Lidské tělo je tvořeno z velké části vodou – v dospělosti obsahuje náš organismus zhruba 55 % vody, u novorozenců je to skoro 80 %. Potřeba tekutin se mění nejen s věkem, ale i s fyzickou aktivitou nebo podnebím, v němž se nacházíme.
Sdílej článek
Nejlepší je voda
Všichni víme, že nejlepší pro naše tělo a na zahnání žízně je obyčejná voda. Zvláště pro kojence je nejdůležitější neperlivá voda, u malých dětí ji v menší míře můžete zkombinovat i se 100% džusem zředěným vodou nebo se slabým čajem. Mléčné nápoje se považují za potravinu a ne za doplněk pitného režimu.
Kofeinové nápoje
Nápoje obsahující kofein jsou pro děti velmi škodlivé, neměly by je vůbec pít (výjimkou je např. vychlazená kola, kterou můžete podávat po lžičkách v případě zvracení). Slazené sycené nápoje jsou jednou z hlavních příčin dětské obezity. V okolí se setkávám se dvěma extrémy – buď děti nepijí skoro vůbec, nebo dostávají slazené bublinkové limonády, a to klidně už od dvou let. A všichni víme, kolik cukru obsahuje 1 litr koly – celých 27 kostek.
Ovocné džusy
Pozor také na ovocné džusy – sice obsahují vitamíny, minerály a některé i vlákninu, ale v koncentrované formě jsou co do energetického obsahu stejné jako slazené limonády. Je fajn džusem občas ozvláštnit pitný režim, ale jen ve zředěné formě.
Minerální vody
Samostatnou kapitolou jsou minerální vody. Děti by je neměly pít vlastně vůbec. Jedině snad při průjmech, zvracení nebo nadměrném horku. Pokud je dětem přece jen dáváte, střídejte alespoň značky minerálek, aby složení bylo vždy trochu jiné a nedocházelo k zanášení dětského organismu některými minerály. Opět dávejte přednost nesyceným minerálkám, oxid uhličitý dokáže potlačit pocit žízně a dítě se napije méně.
Čaje
Co se týče čajů, nejlepší jsou ovocné čaje určené pro děti. Černý čaj můžete podávat jen zřídka, stejně jako kola obsahuje kofein a tein – je tedy vhodný např. k potlačení zvracení. Dávejte pozor na bylinkové čaje, ty podávejte miminku jen po doporučení lékařem.
Granulované směsi pro kojence a malé děti, které zakoupíte běžně v drogeriích, nejsou vhodnou volbou. Z 95 % jsou tvořeny cukry, k nimž výrobci přidávají umělou chuť a řadu dalších nevhodných látek.
O alkoholických nápojích není snad zapotřebí mluvit. Ani doušek piva po vydatném obědě není pro děti zdravý.
Tip na závěr – jak poznáme dehydrataci?
Dobrým ukazatelem je kožní test: vezměte do ruky pokožku na bříšku a mezi prsty vytvořte tzv. kožní řasu. Jestliže se po uvolnění vrátí kůže rychle zpět, dítě není dehydrované. V případě, že se vrací jen velmi pomalu nebo zůstane delší dobu ve stisknutém stavu, jde o známku těžké dehydratace.
_tip_