Dětská rádia na Pigy.cz

Rozhovor: Firemní školky mohou „zachránit“ situaci

Tipy, nápady, soutěže a recepty pro chytré děti
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  

Firemní školky jsou v podstatě soukromé školky. To, že jsou firemní ale neznamená to, že by do nich nemohly chodit i děti „zvenčí“. Záleží vždy na pravidlech a možnostech dané školky, vysvětluje ředitelka společnosti Firemní školky, Jolana Jakoubková.

Sdílej článek

Tipy, nápady, soutěže a recepty pro chytré děti
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  

Školáci jsou už více než dva týdny doma. Někde se řeší výuka online, jinde se posílají úkoly e-mailem. Cílem ale je, aby děti nezahálely. Vládní rozhodnutí zavřít školy přišlo prakticky ze dne na den. Toto rozhodnutí se ale netýkalo mateřských školek. Ty ještě nějakou dobu fungovaly a některé z nich fungují doposud. O jejich uzavření aktuálně rozhoduje sám zřizovatel. Rodiče předškoláků tak mohou své děti dát do některé z otevřených soukromých, ale i firemních školek.

Jaký je ale rozdíl mezi klasickou, soukromou a firemní školkou? Mohou do firemních školek i v období koronaviru chodit děti rodičů, kteří v příslušné firmě nepracují? Nejen na to jsme se ptali ředitelky společnosti Firemní školky Jolany Jakoubkové.

Začneme hned dnes tolik diskutovaným tématem, a to je koronavirus. Aktuálně máme zavřené školy i školky. Týká se toto opatření všech školek, tedy i těch firemních?

Ne všechny školky jsou zavřené, uzavření školek je nyní na rozhodnutí zřizovatele. Stát školky plošně neuzavřel. Školky tedy mohou být v provozu. Pravdou je, že většina státních školek je momentálně uzavřena. Pokud se ovšem dělají nějaká vládní rozhodnutí, jako např. uzavření škol, týká se to všech typů škol, tj. státních i soukromých. Takže pokud by došlo k uzavření školek nařízením vlády, bude se to týkat i školek firemních.

Pokud v nějaké firmě v tuto chvíli firemní školka funguje, mohu tam své dítě umístit?

Do některých firemních školek je možné umisťovat děti z veřejnosti, někde to možné není. Pokud rodiče vědí, že firemní školka v jejich blízkosti je, doporučuji jim obrátit se přímo tam a zeptat se na situaci.

Co vše musím udělat pro to, aby moje dítě bylo v dnešní době do firemní školky přijato? Musím jako první kontaktovat vás a nebo přímo firmu, ve které školka je? Existují nějaká omezení, která je nutné dodržet?

Je třeba kontaktovat ředitelku firemní školky a s tou se domluvit, zda je možné dítě přijmout a zda je ve školce volná kapacita. Každá školka má svoje webové stránky s kontakty. Informace o všech našich osmi školkách naleznete na www.firemniskolky.cz. Všechny informace vám poskytne také ředitelka příslušné školky. Pro nástup do školky je dokumentace obdobná jako do státní školky včetně potvrzení lékaře o očkováních.

Jaký je rozdíl mezi soukromou a firemní školkou?

Firemní školka je v podstatě školkou soukromou. Rozdíl je jen v umístění školky samotné. Firemní školka se nachází v budově firmy nebo v její blízkosti. Zároveň otevírací doba školky je přizpůsobena požadavkům zaměstnavatele. Z hlediska finančního je školné ve firemní školce většinou nižší než ve školce soukromé, protože se na úhradě nákladů částečně podílí i firma.

Předpokládám, že do firemní školky mohou chodit jenom děti zaměstnanců příslušné firmy. Je to tak?

Záleží na nastavení firemní školky, její kapacitě, obsazenosti apod. Některé školky jsou zcela vyhrazené zaměstnancům příslušné firmy, v některých školkách je možné volná místa obsadit dětmi z veřejnosti.

Jak se o firemní školce ve svém okolí dozvím?

Bohužel souhrnný registr firemních školek neexistuje. Rodičům doporučuji se poptat v okolí jiných rodičů, zda o nějaké firemní školce nevědí anebo zda čistě náhodou jejich dítě do firemní školky nechodí.

Od kolika let je možné dítě do firemní školky umístit? Je nutné, aby bylo například už bez plenek? Anebo si i s takovými dětmi poradíte?

Firemní školka může být provozována jako dětská skupina, nebo jako mateřská škola. Do firemní dětské skupiny lze umístit děti již od 1 roku. Do firemní mateřské školy mohou děti od 2 let věku. Požadavky na dovednosti a schopnosti dětí nemáme. Ve firemních školkách o ty nejmenší děti pečují zdravotní sestry, které se o takto malé děti umějí postarat.

Kdo hradí firemní školku? Zaměstnavatel, nebo zaměstnanec?

Firemní školka je obvykle financována ze tří zdrojů. Část platí zaměstnavatel, část zaměstnanec a část nákladů pokryjí dotace.

 

Je možné přihlásit dítě do firemní školky i během letních měsíců, i pokud nejsem zaměstnanec firmy, ve které se školka nachází?

Pokud školka umožňuje docházku i dětí z veřejnosti, je to možné i v době letních prázdnin, kdy jsou státní mateřské školy zavřené.

Jaká je běžná provozní doba firemních školek?

Provozní doba firemní školky se řídí požadavkem zaměstnavatele, liší se tedy dle typu firmy a regionu. Pražské firemní školky pro kancelářské budovy mají obvykle otevírací dobu od 8.00 do 17.30 i 18.00, mimopražské firemní školky pro výrobní závody mají otevřeno od 7.00 do 17.00.

Pokud bych chtěla svému zaměstnavateli navrhnout zřízení firemní školky, co všechno musí on sám udělat/splňovat, aby školka byla u něho zřízena?

Na tuto otázku nelze bez další specifikace školky jednoduše odpovědět. Podmínky budování a provozu záleží např. na velikosti školky, věku dětí apod. Je třeba splnit požadavky legislativní, hygienické, požární, bezpečnostní i požadavky na vzdělání personálu. Obvykle je jednodušší i finančně výhodnější, aby si firma uvažující o vybudování firemní školky přizvala na konzultace či projekt a provoz školky externího specialistu, který přesné podmínky zná.

Jak dlouho se problematice firemních školek věnujete a co všechno se za tu dobu změnilo (k lepšímu či horšímu)?

Já sama se věnuji problematice firemních školek více jak 10 let. Společnost Firemní školky je na trhu již téměř 13 let. Myslím si, že za tu dobu se situace kolem firemních školek příliš nezměnila. Stále není mnoho společností, které je zřizují. Ke zvýšení počtu firemních školek přispěly ale dotace z EU pro budování a provoz dětských skupin.

 

 

Je něco, co byste ráda v dnešní těžké době vzkázala rodičům s malými dětmi?

Pokud potřebujete v této těžké době umístit dítě do školky a vaše školka je zavřena, můžeme vám pomoci a vaše dítě přijmout. Naše školky nyní pomáhají rodičům, kteří zajišťují fungování státu. Rodičům akademikům, rodičům zajišťujícím kritickou infrastrukturu státu i rodičům z výrobních závodů atd. V našich školkách jsou nyní dodržovány současné zvýšené požadavky na hygienu. Ráda bych tímto poděkovala našemu personálu, který se v těchto ztížených podmínkách věnuje dětem na plno.

 

_tip_

Napište nám

Máte zajímavý recept? Tip na akci? Náměty, které by Pigymámu zajímaly? Napište nám je! A můžete se stát redaktorkou Pigymámy!

  [recaptcha id:contactRecaptcha]

  Sdílej článek

  Povězte nám svůj názor