Nespali jste skoro celou noc, vaše dítě je vzhůru a nechce se mu usnout? Pokuste se o změnu.
Sdílej článek
Statistiky dokazují, že celých 30 až 50 % rodin hlásí špatné spací návyky jejich ratolestí, od nejmenších po ty starší. Zahrnují časté noční bdění, potřebuji nakojit nebo napít, pomazlit a díky tomu jsou neodpočaté a mrzuté. Nedostatek spánku může mít negativní dopad na celou rodinu, tedy nejen na rodiče, který má noc na povel. Navíc od 6. měsíce by dítě mělo být schopné samo spát delší časový úsek, aniž by vyžadovalo pozornost rodičů nebo krmení.
Každé dítě je několikrát v noci vzhůru, schopnost ihned znovu usnout může ovlivnit hned několik faktorů.
Rutina, která vede k prvnímu večernímu usnutí – krmení, chování, ukládání do postele, uspávání ve vlastní posteli nebo v posteli rodičů. Pokud je dítě zvyklé na přílišnou pozornost, nemusí být schopné samo v noci usnout bez vaší opětovné večerní rutiny.
Spánek dítěte je rozdělen do dvou-čtyřhodinových úseků hlubokého spánku. Po nich se mozek začne pomalu probouzet a přichází něco jako kontrola systému – zda je vše v pořádku. Pokud ano, bezproblémový spáč opět usne, pokud ne, například mu chybí přítomnost rodiče nebo bylo dítě přesunuto do své postýlky, mozek se zcela probudí a dítě potřebuje znovu ukonejšit. Oči se nemusí otevřít, ale hlasitým křikem vás stoprocentně vzbudí a přivolá. Po půlnoci už dítě upadá do lehčího spánku a kontrola systému přichází buď každou hodinu-dvě, v horším případě třeba i každých 20 až 50 minut.
Způsob uspání, který fungoval večer už nemusí v noci platit a rodič se musí snažit víc, aby dítě uklidnil a ukonejšil. Po páté hodině ranní nastávají dvě věci: buď je dítě plně probrané a chce začít svůj den nebo upadne do další fáze hlubokého spánku trvajícího klidně i 3 hodiny.
Když vám dítě večer usne v náručí, bude se v noci častěji budit.
Výzkumy ukázaly také další zajímavý fakt, v případě, že vám dítě usne večer v náručí a odnesete jej do postýlky, bude se s 50% pravděpodobností častěji budit, než kdyby v ní usnulo samo.
Návyky zdravého spánku ne vždy přijdou přirozeně, musíte jim pomoci.
Nezapomeňte, že „vlastní budík“, tedy v kolik hodin chodí spát, jak dlouho spí a kolik spánku dítě potřebuje, se nastavuje až do 3 let věku. Jen pravidelným rituálem pomáháte hodiny správně nastavit.
_tip_