„Představ si, můj kolega si na stůl v práci postavil rostlinu a od té doby má pořád rýmu…“ vyprávěla mi se smíchem maminka. Takové bylo moje první setkání s rýmovníkem. Navzdory tomu jsem si taky jeden sehnala a už o pár dní měla možnost ho vyzkoušet.
Sdílej článek
Ráno se dcera probudila a neustále popotahovala, stěžovala si na ucpaný nos. Do nosu by si nikdy nenechala nic stříknout, takže jsem zvolila právě rýmovník. Přišlo jí legrační mít lístky v nose a po pár minutách se jí skutečně ulevilo.
Rýmovník znáte možná také pod názvy řecký eukalyptus, kubánské oregáno nebo molice. Jeho pěstování není vůbec náročné, jednoduše si ho můžete pěstovat třeba na parapetu v květináči. Má rád sluníčko a teplo. Čas od času, když bude hlína suchá, ho zalijete, není třeba to přehánět, protože rýmovník nemá rád přílišné vlhko. A tím veškerá péče končí.
Když si mezi prsty promnete list rýmovníku a potom si k nim čichnete, ucítíte jemnou mentolovou vůni, která je předzvěstí toho, co naznačuje název rostliny – je skvělá na rýmu a potíže s dýchacími cestami. Pokud budete mít například neprůchodný nos, zasuňte si na pár minut list do nosu a uvidíte, že se vám uleví. Nos se uvolní a s ním i dýchací cesty. Chcete-li zvolit mírnější variantu, opakovaně k listu čichejte nebo si nos lístkem pomažte.
Z rýmovníku jde uvařit i poměrně chutný čaj – vezměte dva lístky, dejte je do hrníčku a zalijte 0,25 l vroucí vody. Nechte 15 minut vylouhovat a máte hotovo. Svým dýchacím cestám jeho popíjením velmi prospějete, vedlejší účinky rovněž nejsou k zahození – lze ho použít pro zmírnění bolesti hlavy či na problémy s trávením.
Rýmovník toho ale umí i víc než dělat dobře dýchacím cestám. Můžete ho použít třeba jako dezinfekci po holení – zabráníte tak tvorbě červených pupínků.
A to není vše. Je známo, že hmyz nemá rád aromatické rostliny, takže v létě působí rýmovník také jako přírodní repelent.
_tip_