Titulek článku překládá pojem „re-use“, který se u nás ujal jako název sběrných míst pro věci, které nepotřebujeme, ale někdo jiný je rád využije. Trend minimalizace odpadu a recyklace různých věcí novým způsobem je stále výraznější, což je skvělé. Nekonečná produkce odpadu, jak dnes všichni ví, není udržitelná ani žádoucí.
Sdílej článek
Proč využívat Re-use místa
Jedním důvodem je snaha o minimalizaci odpadu. Tím druhým používání „selského“ rozumu. Na tato místa se neodkládají věci zničené, právě naopak. Vše, co sem odložíte, musí být funkční. Pro vás odpad, například při vyklízení půdy, pro jiného nové levné vybavení bytu. Například sběrná re-use místa v Brně svůj zisk za prodej nasbíraných věcí investují do veřejných záhonů s květinami. Město je tak každý rok hezčím místem pro život nejen obyvatel, ale také užitečného hmyzu. Díky tomu, můžete mít radost z odložených věcí několikrát. Pomůžete lidem, kteří si nemohou nebo nechtějí dovolit drahé nové věci pro sebe, děti, zvířata nebo do bytu. Přispějete ke zkrášlení veřejného prostoru a nabídnete domov ohroženému hmyzu. Z olomouckého sběrného místa výtěžek zase putuje na podporu psího útulku. Re-use centrum najdete kromě Brna a Olomouce také v Praze, Chrudimi, v Ostravě nebo Českých Budějovicích. Zjistěte si na internetu nebo vašem úřadě, zda je takové místo i ve vašem okolí.
Generace našich babiček rozbité věci opravovala nebo používala k jinému využití, než bylo původně zamýšleno. Proč se k tomuto šetrnému způsobu využívání zdrojů opět nevrátit?
Co patří do sběrných center re-use?
Nábytek, vybavení domácnosti, hračky a potřeby pro děti, obrazy, dekorace, sportovní vybavení, knihy. Vše co je možné a bezpečné opět využít. To můžete přinést a takové věci se následně za pár korun až stokorun prodají. Naopak na takové místo nenoste oblečení, elektroniku, stavební materiál nebo předměty osobní spotřeby. Případně se přímo ve „vašem“ sběrném místě informujte, zda konkrétní věc převezmou, abyste tam nejeli zbytečně.
Re-use nejsou jen sběrná místa, ale téměř životní styl
Nevyhazujte. Nepotřebnou funkční věc věnujte, prodejte, využijte na něco nového. Zkrátka předcházejte produkci nového zbytečného odpadu. Existují různé kontejnery na odložení elektro spotřebičů a baterií, speciálně na vysloužilé mobilní telefony nebo textil. Vždy část finančního výtěžku putuje na některý užitečný projekt. Oblečení také přivítá armáda spásy, funkční hračky např. dětská centra, staré ručníky a deky poslouží psům v útulku. Řadu věcí můžete zanést do charitativních obchodů. Používat věci z druhé ruky je dnes v módě a takové trendy jsou vítány. Než něco vyhodíte, zvažte, zda by věc nemohla ještě posloužit a zjistěte si informace, kde a za jakých podmínek je můžete nabídnout. Producenti nového zboží možná nejsou nadšeni, ale za zmírnění znečištění pitné vody, oceánů apod. to přeci stojí.
Tip:
- Ústřižky látek ze šití uvítají mateřské školy na tvoření s dětmi nebo z nich ušijte odličovací tampony, oblečení pro panenky. Také je můžete využít pro úklid v domácnosti.
- Používejte opakovatelné výrobky, přemýšlejte už před nákupem. Například i houbičky na nádobí nemusí být jednorázové a plastové, trh nabízí třeba houbičky z lufy. Tyčinky do uší už se běžně vyrábějí z papíru (nebo použijte špejli a vatu jako v dětství). Drogérie i jídlo lze již téměř běžně zakoupit do přinesených obalů. Možností je mnoho.
- Nedělejte unáhlené nákupy, přemýšlejte nad cestou, kterou musí zboží urazit od výrobce až k vám domů i nad balením, ve kterém ne/musí být prodáváno.
- Pokud je to možné, podporujte nákupem lokální trh.
_tip_