„Naše malá dcerka má zase zánět středního ucha. To je během krátké doby už podruhé,“ posteskla si před pár dny kamarádka. Jak toto onemocnění vzniká, koho postihuje a jak ho včas a správně léčit?
Sdílej článek
Zánět středního ucha, který vzniká především při běžné infekci horních cest dýchacích (rýma, kašel, viróza), je bolestivé onemocnění postihující především malé děti od kojeneckého věku zhruba do šestého roku života. Odborníci na to mají jednoduché vysvětlení. Děti jsou terčem této choroby především proto, že mají v uchu a nosohltanu trochu jiné anatomické poměry.
Na vině je Eustachova trubice
Odlišná od dospělých je především dětská Eustachova trubice, která vede přímo z nosohltanu do středouší. Jejím úkolem je vyrovnávat tlaky a odvádět ze středouší případné sekrety.
Když si dítě lehne, Eustachova trubice, v dětském věku široká a otevřená, je orientovaná svisle a rýma do ouška snadno nateče. Zánět způsobí zduření sliznice ve sluchové trubici, a proto pak sekret nemá kam odtéct.
Problémem může být i nosní mandle
Podle lékařů zánět středního ucha také často souvisí i s nosní mandlí, která sama zaniká zhruba po desátém roce života. Tlačí zezadu na nosní vchody, ucpává nos, a když je hodně zbytnělá, může ucpávat i trubice do uší. Navíc se v ní drží infekce.
Její odstranění má pro dítě obrovský efekt. Nejenže pak může lépe dýchat, ale netrpí v takové míře ani na rýmy a záněty středouší.
Jak se zánět projevuje?
Prvním signálem většinou bývá to, že si vaše ratolest začne stěžovat na bolest v oušku. Onemocnění je také často doprovázeno zvracením, průjmem, zvýšenou teplotou.
S návštěvou ORL specialisty je dobré neotálet. A to třeba i v případě podezření, že si váš potomek trochu vymýšlí. Tak jako třeba u nás. Moje čtyřletá dcera je rafinovaná. Dokáže přesně vystihnout, co udělat či říct, aby si po sobě nemusela uklízet hračky nebo se jít koupat…
Jak zánětu středního ucha předcházet?
Pokud chcete tomuto onemocnění předejít, prvním krokem je správné a řádné smrkání. Tak se totiž nos udržuje stále průchodný. Nejpříznivější doba na to, naučit malé dítě smrkat, je mezi patnáctým až osmnáctým měsícem věku. Jak na to? Nesmíme nos zacpávat, jen mírným tlakem na jednu dírku několika výdechy smrkáme, to samé opakujeme na druhou dírku.
Jako prevence zánětu poslouží také správná životospráva, nedělat z bytu saunu, dětské pokoje zvlhčovat a také dbát na to, aby dítě v chladném počasí nosilo ven čepici a šálu.
_tip_