Dětská rádia na Pigy.cz

Osobní finance matky na mateřské dovolené. Jak řešit svoje „kapesné“?

Tipy, nápady, soutěže a recepty pro chytré děti
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Maminky malých dětí pobírající rodičovský příspěvek na tom budou snad od Nového roku finančně lépe než doposud. Měsíční výše tohoto příspěvku je odvislá od různých faktorů, a každá maminka tak pobírá jinou částku. Oproti platu, na který byly zvyklé v minulosti, je to však téměř vždy méně. Většina rodin se musí s malým dítětem celkově uskromnit a ženě nezbývá než své potřeby, nároky a standardy přehodnotit a snížit.

Sdílej článek

Tipy, nápady, soutěže a recepty pro chytré děti
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Většinou k tomu dojde samo od sebe. Ve středu zájmu je dítě, kávičky s kamarádkami se omezí, stejně jako návštěvy kadeřníků. Nové oblečení není třeba, protože šatník skrývá nastřádané „zásoby“ a nikdo nechce mít novou košili upatlanou od svačiny, bláta či písku. V lepším případě. Jenže s tímto si asi žena zvyklá o sebe pečovat a sem tam si něco dopřát vystačí jen po určitou dobu. Potřeby každé matky jsou samozřejmě různé, ale nějaký koníček, který si žádá více či méně investic, má téměř každá. Ať už se jedná o vlastní vzhled, občasné posezení u kávy s kamarádkou nebo nakupování látek na šití dětských pyžamek. A nejde jen o koníčky, ale někdo musí pokrýt platby za pojištění, důchodové připojištění, účet za telefon apod.

Být matkou je krásné, ale mnohdy vyčerpávající. Většina žen by neměnila, ani když únavou padají na ústa, ale o náročnosti není třeba spekulovat. Finanční ohodnocení za výchovu slušné budoucí generace není vysoké, ocenění z různých stran je často taky skromné. Najít si a pravidelně se věnovat nějaké výdělečné aktivitě není snadné, ale mnoho žen nemá na výběr. Nejhorší je scénář, kdy takové prostředky pokrývají výraznou část nezbytných výloh na provoz rodiny, ale i případ, kdy chce matka „jen“ investovat pár korun do sebe, je důvodem k přivýdělku. Rodičovský příspěvek míří mnohdy do společné kasy, neslouží pro osobní potřeby ženy.

Jestliže byla matka před dítětem finančně nezávislá, je těžké zdůvodňovat nyní své výdaje a obhajovat je. Snadné nemusí být ani říct si o peníze navíc. Někdy se může zdát, že manžel „zbytečné“ výdaje neschvaluje. Pokud ale partner ví, jak náročné je starat se celý den o dítě a domácnost, neměl by být proti, samozřejmě pokud to rodinný rozpočet dovolí. Protože pokud si partnerka udělá radost, je to investice, která se v rodině zúročí minimálně větší rodinnou pohodou, případně tím, že žena bude mít víc času i na partnera.

Ideálním stavem je, má-li žena čas a energii na nějaký občasný přivýdělek, a zároveň jí občas finančně vypomůže manžel. Případně si lze ze začátku nastavit, že rodičovský příspěvek jsou peníze také pro ženu, nikoliv jen do společné kasičky.

Jak je to ale s pravidelným kapesným od manžela na pokrytí vlastních výloh ženy? Je to běžný standard? V kolika rodinách to takto v praxi funguje? Je to téma pouze pro páry s opravdu vysokým příjmem otce nebo je to projev lenosti matky? Mělo by jít dítě do školky dříve, než by si rodiče přáli, aby mohla matka pracovat?

Odpovědi nejsou jednoznačné. Jiný názor bude mít matka samoživitelka a jiný žena ředitele úspěšné firmy. Ani jedné to nelze mít za zlé. Možná takovou otázku řeší jen rodiny, kdy otec pokryje ze svého platu pohodlně veškeré výdaje a jeden trvalý příkaz navíc ho nezruinuje. Na druhou stranu čas strávený s dítětem je nejlepší investice pro oba.

Správná cesta je asi někde uprostřed. Solidní příspěvek, který stát investuje do svých budoucích daňových poplatníků, sem tam nějaký přivýdělek i pomoc otce a stejně tak jeho aktivní účast na péči o dítě, aby neměl možnost myslet si, že on pracuje, zatímco žena si užívá dovolenou, kterou chce od něj dotovat.

Napište nám

Máte zajímavý recept? Tip na akci? Náměty, které by Pigymámu zajímaly? Napište nám je! A můžete se stát redaktorkou Pigymámy!

    [recaptcha id:contactRecaptcha]

    Sdílej článek

    Povězte nám svůj názor