Máte doma kojence a myslíte si, že se mu právě klube první zub? Jak se to pozná? A jak vypadá takový běžný kalendář růstu dětských zoubků? To vše prozradí v dnešním rozhovoru MDDr. Edita Novotná, se kterou jsme si již dříve povídali o dětských zubních kazech.
Sdílej článek
Jak poznáme, že se malému dítěti, které ještě nemluví, klube zoubek?
Prořezávání zubů se nejčastěji projevuje větším sliněním, strkáním ručiček do úst, případně i zvýšenou teplotou spojenou s únavou. Dásně jsou zarudlé a vyklenuté.
Poradila byste maminkám, jak dítěti při prořezávání zubu ulevit od bolesti?
Úlevu přinášejí chladící gely, které jsou volně dostupné v lékárně, a kousátka, která se dávají vychladit do ledničky (mrazáku). Dítě si je pak žmoulá a chladí tím bolavé dásně. Při zvýšených teplotách a celkové zchvácenosti se někdy musí přistoupit k sirupům na snížení teploty (Panadol, Nurofen atd.). Babské rady doporučují žmoulat třeba kůrku chleba, aby se pomohlo proříznutí zubu do úst.
Kdy se vlastně klube dětem první zoubek a jak pak vypadá takový běžný kalendář růstu dětských zubů? Opravdu se nejprve klubou dětem stoličky a až pak třeba trojky?
První prořezaný dočasný zub bývá obvykle dolní jednička – tedy řezák, a to kolem 4.–6. měsíce. Poté se objeví i v horní čelisti, následují dvojky, čtyřky, trojky a pětky. Většinou se zuby nejdříve prořežou v čelisti dolní a pak následují v horní. Pořadí prořezání v dolní čelisti se od horní může lišit. Prořezávání je však velice variabilní a není výjimkou, že se miminko může už se zubem narodit, nebo se naopak první zub prořeže až třeba v roce. Dočasný chrup bývá kompletní většinou kolem 2,5–3 let. První stálý zub je pak dolní šestka, tedy první velká stolička, která se objevuje kolem šesti let, v předškolním věku. Poté začíná postupná výměna chrupu, první „vypadlé“ zuby bývají zase dolní jedničky. A je také pravda, že špičáky společně se sedmičkami (druhá stolička) patří mezi jedny z posledních prořezaných zubů. Posledními zuby, které se objeví, jsou osmičky, tedy tzv. zuby moudrosti, nemá je však každý. Evoluce způsobila, že někdo má i osmičky a někdo už končí sedmičkami. Výjimkou mohou být i devítky, ale ty se vídají velmi zřídka.
Setkala jste se během své praxe s nějakou takovou anomálií, jako jsou právě zmiňované devítky, nebo třeba, že by dětem například nejprve vyrostla stolička a až pak jednička?
S anomáliemi se setkáváme často, může se jednat o tvar zubů – nadpočetné hrbolky, srostlice (dva zuby srostlé v jeden) nebo variace v počtu zubů. Objevují se jak zuby nezaložené, které nikdy nevyrostou, nebo naopak nadpočetné zuby, například právě devítky. I v prořezávání je určitá variabilita, někdy se prořízne dříve třeba horní jednička místo dolní, ale jsou to opět výjimky.
Sama jste trojnásobná maminka. Určitě není totéž radit maminkám, jak „přežít“ růst zoubků, a pak to sama doma řešit. Jak probíhají tyto situace u vás doma? Poznáte třeba dříve než běžný rodič, že se vašim dětem klube další zub?
Růst zubů u nás proběhl naštěstí vždy docela v poklidu, musím říct, že dcery toto období snášely velmi dobře. Myslím si, že trochu pláče a nespavosti k tomu asi prostě patří a většinou dobře pomohou chladivé gely prodávané v lékárně. Jelikož právě máme doma kojence, tak hlídám, kdy se nám ten první zub už konečně vyklube. Prostě jako každá jiná matka, která má doma miminko.