Jiný kraj, jiný mrav. Pojďte se s námi podívat, jak se slaví konec roku a vítá ten nový v různých zemích světa.
Sdílej článek
Velká Británie
Podle Britů je velmi důležitý první člověk v novém roce, který přejde přes práh. Podle pověr a zvyků by to měl být muž s tradičním darem v ruce – chlebem, pitím pro hlavu rodiny a uhlím pro zapálení ohně. Pokud by však přišla na návštěvu blondýna či zrzka, hostitelé by zřejmě moc nadšení nebyli – takové návštěvy prý totiž přinášejí smůlu.
Brazílie
Stejně jako u nás, i zde se podává novoroční čočka, která má zajistit bohatství v novém roce.
Rakousko
Naši sousedé mají ve zvyku dávat si vzájemně drobné talismany ve tvaru prasátek, u toho pojídat mátovou zmrzlinu a lít olovo.
Belgie
Kromě tradičních novoročních oslav dělají děti pěkné gesto – vždy na konci roku vyrobí blahopřání pro starší lidi, které jim věnují.
USA
Ve Spojených státech se lidé rádi převlékají do různých masek, ve kterých jdou do ulic odpočítat poslední sekundy do nového roku. Pokud se vydají na Times Square v New Yorku, je možné, že potkají i nějakou celebritu, která se právě odpočítávání každoročně ujímá.
Jižní Amerika
Ano Viego, jak se novému roku říká, má jeden hezký zvyk. Místní vytvářejí figuríny z papíru, které oblečou jako lidi a umístí většinou před dům. O půlnoci se figuríny zapalují, protože symbolizují minulý rok a jejich spálení symbolizuje započetí nového roku.
Japonsko
Japonci si novoroční oslavy opravdu užívají. Otoshidama je tradice, kdy starší lidé dávají dětem peníze, Mochi zase znamená, že se připravují tradiční rýžové koláče.
Turecko
Lidé v Turecku nosí přes půlnoc barevné spodní prádlo, které nosí štěstí. Krom toho také nechávájí přes půlnoc puštěnou vodu z kohoutku nebo házejí před vchodové dveře granátové jablko. To vše má přinést štěstí v následujícím roce.
_tip_