V druhém díle seriálu Hračky a aktivity pro děti různého věku poradíme, jak rozvíjet různé dovednosti a schopnosti u dětí, které již zvládnou lézt a sedět. Jaké hry a aktivity pobaví vaše kojence? A co všechno přitom trénují? To se dočtete v dnešním článku.
Sdílej článek
Jezdecké hry pro sedící děti – trénink rovnováhy a komunikačních dovedností
Když už je dítě schopno samo sedět, můžete zkusit oblíbenou hru, při které si ho posadíte na kolena čelem k sobě a budete ho držet v podpaží. Začněte předvádět jízdu na koni a k tomu říkejte jednu z oblíbených říkanek:
- Takhle jedou páni, takhle jedou dámy, takhle jedou paničky, když maj plný skleničky.
- Takhle jede táta, takhle jede máma, takhle jede Pepíček/Toníček/Honzíček… když je hodný chlapeček.
- Takhle jede táta, takhle jede máma, takhle jede Emička/Evička/Hanička… když je hodná holčička.
- Takhle jedou páni, takhle zase dámy, takhle jedou sedláci, unavení po práci.
Kouzelná krabice – posílení svalů šíje a horní části zad
Děti většinou přitahují různé skrýše a malé prostory, kam se mohou „schovat“. Věřím, že ani váš kojenec nebude výjimkou. Zkuste vzít velkou kartonovou krabici, vycpěte jí polštáři kvůli bezpečnosti a zabezpečte okraje. Uvidíte, jak vaše sedící dítě ocení tento domeček, ze kterého může vykukovat a vyhazovat věci. Anebo můžete dát krabici na pohovku, přehodit přes ni kus látky a k vašemu dítěti jen tak nakukovat dovnitř do domečku… to je pane zábava. Kromě toho, že vsedě má kojenec lepší přehled o dění kolem sebe, zdokonaluje tím i vzpřímenou polohu hlavy, což se bude hodit, až si začne stoupat a chodit.
Prolézací tunely – vzbuzují touhu poznávat, překonávat překážky, a hlavně vedou ke zdokonalení lezení
Prolézací tunel se dnes dá již koupit, ale stejného efektu docílíte, když ho vyrobíte ze 6 stejných otevřených kartonových krabic. U všech odstraňte dna a víka a slepte je lepicí páskou dohromady. Případně můžete zkusit jen přehodit přes konferenční stolek prostěradlo. Stejnou parádu naděláte, když využijete čtyři křesla postavená vždy po dvojicích zády k sobě přehodíte přes ně deky. A když budete tunelem prolézat s vaším dítkem, tak uvidíte, že hra bude velmi zábavná i pro vaše pozorovatele.
Drama s prádlem – trénuje zrak, sluch i celkové vnímání okolního světa
Pračka s bočním plněním, která právě pere, nebo prádlo na šňůře, se kterým si pohrává vítr, i toto je pro kojence zajímavý zážitek. Pro dítě je takováto banalita velké drama, díky kterému se naučí vnímat svět kolem sebe. A totéž platí, pokud ho v kočárku postavíte pod korunu stromu a ono může sledovat pohupující se listí.
Dotek hrou – rozvoj hmatu
Již zhruba kolem 7. měsíce věku začíná dítě používat při poznávání světa místo úst ruce. V ten moment ho začnou zajímat i různé materiály. Látky, kožešiny, chlupaté povrchy, šustivé povrchy apod. V této době naděláte velkou parádu různými hmatovými knížkami, plyšáky se šustivými nebo hudbu hrajícími částmi. Určitě své splní i nejrůznější „hajánci“ nebo jiné hračky na mazlení, ve kterých nyní dítě spatřuje pocit jistoty a bezpečí.
Hry s míčkem – zpřesnění pohybů dětské ručičky, zdokonalení lezení nebo sezení
Jestliže dokáže vaše dítě již kvalitně sedět, tak si můžete sednout naproti němu a začít mu za slovního doprovodu „kutuluuuuu“ kutálet malý míček. Pokud je to pro vaše dítě ještě obtížná aktivita, můžete zkusit společný lov na míček, tj. kdo doleze za míčkem dřív.
Hrací šuplík – rozvoj uchopovací schopnosti
Neznám dítě, které by rádo „nekramařilo“. Jen co začnou děti lézt a objevovat svět, tak je určitě zaujme i hrací zásuvka, do které ukládáte poklady. Nechte jeden šuplík schválně vyčleněný pro vašeho miláčka, aby ho mohl vyprazdňovat a následně zase plnit dle své libosti.
Překážková dráha pro lezoucí děti – rozvoj lezení
Co takhle zkusit vyrobit z polštářů, pracovní desky a nafukovacího válce nějakou pěknou „opičí“ dráhu pro lezení? Když necháte dítě přelézat vaše nohy, následně vyšší polštáře a třeba mu z pracovní desky vyrobíte šikmou plochu, po které může lézt „do kopce“, tak máte určitě na dopoledne o zábavu postaráno.
Říkadla – rozvoj řečových schopností, rozvoj sluchu, rozvoj předvídavosti
Ve chvíli, kdy dítě začne sedět, začne také vnímat básničky spolu s nějakým doprovodným pohybem. Známé jsou Paci, paci, pacičky nebo Šili ševci či Vařila myšička kašičku. Méně známá je pak básnička Doma (Tu je děda, tu je bába, tu je máma, tu je táta, tu je vnouček – malý klouček… Při každém verši jemně uchopte vždy jeden prstík a na „malého kloučka“ pošimrejte dítěti bříško).
Vhodné hračky:
- Vkládačky a navlékací kužely
- Dětské telefony
- Nafukovací válec
- Hrací panely a hrací koberečky
- Hmatové knížky
- Plyšáci a pískací zvířátka
- Hadrové panenky
- Kostky