Přicházíte domů z dlouhé procházky s miminkem a míříte do kuchyně, abyste rychle připravila vydatný oběd. Jenže ať do ledničky koukáte sebevíc, nápad nepřichází. Hledáte inspiraci na internetu. Začínáte vařit. Jenže ouha, chybí mléko. Tak zase do bot a do obchodu… Zní vám to povědomě?
Sdílej článek
Řešení je přitom jednoduché. Plánování jídla a ještě lépe jeho předpříprava. Anglicky psané weby tento trend přicházející i k nám označují jako meal planning a meal prep.
Jistě si vzpomínáte na úsměvnou scénu z Pelíšků, v níž major Šebek píše své ženě jídelníček, pravdou však je, že na plánování jídla a jeho předpřípravě něco je. Ušetří vám čas, peníze i mnoho nervózních chvil. Stačí, aby se stalo součástí vaší rutiny.
Je jasné, že v nabitém koloběhu každého dne se vám nechce dělat ještě něco navíc. Pokud si ale vyhradíte večer před velkým nákupem deset minut na naplánování jídel a každou neděli večer půl hodiny na jejich předpřípravu, bohatě to oceníte v týdnu, který bývá mnohem hektičtější. A zvlášť v dnešní době, kdy možná máte děti ze školy doma, manžel úřaduje z obýváku a lednice je nejvytíženějším místem bytu.
Jak na to? Pořiďte si větší papír nebo mazací tabulku, kam můžete přehledně psát konkrétní jídla na příští dny, a nejlépe speciální trhací blok, do kterého si budete psát seznamy do obchodu a kroky přípravy. Nesázejte na to, že odněkud vždycky vyšťouráte kus nějakého papírku, protože ten se snadno ztrácí. Přehled jídel umístěte na viditelné místo, třeba na ledničku. Blok také mějte na jednom místě, jeho výhodou je, že po čase vám bude skvělou inspirací. Nebo si stáhněte vhodnou mobilní aplikaci, která bude plánovat s vámi, například Plan Meals.
Pro inspiraci k prvním krokům a receptům si otevřete třeba web thekitch nebo Instagram mealpreponfleek a začněte plánováním (meal planning). Promyslete si vaše dostupné možnosti a přání. Chcete jíst zdravěji/levněji/rychlá jídla? Budete jíst méně masa/více zeleniny/žádné pečivo?
V dalším kroku vymyslete konkrétní jídla, která budete v následujícím týdnu nebo dnech chystat. Na velký papír nebo tabulku si udělejte kolonku pro každý den a každé jídlo od snídaně až po večeře. Nezapomeňte na svačiny. Každé jídlo si zapište, případně zadejte do aplikace. Pokud víte, že v příštích dnech nebudete mít mnoho času, neplánujte svíčkovou. Čekáte návštěvu? Pak je naopak čas se blýsknout. Má někdo v rodině dietní omezení? Přehledně naplánujte, kdy může jíst to, co ostatní, a kdy bude mít své speciální jídlo.
Ke každému jídlu si do bloku nebo aplikace vypište ingredience, které na jeho přípravu potřebujete, ale nemáte je doma nebo brzy dojdou. To bude váš seznam do obchodu. Poznačte si také, která jídla můžete připravit předem a jak konkrétně. Pokud máte dobře naplánováno, stačí jít na jeden velký nákup jednou či dvakrát týdně a během týdne už jen dokupovat drobnosti, například pečivo.
Až dorazíte z obchodu, je čas na předpřípravu (meal prep). Ta může obnášet například nachystání dětských svačin do krabiček do lednice, uvaření zeleniny, namočení luštěnin na polévku, uvaření vývaru, který pak rozdělíte v menších porcích do mrazáku, uvaření a zamrazení více jídel, která si vezmete do práce.
Cílem je nepropadat každý den zoufalství, co a z čeho budete zase vařit, a neběhat každý druhý den do obchodu pro pár věcí. Uvedenými nápady se však nemusíte cítit svázaná, upravte si je podle vlastních potřeb. Hlavní je, aby vám plánování a předpříprava jídla přinesly méně nervózních chvil a pomohly k lépe strávenému času s vašimi milými.