Dětská rádia na Pigy.cz

Předčasná menopauza. Hrozí i vám?

Tipy, nápady, soutěže a recepty pro chytré děti
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  

Je menopauza těšák, nebo strašák? Jste rády, že se konečně vyhnete starostem s menstruací, nebo vás její ztráta trochu děsí, a navíc se obáváte všech fyzických a emocionálních změn? Možná nad tím ještě nepřemýšlíte, protože menopauza je přeci jen záležitostí starších žen. Ale co když ne? Kdy vás může potkat předčasná menopauza a měla byste se jí obávat?

Sdílej článek

Tipy, nápady, soutěže a recepty pro chytré děti
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  

Co je to menopauza?

Z lékařského hlediska je menopauza posledním menstruačním krvácením ženy. V širším významu však menopauza nebo také přechod či klimakterium označuje období, kdy ženské tělo začne ztrácet přirozenou reprodukční schopnost. Menstruační cyklus se stává nepravidelným, k tomu se kvůli kolísání hladin hormonů objevují další doprovodné příznaky, například návaly horka, změny nálad, únava, ztráta chuti na sex nebo problémy se spánkem.

Menopauza přichází průměrně v 51 letech, výkyvy na obě strany však nejsou ničím výjimečným. Pokud však příznaky menopauzy přichází již před 40. rokem, hovoříme o předčasné menopauze.

Hrozí vám předčasná menopauza?

Faktem bohužel je, že příliš nemůžete ovlivnit, jestli potká i vás. A ne vždy se podaří zjistit, co ji spustilo. Svou roli zde hraje genetika – pokud měla vaše maminka, babička či sestra tyto problémy, je větší šance, že je budete mít i vy. Také není od věci podívat se na celkovou délku menstruačního cyklu. Jestliže jste začala menstruovat velmi brzy, může se také stát, že brzy skončíte. Ohrožené jsou rovněž ženy, které mají některé autoimunitní nemoci (např. autoimunitní tyroiditidu či lupus), cukrovku, prošly chemoterapií, radioterapií, berou určité léky nebo prodělaly zákrok na vaječnících.

Předčasná menopauza může postihnout také velmi obézní nebo naopak velmi štíhlé ženy (modelky, sportovkyně) či vyznavačky špatného životního stylu.

Jaké jsou příznaky?

Předčasná menopauza potká podle lékařů zhruba 1 % žen. Zatímco „klasická“ menopauza může být sice nepříjemná, ale ženy v příslušném věku už s ní počítají, předčasná menopauza je záludná v tom, že postihuje ženy mladší, které by třeba ještě rády měly děti. Pokud už potomky máte a říkáte si, že menopauza nemusí být tak špatná, protože se aspoň zbavíte menstruace, vězte, že ani tak to není žádná výhra. Snížená hladina estrogenů může vést k vyššímu riziku vzniku osteoporózy, srdečních onemocnění, úzkostí nebo depresí.

Je-li vám tedy méně než 45 let a už tři měsíce jste neměla menstruaci, vydejte se k lékaři – zvlášť v případě, pokud ještě nemáte děti a ráda byste je v budoucnu měla. Absenci menstruace k tomu mohou doprovázet příznaky stejné jako u standardní menopauzy, tedy výše zmíněné návaly horka, výkyvy nálad atd. V lékárnách je k zakoupení rychlý orientační test pro detekci počátku menopauzy, jeho výsledek však samozřejmě konzultujte s lékařem.

Lékař díky testům určí, zda se opravdu jedná o předčasnou menopauzu, nebo příznak jiné nemoci (nebo těhotenství). Možná vám bude doporučena hormonální substituční terapie, která pomáhá zmírnit nepříjemné příznaky a rovněž nahradí nedostatek estrogenů. Důležité je také hlídat kvalitu kostní hmoty kvůli riziku osteoporózy. Nezapomeňte na zdravý životní styl, dostatek spánku a pohybu a zeptejte se i na vhodné doplňky stravy (fytoestrogen, vápník).

Jestliže si ještě přejete otěhotnět, šance učinit tak přirozenou cestou je bohužel nízká (a při otálení se ještě snižuje). Lékař se s vámi poradí o dalších možnostech, například asistované reprodukci.

Možná jste teď zděšené, zakončíme tedy něčím nadějnějším. Existují testy, které vyhodnotí funkci vaječníků a hladiny estrogenu v těle. Obáváte-li se tedy, že by vás mohla postihnout předčasná menopauza  (například z důvodu genetické zátěže) ještě před tím, než si pořídíte děti, poptejte se na ně. Napoví, jak na tom je vaše tělo a zda s dětmi můžete ještě otálet, nebo raději nikoli.

Napište nám

Máte zajímavý recept? Tip na akci? Náměty, které by Pigymámu zajímaly? Napište nám je! A můžete se stát redaktorkou Pigymámy!

  [recaptcha id:contactRecaptcha]

  Sdílej článek

  Povězte nám svůj názor