Dětská rádia na Pigy.cz

Trend zvaný minimalismus

Tipy, nápady, soutěže a recepty pro chytré děti
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Trend vlastnit co nejméně věcí je dost užitečný. Prodejci a výrobci méně kvalitního zboží nejspíš souhlasit nebudou, ale životní prostředí určitě ano. A nejen příroda by ocenila, kdyby se tímto trendem řídili všichni a dlouhodobě. Minimalismus má pozitivní dopad i na naše zdraví, způsob, jakým trávíme svůj čas, a vztahy.

Sdílej článek

Tipy, nápady, soutěže a recepty pro chytré děti
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Kolik věcí opravdu potřebujeme? Proč může být prospěšné a užitečné vlastnit toho co nejméně, kde všude se tímto trendem můžeme řídit? Nemusíme ze dne na den zcela změnit životní styl, zbavit se majetku a odstěhovat se do stanu. Můžeme začít u drobností, které nás neomezí příliš, naopak nám udělají radost a budou k prospěchu.

Když se rozhodneme nenakupovat, nehromadit, chtít méně věcí a více zážitků a s tímto rozhodnutím se postupně ztotožníme, uleví se našemu zdraví. Nebudeme to umět hned, naše společnost je zvyklá nakupovat, často nepřemýšlet, jak dlouho bude výrobek sloužit, z čeho a kde byl vyrobený nebo co s ním bude, až doslouží. Jednoduše nakupujeme. Je to závislost, dělá nám to radost, kompenzuje nezdary v různých oblastech. Když bude kolem nás méně věcí, možná se nebudeme cítit tak zahlceni, uleví to naší mysli. Nebudeme se muset tolik honit, abychom vydělali dostatek peněz na utrácení za nepotřebné věci, uleví to tak i našemu fyzickému zdraví, nebudeme tolik ve stresu. Naopak budeme mít víc času pro sebe, rodinu, přátele. Na své zájmy. A finanční rezerva, která díky minimalizování výdajů vznikne, také přispívá k celkovému zklidnění.

Pokud se rozhodnete vydat se cestou minimalismu, můžete začít cvičně v oblasti, která pro vás nebude představovat problém. Můžete se rozhodnout nepořídit si nové vybavení domácnosti, které vyloženě nepotřebujete, můžete oželet nejnovější elektronické „vychytávky“, kousky do šatníku, které nejsou kvalitní nebo se nedají kombinovat. Zkrátka učte se na drobnostech a postupujte ke složitějším „projektům“. Vše chce čas a trénink. Úspěch je už to, když nový řád zavedete tam, kde vám to přináší radost a kde to dává smysl. Nenuťte se do věcí, které vám jsou nepříjemné. Třeba se to časem změní.

Proč je prospěšné vlastnit toho co nejméně?

Kromě již zmíněných benefitů plynoucích z minimalistického životního stylu lze jmenovat i další jeho plusy. Ušetříte úložný prostor, čas na úklid či hledání dobře uklizených věcí. Budete mít více místa pro sebe, když vás napadne zacvičit si v obýváku. Volný prostor je hezký na pohled, působí uklidňujícím dojmem. Děti se učí vážit si věcí, které mají, protože není samozřejmost kupovat stále nové, vede je to k zodpovědnosti. V případě stěhování to usnadní situaci a (byť na takové případy myslet nechceme) v případě krádeží, požáru apod. nepřijde taková pohroma. Také pojištění domácnosti bude levnější.

Stejně tak jako nenakupujete, abyste nevytvářeli zbytečný odpad, tak ani nevyhazujte věci, které už máte. Používejte je, dokud slouží, a další nekupujte. Případně je někomu věnujte či prodejte.

Řídit se tímto trendem můžete i nárazově. Dostat se ze zajetých kolejí může být dost obtížné. Vzpomenout si na vaše nové předsevzetí alespoň občas je také cesta k cíli. Ideální příležitostí jsou Vánoce: zkuste nenakupovat dárky jen proto, aby jich bylo hodně, a zabalte je letos třeba do textilních pytlíků vhodných k dalšímu využití. Příležitostí může být i obyčejný nákup. Když se v obchodě zarazíte a uvědomíte si, že polovinu vybraného zboží nepotřebujete, a vrátíte ho, můžete to následně oslavit, protože jste naskočili na správnou pomalou a udržitelnou vlnu.

Pár tipů na závěr:

  • Pokud se chcete zbavit věcí, které nepoužíváte, a do nového životního stylu skočit rovnýma nohama, můžete věci darovat lidem, kteří je využijí např. prostřednictvím tzv. Re-use center, která jsou téměř v každém městě, nebo na sousedských bazarech.
  • Podobný „bazar“ můžete uspořádat v práci mezi kolegy, např. v rámci vánočního večírku. Předměty se na takové akci mohou také prodat za malé částky, které dohromady jako firma věnujete na dobročinný účel.
  • Překvapivě může řada věcí najít nové využití za jiným účelem, než jsme je pořídili. Např. silikonové formy na pečení mohou posloužit na výrobu mýdla, staré hrnce jako květináče na balkoně, již nenošené oblečení můžete přešít. Nepřeberné množství tipů na využití všeho možného nabízí internet.

Napište nám

Máte zajímavý recept? Tip na akci? Náměty, které by Pigymámu zajímaly? Napište nám je! A můžete se stát redaktorkou Pigymámy!

    [recaptcha id:contactRecaptcha]

    Sdílej článek

    Povězte nám svůj názor