Dětská rádia na Pigy.cz

Nenechte si na rodičovské ujet svůj profesní vlak

Tipy, nápady, soutěže a recepty pro chytré děti
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Ať už jste mladá maminka, která založila rodinu hned po (nebo dokonce při) škole, či za sebou již máte vybudovanou úspěšnou kariéru, mateřská a potažmo rodičovská dovolená vám obrátí váš pracovní život vzhůru nohama. Jak neztratit přehled a profesně se obohacovat i během péče o naše nejmenší?

Sdílej článek

Tipy, nápady, soutěže a recepty pro chytré děti
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Pokud se rozhodnete využít český systém a zůstat s dítětem tři až čtyři roky doma, určitě vás během té doby nečeká velký kariérní růst. Bohužel je náš pracovní trh stále velmi nepřipraven na pracující maminky na rodičovské dovolené a zaměstnavatelé v drtivé většině případů ztrácí o jakoukoliv spolupráci zájem a na tři roky vás zkrátka vymažou ze svého povědomí. Návrat po tak dlouhé době je pak samozřejmě obtížný a na vás kromě adaptace ve školce čeká stres v práci, kde se během tří let událo mnoho zásadních změn.

Bohužel jsou ženy díky péči o děti na trhu práce značně znevýhodněny a pokud nechtějí svěřit své dítě chůvě, či ho dát do jeslí, nezbývá než na nějakou dobu upustit od svých kariérních snů. Nechápejte mě špatně, výchova dětí a péče o ně (hlavně v těch prvních letech) je úžasná a mnoha způsoby velice naplňující pro většinu žen. Znamená to ale, že je potřeba odsunout všechny své ostatní zájmy a kariéru úplně stranou? Nebo je tu možnost jak se rozvíjet a vzdělávat i během mateřství a usnadnit si tím pozdější návrat do práce?

Mám pro vás dobrou zprávu, doba přeci jen trochu pokročila a zejména v posledních letech se pracující maminky přestávají stávat ohroženým druhem. Pracovat na RD totiž může být pro ženu vlastně jistou formou relaxu, odreagování se od starostí běžných dní. Dodává jí to pocit užitečnosti, je za něco oceněná a často dělá, co ji baví. V současnosti existuje řada skupin a organizací, které pomáhají ženám na rodičovské s rozvojem a návratem do pracovního světa. Nabízí většinou kontakt s profesionály formou besed, seminářů a přednášek a pomoc s profesním rozvojem pomocí nejrůznějších kurzů. Některé dokonce propojují firmy a maminky, které pro ně vykonávají drobnou práci a mohou tak zůstat v kontaktu se svou profesí a zároveň mají dostatek času na rodičovské radosti a povinnosti.

Pojďme se teď podívat na několik forem seberozvoje, které můžete na RD využít:

1/ Rekvalifikační kurzy

Pokud se po rodičovské nechcete vracet ke svému původnímu oboru a ráda byste dělala něco úplně jiného, ale máte obavy, jak získat potřebné znalosti a kvalifikaci pro výkon nového povolání, zkuste se porozhlédnout po rekvalifikačním kurzu. Jsou jich stovky, od kosmetičky po programátora, a vybere si z nich určitě každý. Pomohou ale i s rozšířením a prohloubením znalostí a zkušeností ve vašem stávajícím oboru.

Rekvalifikační kurzy u nás poskytují střediska s platnou akreditací od Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy a po jejich absolvování vás čeká závěrečná zkouška. Po jejím úspěšném složení pak získáváte celostátně platné Osvědčení o rekvalifikaci. Tyto kurzy trvají cca 3-6 měsíců a dají se absolvovat i online.

  • Jejich výhodou je to, že se během krátké doby naučíte to, co se jiní učí roky. Kurzy jsou koncipované tak, aby studenti získali teoretické i praktické znalosti, díky čemuž zvýší vaše šance na pracovní uplatnění.
  • Na rekvalifikační kurz se navíc může přihlásit úplně každý.
  • Pokud si najdete akreditovaný kurz, můžete si ho navíc nechat proplatit od úřadu práce. Má to ovšem háček, musíte se registrovat jako uchazeč o práci, což se ale nevylučuje s čerpáním RD. Zároveň musíte úspěšně složit závěrečnou zkoušku a na kurz řádně docházet. Pokud se nechcete potýkat s úřady, připravte si investici zhruba od 10 do 40 tisíc korun podle vybraného oboru a kurzu.
  • Je samozřejmě fajn si předem ověřit jeho kvalitu a projít si reference. Dejte si také pozor, aby akreditace byla platná.

2/ Jiné kurzy

Ostatní vzdělávací kurzy se od rekvalifikačních liší tím, že nemají akreditaci Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy a bývají kratší. Po jejich absolvování většinou neskládáte zkoušky a získáváte pouze certifikát o absolvování. Opět je vám k dispozici nepřeberné množství kurzů v mnoha a mnoha oborech. Stačí si jen vybrat. Chcete docházet osobně, nebo vám více vyhovuje online výuka? Co od kurzu očekáváte? Projděte si reference a podrobně si prostudujte náplň jednotlivých lekcí.

3/ Semináře, webináře a přednášky

Další možností jak neusnout na vavřínech a na RD se vzdělávat a prohlubovat své znalosti je účast na seminářích, webinářích a přednáškách ve vašem oboru. Nechte se inspirovat úspěšnými lidmi, získáte navíc nové kontakty a to se vždycky hodí.

Čas, který investujete do svého vzdělávání, se vám při nástupu do práce bude dozajista hodit a budoucí noví či staří zaměstnavatelé jistě ocení, že jste se během rodičovské věnovala i svému profesnímu rozvoji. Existuje celá řada organizací a platforem, které pořádají vzdělávací akce pro maminky. Jejich výhodou je, že často nabízí i hlídání dětí v dětském koutku a tak nemusíte shánět chůvu.

Napište nám

Máte zajímavý recept? Tip na akci? Náměty, které by Pigymámu zajímaly? Napište nám je! A můžete se stát redaktorkou Pigymámy!

    [recaptcha id:contactRecaptcha]

    Sdílej článek

    Povězte nám svůj názor