Už je to tu, dítko se staví na nohy a dělá první krůčky. Přinášíme několik tipů, jak ho podpořit a neuškodit mu.
Sdílej článek
1. Nechte ho lézt
Lezením si dítě posiluje zádové svaly, které bude k následné chůzi potřebovat. V 10. měsíci se už většinou samo staví, pokládejte ho proto na podlahu, která neklouže. Každé dítě se vyvíjí svým vlastním tempem, takže na něj nijak nespěchejte.
2. Chůze kolem nábytku
Obcházení nábytku se za samostatnou chůzi ještě považovat nedá, protože dítě potřebuje ruce jako oporu. V této fázi už ale musíte dávat dobrý pozor, aby nešikovně neupadlo a nezranilo se.
3. První krůčky
Kolem 1. roku života se dítě pokouší o jeden až dva samostatné krůčky, staví se samo v prostoru. Podporujte ho např. tím, že si sednete s partnerem na zem naproti sobě a dítě si povzbudivými gesty mezi sebou posíláte. Berte to jako hru, nikoliv jako povinnost, dobře se u toho pobavíte. Podle lékařských tabulek by mělo dítě chůzi zvládnout v rozmezí od 9. do 17. měsíce.
4. Dávejte na něj pozor
V tyto měsíce zabere pohyb dítěte 100 % vaší pozornosti, nenechte ho stavět se a chodit bez dozoru, chůze je vratká a nejistá. Dbejte obzvlášť, aby se neuhodilo o ostré hrany nábytku. Problém neřešte posazením do chodítka, ve kterém se dítě pohybuje odrážením nožiček! Podle lékařů mu v chůzi nejen nepomůžete, ale můžete mu i ublížit. Chodítka vedou k poruchám stability a k oddálení schopnosti samostatně chodit.
5. Vybírejte správnou obuv
Boty nakupujte v ověřených kvalitních obchodech. Obuv by měla být lehká, ohebná, s pevným opatkem. Hmatem se přesvědčte, že jsou boty uvnitř dobře ušité, nemají hrboly, nikde z nich netrčí ostré nitě nebo nemají špatně přišitý jazyk. Botičky zkoušejte vždy ve stoje, ne v sedě. Strčte za patu prst, abyste se přesvědčili o správné velikosti (pokud tam prst nelze vsunout, botičky budou brzy malé). Doma nechte děti běhat bosky nebo v ponožkách a na ven vybírejte správnou obuv dle ročního období.
_tip_