Pokud je vaše dítě alergik, je podle odborníků lepší zvíře doma nemít. Co ale dělat v případě, když už jste ho pořídili? Ne každý má totiž to srdce se s ním rozloučit. Poradíme vám, jak by soužití malého alergika s domácím mazlíčkem mohlo fungovat.
Sdílej článek
Zásada číslo jedna zní: Zamezit vdechování alergenů a jejich kontaktu s pokožkou. V první řadě se tedy pozorně rozhlédněte po bytě a zkuste se zbavit všech lapačů prachu, které se nedají pravidelně čistit nebo často prát. Jsou to například koberce, závěsy, přehozy…
Když přece jen nějakou podobnou „pracholapku“ – například čalouněnou sedačku – nemůžete či nechcete oželet, je nutné ji čistit mnohem častěji.
Jak pečovat o zvíře?
Likvidovat alergeny je potřeba také u zdroje – tedy u zvířete samotného. O co víc jich totiž odstraníte na něm, o to méně jich bude roznášet po bytě.
Jak na to?
- Pravidelně srst nebo kůži zvířete otírejte vlhkým hadříkem. Vyčesávání chlupů nestačí. Navíc se jeho vinou do vzduchu můžou rozšířit alergeny schované v srsti.
- Pravidelně domácího mazlíčka koupejte. K tomu používejte šampony určené výhradně pro zvířata.
- Když přijdete se zvířetem z procházky, očistěte mu vlhkým hadříkem nejen tlapky, ale i srst na nohou a břiše.
- Doporučuje se také ošetřovat srst speciálním čisticím přípravkem proti alergenům, připomínajícím kondicionér, který umí alergeny neutralizovat. O jeho výběru se poraďte s odborníkem.
- Častější pozornost věnujte také pravidelné hygieně uší zvířete. Usazuje se v nich totiž pyl, prach a další látky, které můžou vyvolat alergickou reakci.
Čistička vzduchu
Také byste měli vědět, že zvířecí alergeny jsou lehké a opravdu dlouho se drží ve vzduchu. Zlikvidovat je umí čistička vzduchu.
Jestliže se rozhodnete ji pořídit, ptejte se na vzduchový výkon motoru. Měl by odpovídat velikosti místnosti, ve které ji budete používat. Alergikům by měla všechen vzduch v pokoji umět přefiltrovat čtyřikrát za hodinu.
Výkonný vysavač
Dalším nedocenitelným pomocníkem vám v tomto případě bude i výkonný vysavač. Kupte si ale takový, který umí odstranit i mikročástice. Zaměřte se tedy na stroj s dostatečným výkonem, prachotěsnou konstrukcí, výstupním HEPA filtrem, hodí se i filtr s aktivním uhlím – pohlcuje totiž pachy. Součástí vašeho vysavače byl měl být i turbokartáč, který je dobrý na sbírání chlupů z koberců či čalouněného nábytku.
Častý úklid
V neposlední řadě je důležité udržovat domácnost stále v čistotě. Pravidelně a důkladně uklízejte především místa, na kterých se zvíře nejvíce zdržuje – hlavně co nejvíce perte nebo čistěte jeho pelíšek.
Víření alergenů zabráníte také vytíráním hladkých podlah, zvláštní důraz klaďte i na praní povlaků a polštářů. Po úklidu pak dobře vyvětrejte.
Pokud je však alergie vašeho dítěte opravdu silná, žádná prevence nepomůže.
_tip_