Začíná přibližně v osmnácti měsících. Co se při něm děje v dětské hlavičce a proč?
Sdílej článek
Projde si tím každé batole, s některým zažijete pravé peklo, jiné tím proklouzne hravě. Proč nastává období vzdoru? Stojí za tím vzrůstající nezávislost, nové emoce a zatím omezené jazykové dovednosti. Nejčastěji se projevuje slovy NE a MOJE s následnými výbuchy vzteku. Své hračky děti považují za nejcennější majetek a nerady se o ně dělí. Schopnost podělit se je naučená a vyžaduje trpělivost.
V daném období také vrcholí separační úzkost. Dříve dítě hravě přijímalo péči a společnost různých osob. Nyní však vyžaduje jen vaši přítomnost. Příčin je několik:
- Dítě má rozvinutější povědomí o sobě samém.
- Je mimořádně oddané svým rodičům.
- Pamatuje si, jak nepříjemné bylo odloučení od mámy a jaké pocity přitom zažívalo.
Postupem času se příznaky zmírňují. Pokud ho představujete novým lidem, ujistěte se, že je dítě najedené a odpočaté. V novém prostředí s ním chvíli zůstaňte, aby si zvyklo. Nové podměty ho nakonec upoutají více než vaše přítomnost. Pokud musíte odejít, rychle se rozlučte a ujistěte ho, že se zase vrátíte. Dítě umí rychle převzít vaše pocity, pokud budete u loučení nesvá, může se to přenést i na něj.
Dětský mozek současně začíná používat abstraktní myšlení. Dítě si uvědomuje, že věci, které vidělo nakreslené v pohádkové knížce, znázorňují reálné předměty. Věděly jste, že pokud se batole něco naučí, chce to dělat znovu a znovu? Opakované chování jako např. stavění stejné skládačky pořád dokola je pro děti v tomto období zcela normální. Postupně se osamostatňuje, stává se osobností.
Mějte pevné nervy a vydržte těch několik nepříjemných měsíců. I když se vám to nezdá, tohle období jednou skončí a vy budete mít doma zase pohodové a veselé prtě, co vám bude dělat jen samou radost.
_tip_