Říká se, že nemoci nechodí po horách, ale po lidech, a pro malé děti to bohužel platí dvojnásob. Zvláště u těch školkových. Rodiče se často stresují dopředu, ve chvíli, když jsou děti ještě zdravé a řeší, jak to udělat, až onemocní. To je začarovaný kruh, který se může odrazit na psychické domácí pohodě. Nemoc je nepříjemný stav pokaždé, ale je dobré nechat emoce pod kontrolou a připravit si dopředu bojový plán.
Sdílej článek
Kdo se o ně postará?
Péče o nemocné bývá často výsadou matky. Pokud mají oba rodiče takové zaměstnání, které jim umožňuje práci z domova, pak je dobré, aby o svého potomka pečovali rovným dílem. Zkuste se na takovém principu s partnerem domluvit již dopředu. Čím více tatínků bude své zaměstnavatele žádat o home office, popř. přímo ošetřovačku, tím více to bude běžné. Významně se tím sníží břemeno mentální zátěže či přímo stresu, kterým trpí bohužel převážně maminky.
Další variantou jsou prarodiče, případně placené hlídání, ovšem není to ideální forma péče v případě, že vaše dítě trpí infekční chorobou. Drobná výpomoc jako je nákup, uvaření jídla a podobně je ale vhodnou variantou podpory, o kterou můžete požádat sousedy nebo blízké přátele.
Osvěta u zaměstnavatelů
Platí pro ženy i muže v produktivním věku, že už v nástupu do zaměstnání je vhodné zjistit, jak se váš zaměstnavatel (či přímý nadřízený) staví k flexibilním možnostem práce. Zkuste s nimi o těchto záležitostech hovořit už při pracovním pohovoru nebo kdykoliv, kdy to bude vhodné. Rozhodně ale ne až ve chvíli, kdy vaše dítě opravdu onemocní. Pokud budete vědět, že je v pořádku pracovat z domova v době, kdy se ráno dítě probudí s nudlí u nosu, míra stresu bude jistě menší, než kdybyste musela teprve zahájit vyjednávání se svými šéfem, jak to udělat.
Podpora prevence
V zimním období můžete podpořit imunitu vašich dětí tím, že budete dbát na pravidelný přísun zdravých potravin. Ideální je samozřejmě čerstvé ovoce a zelenina, ale můžete také pořídit vitamínové doplňky stravy, které seženete v každé lékárně. Také zkontrolujte stav vaší domácí lékárničky. Pokud se vám v ní válí prošlé léky, vraťte je do lékárny a pořiďte si základní výbavu, do které by měly patřit i přípravky na snížení horečky a tlumení bolesti pro děti.
Pokud již dítě onemocní, je důležité udržovat doma čisté a hygienické prostředí. Mýt si ruce, dezinfikovat hračky a pravidelně větrat. Samozřejmostí je mít u sebe číslo na vašeho pediatra, se kterým konzultujte zdravotní stav dítěte kdykoliv, kdy budete mí jakékoliv pochybnosti nebo otázky. Zjistěte si také, kde je nejbližší pohotovost a jaký má režim.
Zachovejte si zdravý rozum
Být rodičem nemocného dítěte může být náročné a vyčerpávající, zvlášť, když se nemoc neustále opakuje. Mějte však na paměti, že pokud nemoc není nijak závažná, jedná se o běžnou záležitost, ve které nejste sami. Podobně se cítí spousta rodičů a řeší stejné záležitosti. Pamatujte, že děti ze svých nemocí vyrostou, toto trápení nebude trvat věčně a kontakt s bacily vaše dítě posiluje.
Snažte se to tedy vždy z té lepší stránky. Z banálních dětských nemocí se zbláznit nemůžeme, protože musíme zůstat pozitivní a dobře naladění právě pro naše děti. Když jim není dobře, potřebují naši lásku a péči (i když šéf čeká na zpracování vašeho úkolu už několik dní) právě proto, aby se brzy zotavily a doma zase zavládl klid a mír. Alespoň do příští zdravotní epizody – ale na tu již budete připraveni.