Dětská rádia na Pigy.cz

10 rad, jak na předsevzetí bez stresu

Tipy, nápady, soutěže a recepty pro chytré děti
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  

Ať už patříte mezi ty, kteří si každoročně nastavují předsevzetí a pak se je snaží urputně dodržet, nebo mezi ty, kteří by si rádi předsevzetí dali, ale vědí, že už 6. ledna jejich vůle povolí, dnešní desatero je pro vás všechny.

Sdílej článek

Tipy, nápady, soutěže a recepty pro chytré děti
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  

Neberte ho ale jako dogma, spíše jako inspiraci od někoho, kdo má s předsevzetími už nějaké zkušenosti. Každý rok se o ně totiž tak nějak snažím. Jak se ale vyhnout stresu z případného nedodržení a selhání? Zkuste to takto:

1/ Stanovujte si malé cíle

Například si řekněte, že chcete místo deseti kilo zhubnout třeba jen ta dvě, která vám chybí k dopnutí kalhot. Je to přeci jen reálnější a nebude vás to tolik stresovat.

2/ Napište si seznam, ať můžete fajfkovat

Tohle je trochu rozporuplná rada. Pokud si na seznam předsevzetí dáte spoustu náročných úkolů, které pak na papíře nejen neubývají, ale ještě navíc vás straší, tak je něco špatně. Když si ale stanovíte malé splnitelné cíle, které si můžete pravidelně odškrtnout jako splněné, tak je to skvělý pocit.

3/ Nikomu svá předsevzetí neříkejte

Představte si situaci, že se vás každou chvíli někdo ptá, jak se vám daří učení angličtiny nebo shazování kil, jak jste si přeci předsevzali. Nebo dokonce poznámky typu: „No zatím to vidět není, ale uvidíš třeba v květnu.“ Tohle opravdu chcete? Není lepší plnit si své vlastní cíle o samotě a pak se třeba až pochlubit výsledkem? Pokud ale patříte k těm, které zájem okolí nestresuje, ale naopak je takový zájem podporuje, tak samozřejmě směle do sdílení předsevzetí.

4/ Udělejte si z předsevzetí hru

Zní to divně, že? Ale co kdybyste se za splnění malého cíle odměnili nějakou výhrou? Nebo si třeba připravte sázku sami se sebou. Když splníte, tak si koupíte nové spodní prádlo a když nesplníte, tak se nebudete dva týdny malovat. Takové malé legrace přeci ke stresu nepovedou. Spíše k pobavení sebe sama. A to se vyplatí!

5/ Nastavte si předsevzetí, která vás budou bavit

Co takhle si nastavit předsevzetí, že každé ráno v roce 2021 vstanete, kouknete se na sebe do zrcadla a řeknete si, že se máte ráda, že jste hezká? Nebo když budete večer usínat, že se pochválíte za něco, co se vám daný den podařilo? To by šlo, že?

6/ Více předsevzetí, větší šance úspěchu

Čím víc si dáte drobnějších předsevzetí, která vás budou bavit, tím větší šance, že je splníte. A hlavně se mezi nimi schová i případně to obtížně zvládnutelné hubnutí nebo učení se anglicky.

7/ Stanovte si předsevzetí, u kterých nezačínáte od nuly

Co takhle si nastavit za předsevzetí aktivitu, kterou jste nastartovali už v roce 2020? Například v roce 2021 vymaluji celý byt (ale už dávno vím, že třeba dětský pokoj jsem vymalovala už na podzim 2020). Ve chvíli, kdy nezačínáte od úplného začátku, je stres z případného nedodržení také menší.

8/ Nedávejte si předsevzetí, které vám tlačí do hlavy okolí

Máte kolem sebe plno rádců, kteří vám říkají, jaká předsevzetí si musíte zaručeně dát? Tak si je hlavně neberte za své, protože pak se do stresu zaručeně dostanete.

9/ Od předsevzetí, která jste už několikrát nesplnili, si dejte pauzu

Každý rok si dáváte předsevzetí, že začnete chodit pravidelně každý týden cvičit a už v únoru jste vynechali více než polovinu hodin pilates? Tak se na takové předsevzetí letos vykašlete. Prostě si od něj dejte pauzu a zkuste si nadefinovat jiné.

10/ Smiřte se s myšlenkou, že je to jen předsevzetí. Nejde o život!

Tohle je asi základ. I když se to lehko říká, těžko se to realizuje. Každopádně, když si to nějak mentálně nastavíte tak, že je důležité se z předsevzetí nezbláznit, tak případný stres nemá šanci.

Napište nám

Máte zajímavý recept? Tip na akci? Náměty, které by Pigymámu zajímaly? Napište nám je! A můžete se stát redaktorkou Pigymámy!

  [recaptcha id:contactRecaptcha]

  Sdílej článek

  Povězte nám svůj názor