Někdy se o menstruaci mluví a ví méně, než by se na dnešní moderní dobu čekalo. Přitom celý cyklus a příslušné hormonální změny neovlivňují jen ženy samotné. Mají vliv na jejich pracovní výsledky, náladu, projev i komunikaci. Čím více budou o tomto tématu muži vědět, tím méně mohou být zaskočeni.
Sdílej článek
Od svých matek se snad dnes dívky už dozvědí veškeré potřebné informace a nejsou překvapené, když „to přijde“, a nemají pocit, že se děje něco nepatřičného, o čem se nemluví. Není to ovšem tak dávno, kdy se matky ostýchaly svým dcerám vše pořádně vysvětlit. Možná samy ani neměly dost informací. Jak to pak měli a mají řešit muži?
Nemůžeme jim mít za zlé, že neví, co se zrovna s jejich partnerkami děje. Musí být obtížné zvládnout situaci, kdy jim jinak zcela vyrovnaná žena například vyčte nedostatek lásky nebo vynadá za drobnost, jako by šlo o život. Bez vysvětlení. Proč ho nedostanou? Protože žena buď o příčinách svého stavu sama neví, nebo se o těchto přirozených věcech stydí mluvit.
Poslouchejme svoje tělo
Při menstruaci slupnout pilulku, pár dní přetrpět a těšit se, až nepříjemné pocity a bolesti přejdou. Nebo sledovat své tělo během celého měsíce, všímat si změn a postupně se naučit s nimi pracovat. Dva možné postupy. Prvním si asi projde každá žena, čím dřív ale vezme všechny pochody spojené s menstruačním cyklem na milost, tím lépe pro ni i pro její okolí. Když své tělo dobře známe, cítíme se v něm mnohem lépe. Možná potřebujeme méně léků, víme, kdy jít cvičit a kdy odpočívat. Víme, že několik dní před menstruací můžeme být protivné tak, že nevydržíme samy se sebou, můžeme s tím pracovat, okolí na to připravit nebo důležité jednání odložit. Psychická výkonnost a odolnost v některých dnech cyklu dostává pořádně zabrat. To, co se nám zdá být neřešitelné nebo přehnaně dramatické, přejdeme v jiných dnech mávnutím ruky. Obecně je tělo v prvních dnech po menstruaci v nejlepší kondici a zvládne větší tělesnou zátěž. Také je to ideální čas kontrolovat svou váhu. Těsně před menstruací je lepší se nevážit, ještě více to může zamávat s (tou dobou křehkou) psychikou. Chutě na sladké nebo zvýšená chuť k jídlu, potřeba více spánku nebo myšlenky na sex. Ať se nám to líbí nebo ne, všechno během celého měsíce nějak souvisí s naším menstruačním cyklem a není dobré se nepřiměřeně přemáhat.
Bolesti a výkyvy
Nejenže je každá žena jiná, a tudíž jinak prožívá bolest. To, co se v těle každé z nás odehrává, není totožné. Bolet nás může cokoliv s různou intenzitou. Pokud je bolest tak silná, že nám brání ve vykonávání běžných činností nebo ohrožuje na zdraví, měly bychom to řešit s gynekologem a nenechat se odbýt. Může to totiž signalizovat ještě jiný problém v těle. Nejen křeče v podbřišku, ale i bolest svalů, kloubů, lehce zvýšená teplota a další příznaky nejsou vyloučeny. Také výkyvy cyklu mohou poukazovat na to, že se něco děje a nemusí jít pouze o těhotenství. Veškeré odchylky od našeho běžného průběhu bychom měly konzultovat s lékařem.
Změny po porodu
Perioda se po porodu vrací každé ženě také různě. Říká se, že během kojení se menstruace nedostaví, rozhodně se na to nelze spoléhat. Po jejím návratu se ustálí cca po půl roce a může překvapit. Jiná než dříve může být její délka i intenzita. Bolesti, které jsme očekávaly, nepřijdou, ale možná se objeví jiné. Intenzivněji se může ozývat celý cyklus, resp. vaše tělo. Nebraňte se mu naslouchat a vyjít vstříc. Stejně tak se nebraňte hovořit o těchto projevech a vašich potřebách spojených s periodou s vaším mužem, bratrem nebo dětmi. Až příště „bez důvodu vypěníte“, bude pro ně jednodušší vědět, co se s vámi děje a že je to zcela přirozené.
_tip_