Dětská rádia na Pigy.cz

Postihla vás diagnóza neštovic? Nezoufejte, máme pár tipů

Tipy, nápady, soutěže a recepty pro chytré děti
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  

S planými neštovicemi se setkal téměř každý z nás. Nepříjemné onemocnění je typické pro dětský věk. Potkalo i vaše dítě? Jak mu co nejrychleji ulevit? Přinášíme pár praktických tipů.

Sdílej článek

Tipy, nápady, soutěže a recepty pro chytré děti
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  

Co to jsou plané neštovice?

Plané neštovice způsobuje herpetický virus Varicella zoster. Nemoc je velmi infekční. Stačí jedno nakažené dítě a nastává velká pravděpodobnost, že celá školková třída, parta blízkých kamarádů nebo samozřejmě sourozenci nezůstanou ušetřeni. Virus se totiž šíří kapénkově nebo přímým kontaktem.

Pozitivní je, že u dětí nemají většinou neštovice závažný průběh. Ze začátku se může objevit zvýšená teplota nebo horečka, nevolnost, únava, bolest hlavy či zimnice. V následujících dnech pak výsev pupínků odpoví na otázku, co si to dítě z kolektivu přineslo za nepříjemnost. Pupínky jsou zprvu ve formě červených hrbolků, pak přejdou v puchýřky naplněné tekutinou, jež je velmi infekční. Postupně zaschnou.

Každý má jiný průběh nemoci. Tři děti autorky tohoto článku prodělaly nemoc ve stejnou dobu. Jedno dítě začalo mírnou teplotou a pupínky se mu vyhodily všude, včetně intimních míst a oblasti okolo očí. Nemělo smysl natírat pudrem jednotlivé pupínky, protože by to byla práce snad na hodiny. Ideálním řešením bylo natřít celé dítě rovnou, což jsme i praktikovali. Ratolest však bylo v zásadě v pohodě a působila veselým dojmem. Její sestra měla pupínků jen pár, ale byla celou dobu nemoci plačtivá, protože to strašně vadí a otravuje. Nejmenší, tehdy tříletá pacientka, na tom byla průměrně, ale dalo velkou práci přesvědčit ji, aby si pupínky nedrápala. Většinou se to příliš nedařilo. Dlužno také říci, že kvůli našim třem nemocným odpadla prakticky celá školka a navíc také maminka kamarádky, která byla vždy přesvědčená, že neštovice jako dítě měla. Neměla.

Nevýhodou neštovic je poměrně dlouhá inkubační doba. Dítě je infekční již před výsevem vyrážky, kdy ještě vypadá v pořádku a je tedy v kolektivu. U nakažených se však nemoc může projevit až za 10-20 dnů. Zcela v pořádku je pak pacient až po zahojení posledního puchýřku.

Jak dětem ulevit?

Největším problémem neštovic je, že pupínky svědí, a děti tak mají tendenci si je škrábat. Snažte se tomu zabránit, protože po rozškrábání větších kousků mohou vzniknout jizvy (ověřeno). Na mazání se vždy doporučoval tekutý pudr, který jednak působí chladivě, takže zklidňuje svědění, a jednak také pupínky vysušuje, takže by mělo dojít k rychlejšímu hojení. Nevýhodou je, že téměř vše je od pudru, naše děti si jeho účinky ale pochvalovaly.

K dostání jsou dnes také různé masti, chladivé gely nebo spreje, které nezanechávají skvrny a snadno se vstřebávají. Menším dětem zkuste dát na noc rukavičky, aby se nevědomky neškrábaly ve spánku. Pokud je svědění opravdu úporné, může lékař dětem předepsat antihistaminika. Uleví také ne příliš dlouhé sprchování ve vlažné vodě. Při horečce se doporučuje podávání léků s paracetamolem.

Vaši malí pacienti nejspíš nebudou mít úplně dobrou náladu. Léčba neštovic se táhne, navíc musí sedět zavření doma bez kamarádů, i když jim už je třeba lépe, ale mají ty protivné pupínky. Snažte se jim pobyt doma co nejvíce zpříjemnit. Hrajte stolní hry, malujte, zpívejte, koukněte na oblíbené pohádky, vymyslete maňáskové divadlo. Plusem je, že plané neštovice všichni dostanou za život jen jednou, reinfekce je opravdu vzácná.

Jak je tomu u dospělých?

Pokud si sami nejste jisti, jestli jste plané neštovice v dětském věku prodělali, nebojte se zeptat svého praktického lékaře a nespokojte se s myšlenkou, že jste je určitě měli, protože je měli všichni. Může vás čekat nepříjemné překvapení, navíc s horším průběhem než u dětí. Velmi nebezpečné jsou plané neštovice pro těhotné ženy, mohou totiž způsobit vrozené vady dítěte. Zjistíte-li tedy, že jste nemoc neprodělala a zároveň plánujete těhotenství, můžete se nechat očkovat. Očkovat je rovněž možné i děti.

Napište nám

Máte zajímavý recept? Tip na akci? Náměty, které by Pigymámu zajímaly? Napište nám je! A můžete se stát redaktorkou Pigymámy!

  [recaptcha id:contactRecaptcha]

  Sdílej článek

  Povězte nám svůj názor