Před dvěma tisíci lety naše území ovládali Keltové. Zajímá vás, jaký byl jejich každodenní život, co jedli a čím se živili?
Sdílej článek
Keltové ve starověku obývali nejen západní a střední Evropu, ale částečně i Evropu jižní a východní. Tudíž se nacházeli i na území dnešního Česka. Však jsou také Keltové nejstarším historicky doloženým národem na našem území, na němž zanechali zřetelnou stopu nejen v podobě pozůstatků hmotné kultury, ale i v jazyce, v názvech míst či řek.
A na několika místech naší republiky se s životem Keltů můžete seznámit dopodrobna.
Jivjany: uprostřed Keltů
V malé vsi Jivjany v domažlickém okrese najdete nádherný keltský skanzen, který vás přímo vtáhne do někdejšího života Keltů. Jsou tu nejen obytné domky, ale třeba i kovárna, hrnčírna či tkalcovna.
To ale není zdaleka vše z mladší doby železné, co tu poznáte. Pravidelně tu probíhají válečnická vystoupení, tematické přednášky, několikrát za rok můžete ve skanzenu prožít oslavy keltských svátků či se zúčastnit zážitkových akcí pro veřejnost.
Nasavrky: největší replika keltské vesnice ve střední Evropě
Někdejší podobu keltského města věrně zachycuje i keltský archeoskanzen v Nasavrkách na Chrudimsku, který byl veřejnosti zpřístupněn předloni. Až bude replika více než dva tisíce let starého městečka, ve kterém ve své době žilo až tisíc obyvatel, zcela hotová (provozovatel areál neustále zdokonaluje), půjde o největší věrnou podobu keltské vesnice ve střední Evropě.
Už nyní zde ale najdete řemeslné dílny, hospodářské objekty a obytné domy, které svou podobu získaly z předloh vytvořených podle archeologických nálezů. V létě můžete být rovněž svědky celé řady tematických akcí – konají se tu například slavnosti boha Lugha, Mezinárodní festival keltské kultury či Hlínování nebo můžete odhalit taje barvířiny.
Dobšice: Muzeum Keltů i hřiště v podobě oppida
Národ Keltů a jejich osídlení v okolí řeky Cidliny ve 4. a 3. stol. před n. l. připomíná i stálá expozice Muzea Keltů v Dobšicích. Její součástí jsou například figuríny keltské ženy a muže bojovníka, prozkoumat zde můžete i laténský kostrový hrob keltského bojovníka, seznámíte se i se zrnotěrkou či rotačním mlýnkem na mletí obilí.
Neméně zajímavé je i dětské hřiště vzdálené od muzea zhruba 70 metrů, které je koncipováno jako keltské oppidum, tudíž slouží i jako malý skanzen. Děti si zde pohrají na obranných valech či palisádách, objeví tu i keltského druida, v doprovodu průvodce pak můžou prozkoumat i keltskou polozemnici ve skutečné velikosti. A ještě bonus navíc – na vaše ratolesti zde čekají i dva kamarádi: ochočení kozlíci Ferda a Honza.
_tip_