Tři oříšky pro Popelku, to je pohádka, bez které si mnozí Vánoce ani nedovedou představit. A rok co rok na ni čekají nejen děti, ale i rodiče. Už jste se ale byli podívat na zámku Moritzburg, kde se Vorlíčkův film točil?
Sdílej článek
Moritzburg najdete zhruba čtrnáct kilometrů severozápadně od německé metropole. A pokud se na vás usměje štěstí a bude i trochu sněhu, rozprostře se před vámi při příjezdu nádherný obrázek. Obrázek podobný tomu, který každoročně okouzluje miliony televizních diváků nejen u nás, ale i v Německu, kde je, jak jsem se během své loňské návštěvy zámku dozvěděla, Popelka snad ještě oblíbenější než u nás.
Od renesance do baroka
Zámek byl postaven Mořicem Saským v letech 1542–1546, a to v renesančním stylu na vrcholu žulové hory v bažinaté dolině. Po necelých dvou stech letech, za panování Augusta Silného I., však získal podobu barokní. Vladař totiž podrobil objekt nákladné přestavbě, během níž se změnilo i okolí zámku.
Původní bažinatá krajina se proměnila v rozsáhlý zámecký park s rybníčky, krásnými zahradami a oborou s divokou zvěří. Rekonstrukce skončila panovníkovou smrtí, tedy v roce 1773.
Na Moritzburgu vznikly tři scény
V pohádce Tři oříšky pro Popelku, která se tu točila v zimě na přelomu let 1972–1973, se zámek Moritzburg objeví pouze ve třech scénách. Ve chvíli, kdy přijíždí královský průvod, podruhé, když k němu přicválá Libuše Šafránková coby Popelka na Juráškovi a oknem pozoruje královský ples. A potřetí ve scéně, kdy Popelka na schodech při útěku před princem ztratí střevíček.
I tak se díky naší Popelce ze zámku stalo téměř poutní místo, jehož návštěvu si každoročně nenechají ujít tisíce lidí. Obzvlášť pak v předvánočním čase, kdy se tu pravidelně pořádá výstava nazvaná Tři oříšky pro Popelku.
Kostýmy, plesové šaty a Popelčin střevíček
I letos budou až do 25. 2. 2018 prostory zámku patřit Vorlíčkově pohádce. Prohlídka je uspořádaná tak, aby návštěvníka seznámila se zimním Moritzburgem, na konci vás pak zavede ke schodišti, kde Popelce uvízl střevíček. I ten na zámku uvidíte. Ne však „pravý“, ale mnohonásobně větší – betonový.
Na výstavě můžete obdivovat původní kostýmy nebo si vyzkoušet některé plesové šaty z bálové taneční scény. A také se z brožury, která tu je i v českém jazyce, dozvíte vše o natáčení filmu. Já jsem se z ní mimo jiné dočetla, že Libuše Šafránková měla v jedné scéně dublérku – Marion Becker. Tuhá zima totiž během natáčení způsobila, že některé cesty se proměnily ve skluzavku. To bylo nebezpečné zejména během natáčení scén s koňmi. „Když Popelka ztratí na schodišti střevíček, je krátké přerušení. Potom ji divák vidí, jak jede do tmy na Juráškovi. A to jsem byla já. Museli mi růžový plášť na krku nějak spíchnout, protože mi byl příliš těsný. Po zámecké rampě dolů jsem jela taky já, tam to hodně klouzalo, stejně jako kolem rybníka,“ uvedla Marion Becker.
Promítání pohádky v češtině i návštěva Pavla Trávníčka
Na zámku se bude pohádka Tři oříšky pro Popelku také promítat. V zámeckém kině ji uvedou dokonce v originálním českém znění. Pokud tedy chcete pohádkovou atmosféru zažít se vším všudy, naplánujte si návštěvu buď na 25. listopadu, 2. prosince, 13. ledna či 3. února. Promítá se vždy od 15 hodin.
A kdo sem přijede 26. ledna, získá k prohlídce jeden bonus navíc. Ten den tu totiž můžete naživo spatřit i pohádkového prince – Pavla Trávníčka!
_tip_