Vaření a pečení je svátkem všech smyslů, vůně, chuť i zrak jsou v sedmém nebi. Děti se také rády zapojují a díky společným chvilkám v kuchyni ochutnávají i nové a neznámé chutě nebo se seznamují s potravinami v syrovém stavu – špenát najednou vypadá jinak než na talíři s knedlíkem a pečínkou.
Sdílej článek
Chvilky pohody v kuchyni s vašimi nejmilejšími je dobré si předem naplánovat. Pokud jste ve stresu a tlačí vás čas, raději společné pečení nechejte například na víkend. Tehdy lépe snášíme i menší katastrofy, které k tomu neodmyslitelně patří.
Udělejte z vaření a společného stolování rituál – vzpomeňte si na zábavné básničky a písničky nebo vyzkoušejte taneční pohyby, které osloví hlavně děti do 4 let věku. Když pečete koláč, společně si zazpívejte „Jedna, dvě, Honza jde, nese pytel mouky, máma se raduje…“ Začněte s tím co nejdříve, takové sedmileté dítě se na vás už bude divně koukat a raději si odejde hrát vedle.
Asi budete překvapeni, ale dětští pedagogové doporučují seznamovat děti s kuchyní už od 12. měsíce věku. Samozřejmě se musí přihlédnout k individuálnímu vývoji každého dítě a zvážit jeho možnosti.
- 12. měsíc – děti jsou v tomto věku úplnými průkopníky. Zařiďte jim spodní šuplík nebo skříňku pro ně bezpečnými předměty, ať mají v čem štrachat. Prkýnka, kelímky, naběračky a podobné kuchyňské náčiní je přímo magicky přitahují.
- 18. měsíc – malí kuchaři milují míchání, dejte jim přístup k rozinkám, ovesným vločkám, těstovinám a pod. a možnost vše míchat v misce. Jestli vám dají ochutnat, nešetřete chválou.
- 2 roky – kromě míchání surovin dokážou pomocníčci obložit domácí pizzu nebo ozdobit buchtu na plechu, dejte jim volnost a možnost kreativity.
- 3 roky – děti mohou vyzkoušet očištění brambor nebo mrkve tupým nožem, seznamujte je také s ostrými noži a ukažte jim, které hrany jsou ostré a které nikoliv. Samozřejmě je při práci s nožem bedlivě hlídejte. V tomto věku by se děti měli také učit používat jídelní nůž.
- 4 roky – snídaně je velkým průlomem v samostatné přípravě jídla (kromě horkých nápojů). Děti se také rády nechají zaměstnat jako „nosiči“ potřebných ingrediencí při přípravě večeře.
- 5 let – v tomto věku touží každý prcek vařit na kamnech, můžete spolu připravit puding, různé druhy kaší, omelety, palačinky. Při použití pánve šetřete s olejem, aby na dítě nevyprskl a nepopálil ho.
- 6 let – jednoduché recepty jsou fantastickou pomůckou, jak dítě naučit samostatnosti. Ve škole se učí číst a počítat, takže rádo uplatní nové znalosti a ukáže, jak umí skvěle navážit mouku na oblíbenou bábovku. Děti si samy připraví svačinu.
Kuchyně je pro všechny děti nezmapovaným a dobrodružným místem. Rády se dotknou červených plotýnek, ponoří ruku do hrnce s dovařenými těstovinami nebo na sebe nedopatřením zvrhnou právě uvařenou kávu.
Jenže dítě nikdy nepochopí, co znamená „horký“, když neuchopí něco hodně teplého. Nepochopí, co je bolest, když si nikdy neublížilo. Odřeniny, boule a škrábance k vývoji prostě patří. Pomáhají jim později hodnotit nebezpečí a zacházet s ním.
Paradoxně přehnaně chráněné dítě, od každého nebezpečí odtahované, je zranitelnější a citlivější než jeho kamarádi. Rodiče by přesto měli všem dětem, hlavně v kuchyni, vytvořit bezpečné prostředí, kde nedojde k vážnějšímu úrazu. V kuchyni jsou přístroje, které pro děti musí zůstat v dostatečné vzdálenosti. Bohužel zakázat dětem sahat na sporák a troubu moc nezabírá. Musí poznat a zažít, proč je pro ně něco zakázaného, stejně jako jsme to zažili my, jejich rodiče.
_tip_