Základy školní docházky v našich zemích položila v 18. století Marie Terezie. Zatímco například v oblasti techniky nebo medicíny od té doby došlo k převratným změnám, školní výuka probíhá stále stejně. Teprve v posledních pár letech se začínají ozývat hlasy, které se ptají, jestli není čas na změnu.
Sdílej článek
Povinná školní docházka
V České republice jsou tři možnosti, jak si děti mohou splnit povinnou školní docházku. Mohou navštěvovat státní, případně soukromou školu a legislativa též umožňuje individuální vzdělávání, známé pod názvem domácí.
Mezi stoupenci těchto tří proudů jsou často nesmiřitelné rozepře a každá skupina trvá na tom, že jejich je pravda. Pravda je ale taková, že každý typ vzdělávání má své výhody a nevýhody a je na každém rodiči, aby posoudil svoje preference a možnosti.
Státní školy
Státní školy jsou plně hrazeny státem, takže do nich rodiče musí investovat nejméně peněz. Státní škola je vždy blízko domova. Děti mohou většinou do školy jít samy a tím rodiče ušetří nejen svůj čas, ale i čas svých dětí, který by trávily cestou na druhý konec města do výběrové školy. Psychologové jako největší výhodu uvádí, že děti mají kamarády blízko domova. Mohou se s nimi bez problému vidět odpoledne nebo o víkendech.
Škola studenty naučí, že je potřeba někam přijít na čas a strávit tam nějakou dobu. Že ne všechno je v životě musí bavit a že mají nějaké povinnosti.
Soukromé školy
V České republice nemají soukromé školy takovou tradici jako v jiných evropských státech. Soukromých škol u nás funguje zhruba 200 včetně církevních a navštěvuje je pouze 1,5 % dětí.
Přesto, že je o soukromé školy velký zájem, jejich počet roste jen pomalu. Je to dáno tím, že ministerstvo školství ani ředitelé státních základních škol nejsou jejich vzniku nakloněni.
Hlavní výhodou soukromé školy je nižší počet žáků ve třídě. V soukromé škole je zpravidla o polovinu méně dětí, a to učitelům dovoluje individuálnější přístup.
Jinak se od sebe školy mohou výrazně lišit. Najdeme školy se zaměřením na jazyky, Montessori školy nebo třeba lesní školy.
Domácí vzdělávání
V individuálním vzdělávání je v České republice zapsáno 2000 dětí. Do toho ale spadají i děti, které navštěvují komunitní školy. Tedy školy, které nedostaly od ministerstva školství akreditaci a nemohou být oficiálně školou. Tyto děti musí být zapsané na státní škole, kde jsou dvakrát za rok přezkoušeny.
Děti, které se vzdělávají opravdu doma, tvoří 0,1 % z celkového počtu žáků základních škol. Z tohoto čísla je jasné, že domácí vzdělávání není pro každého. Podmínkou je, že jeden z rodičů je buď doma, pracuje z domova, nebo má alespoň zkrácený pracovní úvazek. Rodiče, kteří vzdělávají děti na druhém stupni, musí mít vysokoškolský titul.
Výhodou domácího vzdělávání je efektivita práce, nemusí se na nikoho a nic čekat. Čas během dne si děti i rodiče mohou přizpůsobit podle sebe. Děti mají možnost věnovat se tomu, co je zaujme, do větší hloubky.
_tip_