Dětská rádia na Pigy.cz

Objevte krásu tropických skleníků

Tipy, nápady, soutěže a recepty pro chytré děti
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

I v zimě můžete nasát vůni mnoha rostlin a obdivovat jejich pestrobarevné květy. Kde? Ve sklenících botanických a jiných zahrad.

Sdílej článek

Tipy, nápady, soutěže a recepty pro chytré děti
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

V České republice je hned několik botanických zahrad, které svým návštěvníkům nabízejí vstup do „jiného světa“. Do světa tropických rostlin. Zážitek je to opravdu skvělý, a to nejen pro dospělé, ale i pro děti. Kde jinde byste v měsících, kdy se venkovní teploty pohybují okolo bodu mrazu, mnohdy i pod nulou, chtěli vidět tolik přírodní krásy?

Pražský skleník Fata Morgana – evropský unikát

Tropický skleník Fata Morgana, který náleží Botanické zahradě hlavního města Prahy, svým tvarem protáhlého písmene S a rozlohou 1750 metrů čtverečních patří mezi evropské unikáty! Expozice je tu rozdělena do tří částí – na suchomilnou vegetaci tropů a subtropů, vlhké tropy a drsné prostředí vysokých hor.

A nejsou to jen vzácné rostliny různých tvarů, barev a struktur, které zde budete obdivovat. Tak například se tu ocitnete i v sedmadvacet metrů dlouhé podzemní štole, která je ručně ražená ve skále. Seznámíte se v ní mimo jiné s podzemními částmi některých rostlin, které jsou běžně lidskému oku skryty.

A víte, kde štola ve skleníku Fata Morgana ústí? Pod hladinou tropického jezírka! To je proskleným tunelem rozděleno na dvě části, tudíž se vám naskytne pohled do dvou velkých akvárií. V jednom můžete pozorovat dno amazonských řek a jezer s charakteristickými zástupci ryb a vodních rostlin, ve druhém pak zástupce fauny a flory Starého světa. Vaše děti tu prostě budou nadšené!

Skleníky v Liberci – do tropů i do pravěku

Do tropického pralesa, pouště, pod mořskou hladinu, ale i do pravěku nahlédnete ve sklenících naší nejstarší botanické zahrady – v Liberci. Skleníků je tu hned devět, tisknou se k sobě a jsou ve tvaru rostlinných buněk.
Zde děti jistě zaujme sbírka masožravých rostlin, místní poklad, za kterým se jezdí dívat lidé z celé republiky. Objevíte tu například atraktivní láčkovky, vzácné tučnice, dravé špirlice… Liberecká botanická zahrada se dokonce pyšní tím, že zachránila český endemit (organismus vyskytující se jen na určitém malém území) – masožravou tučnici českou, která byla v přírodě na vymření a dnes v ní opět vzkvétá.

Zvláštní postavení má v libereckých sklenících pavilon s rostlinami vývojově velmi starými – pravěkými. Návštěvníky nadchnou potomci pravěkých plavuní, staleté cykasy, čtyři metry vysoké přesličky i zkamenělé prvohorní kmeny – araukarity.

Zámecký skleník v Lednici – významná technická památka

Návštěva 92 metrů dlouhého zámeckého skleníku v Lednici slibuje velkou romantiku. Zahradníci si dali na expozici opravdu záležet –napříč Jižní Amerikou sbírali vhodná semena tropické a subtropické vegetace, která by byla krásou a elegancí hodna Lichtenštějnského panství.

Skleník je navíc významnou technickou památkou. Stavba totiž pochází ze 40. letech 19. století, tudíž nese nádech průmyslové Anglie. Tehdy nechal kníže Alois Josef II. z Lichtenštejna přestavět empírový zámek do dnešní novogotické podoby a součástí přestavby byla i stavba litinové zimní zahrady dnešního skleníku.

I zde jistě děti nadchnou malá jezírka, oddělující subtropické a tropické rostliny, která jsou plná zlatých nebo jinak zbarvených rybek.

Skleník v Táboře – ukrývá vzácnosti

Dva skleníky jsou přístupné veřejnosti i v Botanické zahradě v Táboře. Uvidíte zde sbírku orchidejí, masožravek, kaktusů, sukulentů a mnoha jiných tropických rostlin. Mezi místní vzácnosti patří například welwitschie podivuhodná, rostlina s nejstaršími listy na světě! Její domovinou jsou pouště Angoly a Namibie, kde se běžně dožívá věku 3000 let.

Z dalších lahůdek zde uvidíte třeba jehličnan náležící do čeledi Araucariaceae – wollemii vznešenou, která patří k nejvzácnějším dřevinám na světě. Nalezena byla náhodou, v září roku 1994 v Modrých horách nedaleko australského Sydney a její objevení se dodnes považuje za jeden z největších botanických nálezů.

V dnešní době je známo jen několik míst, kde se wollemie vyskytuje, přičemž celková populace čítá méně než 100 dospělých stromů.

 

_tip_

Napište nám

Máte zajímavý recept? Tip na akci? Náměty, které by Pigymámu zajímaly? Napište nám je! A můžete se stát redaktorkou Pigymámy!

    [recaptcha id:contactRecaptcha]

    Sdílej článek

    Povězte nám svůj názor