Školní prázdniny se chýlí ke konci. Děti si užívaly „letní“ bezstarostný režim, měly spoustu zážitků, nových přátelství. Mají plnou hlavu dobrodružství a minimum povinností. Dneškem se vracejí do školy, takže je třeba je „přepnout“ do jakéhosi školního režimu. Ale jak?
Sdílej článek
Je to pro ně velká změna, zejména pro prvňáčky, kteří poprvé usedají do školních lavic. Jak to udělat, aby je to co nejméně „bolelo“? Nabízíme vám několik tipů, jak a co dělat, abyste si vy i děti nástup do školy co nejlépe užili.
Použijte kalendář
Vaše děti budou lépe připraveny, když budou mít vizuální přehled o tom, kdy škola opět začíná. Dobrým nápadem je vyvěsit v jejich pokoji kalendář a nechat je odškrtávat dny do začátku školního roku – každý den jinou barvou. Děti milují barevné věci.
Povídejte si o novém školním roce
Děti o prázdninách nechtějí mluvit o škole, nebo o návratu do školy. Přesto byste měli toto téma nadhodit, nenápadně a především pozitivně – nejhorší je, když rodiče děti školou straší. Některé děti pociťují s blížícím se začátkem školního roku úzkost a stres. Pokud je to případ i vašeho školáka, věnujte mu pozornost. Promluvte si s ním a ujistěte ho, že tyto pocity jsou přirozené. Snažte se také změnit jeho vnímání školy tak, aby ji bral jako místo, kde se hodně naučí, bude moci navštěvovat různé kroužky, znovu se setkat se spolužáky, dobrými kamarády… Motivujte jej.
Pomalu upravujte režim
Prázdniny jsou časem, kdy děti mohou porušovat pravidla – my dospělí jim to dovolíme. Necháváme je ponocovat, nenutíme je vstávat brzy ráno, jejich dny jsou plné nových zážitků a dobrodružství. Aby však vstávání do školy nebylo příliš velkým šokem, je dobré postupně upravit režim na ten „školní“.. Alespoň poslední týden před začátkem školního roku se snažte dostat děti do postele dříve než obvykle a na ráno jim nastavte budík. Snažte se je dostat do postele v době, kdy chodí spát během školního roku, a podobně upravte i čas vstávání. Postupně také omezujte televizi a čas strávený na počítači, tabletu, nebo mobilním telefonu.
Ulehčete dětem opětovný kontakt se spolužáky a kamarády
Před návratem do školy můžete dětem navrhnout, zda se nechtějí potkat se spolužáky. Můžete vymyslet nějakou společnou akci, mohou jít společně např. na koupaliště, do kina, nebo na zmrzlinu. Setkání s ostatními dětmi ze třídy může vašemu dítěti pomoci zmírnit úzkost z návratu do školy.
Naplánujte krátké opakování učiva
Týden před začátkem školního roku je vhodné, abyste dětem zadali drobné úkoly. Začnou si procvičovat paměť a opráší si znalosti z předchozího školního roku. Mohou napsat krátký diktát, dejte jim pár příkladů z matematiky, něco přečíst a povědět obsah… Slibte jim, že jakmile tyto úkoly vyřeší, budou se moci opět bavit podle vlastní fantazie.
Seznamte děti s informacemi, které máte k dispozici
V současné době má každá škola své vlastní webové stránky, kde obvykle koncem srpna zveřejní rozvrh hodin, jména učitelů, kteří budou vyučovat jednotlivé předměty, názvy kroužků, jména trenérů, vychovatelů ve školní družině atd. Přečtěte si společně s dětmi tyto informace, prohlédněte si fotografie školy, tříd nebo si přečtěte archiv, kde najdete zprávy o akcích pořádaných ve škole během školního roku.
Věnujte se očekáváním dítěte
Starší děti již mají cíle, kterých chtějí ve škole dosáhnout. Je proto užitečné se jich zeptat, co od návratu do školy očekávají. Zeptejte se, zda mají nějaké otázky, nebo zda je něco trápí. Vysvětlete jim, že i ostatní děti budou první den ve škole trochu nervózní a nejen rodiče, ale i učitelé jim pomohou zbavit se této nervozity a cítit se pohodlně.
Jak připravit na školu budoucího prvňáčka?
U prvňáčka je potřeba z naprosto neznámé představy o škole udělat co nejkonkrétnější. Povídejte si o tom, jak to ve škole vypadá, co se v ní dělá, jaký je rozdíl oproti školce. Někdy se děti bojí, zda zvládnou učení. Dodejte jim sebedůvěru i tím, že jim řeknete, že mnoho věcí se naučily již ve školce – znají již některá písmenka, číslice, umí kreslit, poznají geometrické tvary… Ujistěte je, že ve škole budou jen pokračovat v tom, co se dosud naučily. Můžete si také na webu školy prohlédnout fotografie školy, tříd, učitelů. Choďte na procházky okolo školy, zkoumejte různé trasy, kterými se dá do školy dojít. Je také dobré, pokud starší děti, které už chodí do školy, mohou o škole vyprávět těm vašim. Pro děti je to jiné, když najednou o škole nemluví jen dospělí.
Před prvním dnem si s dětmi promluvte o tom, jak to bude vypadat. Naplánujte to společně. Co si obléknete, jak se tam dostanete, jak dlouho tam asi budete, co budete dělat po škole a tak dále. Povídejte také o tom, jaké to bylo, když jste šli do první třídy vy. Mluvte také o emocích a nechte dítě co nejvíce mluvit o tom, jak se cítí. Aktivně naslouchejte a uklidňujte. Pokud jde vaše dítě poprvé do školy, bylo by vhodné, aby s ním šli oba rodiče. Seznamte se s jeho třídním učitelem a buďte svému dítěti oporou. Nezapomeňte na slavnostní oblečení a alespoň malou květinu pro paní učitelku. První školní den můžete například zakončit v cukrárně.
Jak by měl vypadat program prvňáčka po škole?
Často mají rodiče tendenci zapsat děti už v první třídě na spoustu kroužků. Vychováváme tím však malé neurotiky, kteří jsou ve stresu a nic nestíhají. Prvňáček by měl mít maximálně jeden kroužek, a neměl by se věnovat po dobu tohoto náročného období víceru různorodým aktivitám. Některé děti mají v průběhu týdne i 8 kroužků, nemůžou si pak hrát s kamarády, večer jsou unavené a nezvládají se věnovat učení. To není v pořádku, protože tak vznikají mnohé negativní emoce. Pro dítě je vyčerpávající i to, že se neustále v každém kroužku musí adaptovat na nové prostředí, trenéra, kolektiv, pozitivní i negativní vztahy… Rodiče by měli dítě zapsat pouze na jeden kroužek s ohledem na to, jaké jsou jeho největší zájmy. Aby mělo z této mimoškolní aktivity radost, ne aby bylo ve stresu.
Na závěr:
- Školák je v první řadě vašim dítětem, až potom žákem.
- Po příchodu ze školy nechte dítěti prostor pro sebe.
- Vytvořte dítěti vhodný prostor a čas na učení, motivujte k plnění úkolů.
- Učte děti učit se.
- Reagujte citlivě.
Mgr. et Mgr. Barbora Brzáková Krelová, psycholožka online poradny MOJRA.cz