Ve třetím díle seriálu Hračky a aktivity pro děti různého věku poradíme, jak rozvíjet různé dovednosti a schopnosti u dětí, které již zvládnou chodit, tedy zhruba v období jednoho roku. Ať už vaše dítě začne chodit o něco dříve, nebo později, je dobré mu nabízet hračky a aktivity, které jeho novou pohybovou dovednost zdokonalí, a ještě navíc ho budou bavit. A co konkrétně by to mohlo například být? Dočtete se v dnešním článku.
Sdílej článek
Roční děti
Každé dítě je bezesporu jiné a stejně tak je jiný i přístup k jednotlivým aktivitám. Jakmile se ale dítě postaví a začne chodit, jde jeho vývoj nezadržitelně kupředu i v dalších oblastech, jako je například rozvoj řeči. Pojďme se podívat na to, které hračky a hry mu ve vývoji mohou pomoci:
Hračky, které se tlačí
Když už je dítě schopno samo ujít pár krůčků, ale jeho kroky ještě nejsou zcela stabilní, můžeme mu na zdokonalování této dovednosti nabídnout hračky, které tlačí před sebou. Může to být stabilní velké vozidlo jako prověřená Tatra, kočárek pro panenky, oblíbená bublinková sekačka, trakař nebo vozík apod. A není od věci občas vyndat vašeho miláčka z kočárku, ať si zkusí kočárek tlačit sám.
Hračky, které se táhnou
Ve chvíli, kdy dítě již nepotřebuje vyrovnávat své pohyby a lépe ovládá svou motoriku, tak přichází na řadu hračky na provázku. U nich už musí zvládnout skloubit dvě činnosti dohromady – chodit, a ještě držet předmět za sebou. Dnes existuje už spousta hraček, které při pohybu vydávají i nějaký zvuk, což je opět pro dítě velkým lákadlem.
Odrážedla
Odrážedla jsou takovou klasikou a dnes se jich na trhu objevuje velké množství. Nezapomeňte ale vašeho malého závodníka nebo závodnici vybavit i příslušnou helmou. S rostoucí jistotou totiž roste i rychlost jízdy a pravděpodobnost bourání.
Domácí vybavení
Dítě, které začne být mobilní, získá sebevědomí a chce dělat to, co dospělí. Půjčte dětem vaše hrnce, poklice a vařečky. Velkou parádu udělají i smeták a lopatka, kolíčky (zde je tedy opatrnost trochu na místě) nebo obyčejná prachovka. Nezapomeňte, že velkou službu vám udělá i váš „dospělácký“ vysavač. Když například uklízíte, může vám dítě pomoci a za vaší asistence se držet vysávací tyče. Sice toho moc neuklidíte, ale vaše dítě bude mít sebevědomí na rozdávání, protože dokáže (byť za skryté pomoci) to, co maminka. Když je domácí práce baví, tak je to radost, a ještě při společném hraní i něco uděláte.
Hra s letícím balónkem
Hra, kterou s oblibou hrají s dětmi tatínci. Stačí obyčejný balónek, který rodič nafoukne, a vzápětí místo zavázání znovu vypustí, aby letěl. Dítě pak nadšeně běží balonek sebrat a opět ho donese dospělému k dalšímu pokusu.
Houpačky a klouzačky
Ve chvíli, kdy dítě začne chodit, tak objeví i kouzlo veřejného hřiště. Takové houpačky (tam si to užijí i sedící, ale ještě nechodící děti) nebo klouzačky také pomáhají k rozvoji dětské motoriky.
Zdolávání výšek a skoky
Jakmile zvládne dítě chodit po rovině, pustí se do kopce. Jakmile zvládne nakloněnou rovinu přichází na řadu lezení do výšky – stoly, žebříky, židle… není nic, co by nevyzkoušelo. Vždy je ale dobré mu asistovat při seskoku dolů a případně ho naučit reagovat na pokyn – jedna, dva, tři – hop!
Tunely pro chodící
Děti z nějakého důvodu lákají uzavřené prostory. Pokud budete společně stavět domeček z deky, určitě mu tím uděláte obrovskou radost. Venku se dá zase přehodit přes šňůry na prádlo velké prostěradlo a dítě může tunelem procházet nebo projíždět na odrážedle.
Kostky
Kostky rozvíjí nejen uchopovací dovednosti, ale často také trpělivost. Přeci jen postavit z kostek věž není pro malého stavitele nic jednoduchého.
Písek
Dnes je písek celoroční záležitostí. Zatímco od jara do podzimu se dá vyrazit na jakékoliv veřejné pískoviště, v zimě zase poslouží rodiči často nenáviděný kinetický písek. A i když jeho úklid je k zbláznění, zejména pokud ho uklízíte několikrát denně, tak jeho vliv na jemnou dětskou motoriku je nezpochybnitelný. I když ze začátku třeba jen lopatičkou dítě rýpá do písku, tak postupem času se přesune k nabírání písku do kyblíčku a kolem dvou let věku už je schopno i dělat samo bábovičky.
Stavebnice a ruční práce
Zatloukání hřebíků, šroubování nebo i provlékání provázku přispívají ke zdokonalování zručnosti. Můžete začít například oblíbenou zatloukačkou a přejít k sofistikovanému šroubování. Stavebnice opět podporují soustředění, trpělivost, ale také prostorovou představivost a seznamují dítě s vlastnostmi různých materiálů.
Kreslení
Kreslit můžete s dětmi už od 1 roku. Existují i speciální voskovky, které se hodí pro jemnou dětskou ručku. Později se můžete posunout i k pastelkám nebo vybarvování omalovánek pomocí štětce s vodou.
Knížky
V neposlední řadě nezapomínejte na knížky. Když budete dítěti pravidelně číst a říkat, co vidí na obrázku, pomáháte mu, aby samo brzy začalo mluvit a vyprávět. Můžete zkusit i hru najdi na obrázku ovečku/kravičku/autíčko/jablíčko apod. a nechte dítě, ať vám dané zvíře či věc ukáže. Nejvhodnější jsou k tomu čistě obrázkové knihy, kde je několik motivů a dítě musí požadovaný objekt chvíli hledat.
Vhodné hračky:
- Tatra
- Odrážedla
- Kočárek pro panenky
- Autíčka
- Hračky na provázku
- Obrázkové knížky
- Voskovky či prstové barvy
- Zatloukačka
- Kinetický písek
- Kostky