Jako by to bylo včera, co jsem chystala výbavičku pro své první miminko. Vzpomínám si, jak jsem se nechala strhnout nákupní horečkou a všemi možnými reklamami na sociálních sítích. Měla jsem pocit, že musím všechno mít.
Sdílej článek
Představa, že mi chybí nějaká z mého tehdejšího pohledu naprosto zásadní věc a já ji pořizuju až po narození syna, byla naprosto nemyslitelná. Náš byt se zaplnil designovými vychytávkami a nejrůznějšími moderními trendy z Instagramu od kyblíku na koupání přes všelijaké hračky, jako jsou plyšáci, kousátka, kolotoče či kachničky na koupání, až po obří zásoby oblečení (mezi kterým nechyběly maličkaté botičky, miniaturní džíny a další zcela nepraktické kousky) a samozřejmě zlatý hřeb: krásný značkový kočárek, který se ukázal být naprosto nepoužitelný v běžném životě (na Instagramu ale vypadal krásně). Víte, co jsem kupovala do výbavičky před narozením druhého syna? Troje dupačky.
Je těžké připravovat se reálně na roli, o které nic nevíte. Nechcete se nechat zaskočit nepřipravená. Pečlivě promýšlíte, co všechno by se mohlo během péče o miminko hodit, a nakupujete a nakupujete jako o život. Přitom následně zjišťujete, že kromě vaší náruče to malé stvoření vlastně skoro nic nepotřebuje. Fakt přísahám, že ne.
Co na základě mých zkušeností úplně stačí před porodem pořídit?
PRO MIMINKO
1/ Plenky
Ty se budou hodit každopádně. Nedělejte ale zbytečně velké zásoby, stačí jedno balení, určitě nebude problém následně zásoby doplnit. Miminko z první velikosti velmi rychle vyroste, proto nedoporučuji skupovat jich celý kamion.
2/ Oblečení
Samozřejmě je nutné mít připravené menší množství oblečení, pro letní měsíce určitě doporučuji body a krátké overaly (nic s přetahováním přes hlavu). Zimní miminka nejvíce unosí dupačky. Zkuste odolat a nenakupovat mini botičky, šatičky, svetříky a vestičky nebo rifle. Takové oblečení se nejen špatně obléká, ale pro miminko ani nemůže být pohodlné a věřte mi, že než do toho novorozence nasoukáte na kontrole u pediatra, bude venku čekat úplně plná čekárna. Šest kusů dupaček s rozepínáním po celé délce je úplně dostačující na celé šestinedělí. K tomu pár bodýček, v zimě samozřejmě teplý overal nebo kombinézu, čepičku a nákrčník nebo kuklu. Doporučuji merino, sice si za něj připlatíte, ale má úžasné termoregulační vlastnosti a miminko se v něm nezapotí.
3/ Kosmetika
Věřte tomu, že s kosmetikou to nemusíte přehánět. Určitě doporučuji koupit sudokrém, na který nedám dopustit. Tělové mléko a mýdlo dle vlastního uvážení, na trhu je obrovské množství produktů, z vlastní zkušenosti vím, že dražší vždy neznamená kvalitnější. Často se mi vyplatilo koupit to úplně nejobyčejnější, přírodní.
4/ Koupání, přebalování, spaní
Jak a kde budete koupat, je těžko předem odhadnutelné, každému vyhovuje něco jiného a bez předchozí zkušenosti člověk nemůže mít vůbec tušení. Pokud máte vanu, asi bych nepořizovala žádné kyblíky ani vaničky a zaměřila se spíše na lehátko do vany, na které miminko položíte a koupete či sprchujete ho přímo ve vaší vaně (to se nejlépe osvědčilo mně). Ve sprše se dá lehátko samozřejmě také využít, ale vanička časem, až bude dítě sedět, určitě přijde vhod. Ve vodě si batolata hodně vyhrají a koupání se stane oblíbeným programem dne. Ke koupání novorozenců mám jeden osvědčený tip – zkuste miminko před ponořením do vody zabalit do látkové pleny, ve vodě se pak bude cítit bezpečněji, přeci jen je zvyklé na stísněný prostor v bříšku a velká vana by ho mohla vyděsit. Stejně tak i v postýlce se miminko lépe cítí, když má okolo sebe méně prostoru, proto jsou vhodná hnízdečka nebo zavinovačky. Oblíbené jsou i péřové polštáře, ve kterých je miminku příjemně a připomíná mu známé prostředí dělohy. Co se týče postýlky, asi si budete muset vyzkoušet, co bude vyhovovat nejvíce vám. Mně se osvědčila na první měsíce přístavná postýlka, která se připojí k manželské posteli a miminko tak máte stále po ruce. Řada maminek si bere miminko přímo do své postele, i to je samozřejmě v pořádku. Někdo naopak miminko dává spát do samostatné místnosti do vlastní postýlky, také je to možnost. Za zamyšlení stojí i to, kde budete miminko přebalovat. Pokud se vám nechce kupovat velký a drahý přebalovací pult včetně komody, určitě stačí přebalovací omyvatelná podložka, kterou můžete umístit na pračku, stůl či komodu. Myslete ale na svá záda a zkuste zvolit pro vás pohodlnou výšku na přebalování.
5/ Šátek / kočárek
Pokud plánujete miminko nosit v šátku, je určitě možné mít šátek připravený ve výbavičce. Stejně tak kočárek většinou maminky pořizují dopředu. V obou případech je dobré nedělat ukvapené závěry, nepodléhat módním trendům a výrobek si předem osahat a ozkoušet. Na zimní měsíce samozřejmě nezapomeňte na teplý fusak do kočárku.
6/ Autosedačka
Pokud vlastníte auto a hodláte se v něm s miminkem přepravovat, je samozřejmě nutné pořídit autosedačku. Pro novorozence je na trhnu obří množství tzv. vajíček – přenosných novorozeneckých autosedaček. Řekla bych, že pokud sáhnete po jakékoliv zajeté značce, nemůžete udělat chybu. Existují různé vychytávky jako polohování, otáčení pro snadnější manipulaci, odlehčené modely, nebo dokonce speciální modely s výsuvnými kolečky, které si odvezete jako kočárek.
To je za mě vše podstatné. Všechno ostatní můžete pořídit kdykoliv po porodu, pokud budete mít pocit, že je to pro vás nepostradatelné. Hračky opravdu nejsou předem potřeba, čerstvě narozené miminko žádné nepotřebuje, navíc očekávejte, že obdržíte zásoby od rodiny a přátel. Nemusíte pořizovat dětské pojistky, léky, kojenecké lahvičky, umělé mléko „pro jistotu do zásoby“… To vše si můžete v případě potřeby úplně bez problémů pořídit, opravdu není nutné předem se zásobovat, věřte mi, že dojít do obchodu se dá i s novorozencem, případně můžete poslat partnera.
Nemějte strach, že na něco zapomenete, bez problémů můžete cokoliv objednat klidně přímo z porodnice. A nezapomínejte také na sebe, co se bude hodit po porodu pro vás jakožto novopečenou maminku?
PRO MAMINKU
1/ Vložky
Speciální vložky pro ženy po porodu (radši je nevybalujte předem, ta velikost mě hodně vyděsila) jsou rozhodně nepostradatelnou výbavou. Klidně kupte větší množství, budou se hodit.
2/ Potřeby na kojení
Určitě si připravte i zásobu vložek do podprsenky, stejně tak se bude hodit i krém na bradavky či čaj pro kojící maminky. Kojicí podprsenky a noční košilky přihoďte na seznam, hodně vám zpříjemní první týdny v nové roli. Další kojicí oblečení klidně pořiďte později, pokud byste z nějakého důvodu nakonec miminko nekojila, budou vám ve skříni zbytečně viset čtvery kojicí šaty.
Na vše ostatní bude spousta času po porodu. S přibývajícím věkem se totiž potřeby dětí stále stupňují a stupňují a výdaje rostou, proto si v prvních týdnech a měsících užijte to, že kromě vás to malé stvoření vlastně téměř nic nepotřebuje.