Bojujete s nastavením rutiny, miminko vám nespí nebo spí nepravidelně a vy nevíte proč? Přečtěte si pár nejdůležitějších a nejčastějších faktorů, které mají vliv na spánek vašeho miminka.
Sdílej článek
1. Fáze spánku a věk dítěte
Spánkové cykly se u dětí mění podle jejich věku. První rok je tedy ve znamení změn. Většinou jakmile si zvyknete na určitý režim, přijde změna, která se týká ať už délky jednotlivých odpočinků, tak jejich počtu.
2. Důležitost spánku
Spánek je nezbytný nejen pro odpočinek, ale má významný podíl na podpoře růstu a rozvoji mozku. U miminek se během spánku vylučují potřebné hormony, které přispívají k duševnímu rozvoji. Jednoduše řečeno, miminko během spánku vstřebává všechny nové vjemy, dovednosti a zážitky, kterých je každý den nespočet.
3. Co ovlivňuje spánek
Nejen věk, ale další různé faktory ovlivňují spánek miminek a především časté noční buzení nebo potíže s usínáním. Řadíme mezi ně vývojové milníky, zdravotní stav, celkovou pohodu v rodině, silné zážitky. Je však potřeba rozpoznat problémy, které jsou zdravotního charakteru, například chrápání nebo nepravidelné dýchání. V takových případech se rozhodně obraťte na svého pediatra.
_tip_
4. Spánkový režim a rutina
Vytvoření spánkového režimu a rutiny může dětem pomoci rozlišovat mezi dnem a nocí a především je naučit, kdy je čas jít spát. Miminka milují pravidelnost a předvídatelnost, pokud budete opakovat před spaním uklidňující rituály, brzy si na ně zvykne a bude vědět, že je čas spinkat.
5. Oblečení a prostředí ke spánku
Správné oblečení a teplota v místnosti jsou faktory, které určitě není radno podceňovat. Děti, stejně jako my dospělí, spí lépe v chladnějším prostředí, doporučená pokojová teplota ke spánku je u miminek mezi 20-22 stupni. Nadměrné přehřívání může být rizikovým faktorem, který může způsobovat SIDS (syndrom náhlého úmrtí kojenců).
Závěrem
Na spánek dětí může mít vliv mnoho faktorů, jako jsou vývojové milníky, například spánková regrese, která přichází kolem čtvrtého měsíce věku. Stejně tak mohou mít vliv nově nabyté dovednosti, potřeba bezpečí a kontaktu s rodiči, zejména u novorozenců nebo v období nemoci.
Nezapomínejte na prostředí, ve kterém miminko spí – novorozenci většinou usnou kdykoliv a kdekoliv, ale u starších kojenců už může být žádoucí tiché prostředí odděleného pokoje. Neklid u miminka může způsobit také přílišná stimulace přes den, s pokročilejší hodinou je vhodné začít ubírat na aktivitě a navodit klidnou atmosféru. Vhodné je také sledovat, zda miminko netrápí zdravotní obtíže, které způsobují neklidný spánek, časté buzení nebo problémy s usínáním.