Každý věk vyžaduje jiný druh hračky. Dítě se vyvíjí, určité hračky ho přestávají zajímat a naopak jiné se dostávají do středu jeho zájmu. Jakou správnou hračku nebo hru mu vybrat pod stromeček?
Sdílej článek
Na prvním místě by vás měla zajímat kvalita hračky, těžko se pozná na první pohled, ale některé známky vás na chatrnou kvalitu určitě upozorní hned, např. ostré výběžky, vykukující drátky, nitě nebo opotřebovaný vzhled. Raději se podívejte jinde nebo po jiné hračce.
Myslete také na barvy a zajímavý design. Čím atraktivnější bude, tím děťátku déle vydrží. Pokud to věk dovolí, nenápadně s dítětem prokonzultujte, zda by mělo o takový druh hračky zájem. V případě, že ho ani v obchodě nezaujme, raději schovejte peněženku na jindy.
Ideální jsou hračky rozvíjející osobnost a tělesné schopnosti dítěte, např. odrážedla (pohyb nohou a celého těla), panenky (sociální dovednosti), stavebnice (motorika), knížky/čísla/písmenka (logické myšlení) nebo skládačky (představivost).
0–1 měsíc
Miminko vidí ostře jen na vzdálenost ruky a vnímá velmi kontrastní barvy. Nejlepším dárkem pro něj bude blízkost maminky, vánoční pohoda a klid.
2–3 měsíce
Děťátko opakuje pohyby, které jsou mu příjemné, a učí se ovládat své končetiny. Nejlépe ho zabavíte hrazdičkami se zavěšenými hračkami, do kterých může kopat a bouchat.
4–6 měsíců
Hra začíná být pro miminko součástí denního rytmu, rádo se zajímá o zvuky kolem sebe i ty, které samo vydává. Kupte mu jednoduché plastové hračky, které může ochutnávat ústy bez zdravotního rizika, ideální je také míč, který rozvíjí jeho motoriku.
7–9 měsíců
Miminko se plazí, umí sedět, uchopit předměty. Tím se rozšiřuje jeho pole působnosti. V současné chvíli je každý předmět v domácnosti hračkou, bezpečnou i nebezpečnou. Potěšte je nerozbitnými hračkami, kterými může bouchat o zem až do aleluja, nebo leporely s hezkými obrázky a jednoduchými básničkami, které mu můžete při prohlížení předčítat.
10–12 měsíců
V období, kdy se začíná stavět a obcházet nábytek, se také rozvíjí jazykové a jemné motorické schopnosti. Velkou radost mu udělají krabičky a kufříky plné zajímavých věcí, kostek, geometrických tvarů, kroužků apod. Jeho přirozeností je vysypávat a opět vracet rozházené věci zpět do krabiček. Se sadou kelímků zapadajících do sebe si vyhraje dlouho.
13–18 měsíců
V tomto období začínají děti zajímat knížky, pohádky a hračky, které lze tahat za sebou. Nezapomeňte na klasické hračky, jako jsou panenky, zvířátka nebo autíčka.
1,5–2 roky
Děťátko má v tomto období radost z vlastní tvorby. Absolutní štěstí zažije s hudebními nástroji a hračkami vyluzujícími zvuky, kreativními hračkami rozvíjejícími manuální schopnosti nebo takovými, do kterých se dá tlouct (např. zatloukací kolíky). Holčičky se rozzáří u prvního kočárku, kluci zase u odstrkovací motorky.
2 roky – 3,5 roku
Hra na doktora, veterináře nebo popeláře je v plném proudu. Určitě potomky pod stromečkem potěšíte lékařským kufříkem, přenosnou poštou, šaty pro princeznu nebo hasičskou uniformou. Cokoliv, s čím si mohou hrát na pohádkové bytosti či dospělácké profese, rozzáří dětské oči.
3,5 roku – 5 let
Ve školce už dítko zjistilo, jaká je nabídka hraček, co ho zajímá a baví. Určitě vám samo rádo řekne, jaký druh hraček je u něj v současné době v kurzu. Zda si přeje první kolečkové brusle, stavebnici s vlakem nebo kadeřnickou soupravu.
5–7 let
Nejenom reklama, ale i hračky kamarádů mohou ovlivnit dětský výběr hraček od Ježíška. Potomek už je v tomto věku konkrétnější v tom, co si přeje dostat pod stromeček. Skvěle děti zabavíte hračkami vypsanými výše, ale i jednoduchými společenskými hrami, dívky navlékáním korálků nebo oblékáním panenek, kluky zase legem nebo interaktivními roboty.
Rada na konec
Nekupujte hračky na vietnamských tržištích a v jiných pochybných prodejnách. Určitou zárukou, že konstrukce a materiál hračky neohrozí zdraví dítěte, je označení CE, tzn. že výrobek splňuje všechny evropské normy pro bezpečnost.
_tip_