti někdy pleny dáváte a někdy ne, může v tom mít pěkný zmatek, proto je potřeba si ujasnit, že pleny už používat nebudete. Sem tam se sice nějaká nehoda stát může, ale dobrým pomocníkem je např. nepromokavé prostěradlo nebo tréninkové kalhotky. Pokud si z různého důvodu netroufáte nechat dítě přes noc bez plen, zkuste mu ji nasadit až poté, co usne.
Pamatujte na to, že dítě je postaveno do nové situace, a proto se občas může pomočit mimo nočník či toaletu. V žádném případě na dítě nekřičte, ideálně vzniklou situaci ani nijak nekomentujte, dosáhli byste opačného efektu – dítěti by se nočník zprotivil. Pokud ale „uspěje“, pochvalte ho!
Pokud si dítě zatím samo na toaletu neříká, vysazujte ho pravidelně vy. Zkraje to může být třeba po dvaceti minutách, později po půlhodině až hodině. Uvidíte, že si zvykne a po pár dnech vám bude potřebu oznamovat samo. Pokud ne, vydržte, nepropadejte panice. Jednou to přijde.
Máte-li strach z toho, jak to zvládnete venku, obáváte se zbytečně. Pro jistotu s sebou vezměte náhradní oblečení, ale opět platí – po určité době dávejte dítě vymočit.
O vašem rozhodnutí informujte i okolí, především v případě, že dítě nocuje někde jinde.
Každý to zvládl, vaše dítě to zvládne také!
_tip_