Žvýkající žena občas nevypadá zrovna přitažlivě, zvláště honí-li žvýkačku v puse jako tele seno. Naštěstí je tu jedno velké ALE…
Sdílej článek
Milé dámy, věděly jste, že žvýkání přispívá k psychické pohodě, snižuje úzkost, stres, trému a celkově zvyšuje spokojenost? A navíc přispívá k tělesné kráse. Jak? Žvýkačka účinně omezuje přejídání a ovládá pocity hladu. Podle vědců z kaledonské univerzity dokonce stačí, když budete chvíli před svačinou žvýkat oblíbenou žvýkačku. Snížíte tím příjem kalorií a omezíte chuť na sladké.
Žvýkačka bez cukru pomáhá omezit konzumaci kalorických svačinek během dne. Jeden kus žvýkačky má totiž jen 2 kJ, zatímco jedna porce sušenky má v průměru 220 kJ.
Žvýkačka mimoto podporuje tvorbu slin, které pomáhají k remineralizaci zubní skloviny.
Pokud jste jedním z těch, kteří bojují s nepřízní osudu rabováním špajzu, zkuste žvýkačky. Pokud máte totiž žvýkačku v puse, jen těžko budete pojídat dort nebo do sebe sypat pytlík chipsů.
A to stejné platí pro děti. Pokud máte doma malého tlouštíka, zkuste mu občas (samozřejmě přiměřeně k jeho věku) nabídnout kousek žvýkačky, možná tím zabráníte nejednomu nájezdu na tajné zásoby sladkého. Se žvýkačkami to ale nepřehánějte! Rozdíl mezi žvýkačkami pro dospělé a pro děti není žádný, snad jedině v obalu. Ve složení se nijak neliší a pro děti nemají žádné zvláštní výživové hodnoty. Všechny žvýkačky obsahují například sorbitol, který není pro malé děti ani pro dospělé ve větších dávkách vhodný. Jeho konzumace může způsobovat průjmová onemocnění, střevní potíže, nadýmání nebo plynatost.
Co se stane, když žvýkačku spolknete?
Zhola nic. Babičky a rodiče nás zbytečně strašili , že nám žvýkačka zalepí žaludek. I když se snadno lepí na boty a vlasy, žaludkem projde takřka netknutá. I když tělo rozpozná cukr a sladidla, je trochu zmatené a nedokáže ji zpracovat. Zůstává tak v jednom kuse až do konce, než skončí v záchodové míse.
Co z toho vyplývá?
Jedna žvýkačka denně nikomu neublíží a skvěle se hodí ve chvíli, kdy na vás přichází mlsná.
_tip_