„Mami, co to je za ty malé tečky, které svítí večer na obloze…? A proč se střídá den a noc…? Jak je možné, že měsíc je jednou kulatý a pak ho je jen půlka…? A kam mizí slunce…?“ Pokud se i vaše dítko začalo pídit po podobných odpovědích, je čas ho vzít do planetária.
Sdílej článek
Samotné slovo „planetárium“ označuje projektor, který je určený k promítání hvězd, Slunce, Měsíce, planet a dalších vesmírných objektů. Stejný název pak nesou i budovy, kde se projekce odehrávají a kde se návštěvníci seznámí se základními jevy astronomie. Kam do planetária u nás vyrazit?
Planetárium v Plzni: Trojrozměrné promítání nemá chybu
Planetárium v Plzni vás doslova ohromí. Disponuje totiž nejmodernějšími 3D technologiemi a díky tomu se řadí k nejlepším zařízením svého druhu v Evropě. Mimo jiné umí promítnout až 140 000 hvězd (jinde je to okolo 3 000).
Projekce se konají v kopuli, kam se vejde 90 lidí, a trojrozměrné promítání vás doslova vtáhne do děje. Ocitnete se uprostřed oblohy nad Plzní, či v nitru mlhovin, galaxií a miliony let vzdálených hvězd. Díky supermoderní technologii zde máte možnost prozkoumat i svět moří, oceánů nebo hmyzu.
V plzeňském planetáriu je navíc i téměř dvoumetrový globus, který se jakoby vznáší ve vzduchu. Vy ho můžete dotykem ovládat, měnit či prostřednictvím některého z 500 krátkých filmů pozorovat třeba bouřící tornáda, stopovat zemětřesení nebo zjistit, co vše se může stát s botou, která spadne do oceánu.
Planetárium v Praze: Jedno z největších planetárií na světě
Pokud jde o moderní technologie, tak ani Praha nezůstává pozadu. Díky novému doplňku projekčního systému Perfect Sky už několik týdnů návštěvníkům nabízí mnohem větší zážitek z promítání.
A pro zajímavost – pražské planetárium s promítací kopulí o průměru 23,5 metru patří k největším planetáriím na světě. Jaké programy zde můžete navštívit? Tak třeba děti určitě ocení promítání pohádkového příběhu O rozpůlené hvězdě, který vypráví o dvou rozhádaných půlkrálovstvích. V jednom vládne královna Jitřenka, ve druhém královna Večernice. Usmíří se?
Planetárium v Hradci Králové: Prožijte zemětřesení
Jako na dlani budete mít vesmír i v digitálním planetáriu v Hradci Králové, které umožňuje cestovat vesmírem, třeba i mimo naši galaxii, či pozorovat Zemi z kosmu. Široké veřejnosti kromě pozorování noční oblohy, Slunce a dalších zajímavých těles nabízí i pravidelné pořady z oblasti astronomie, kosmonautiky a příbuzných přírodovědných a technických oborů.
V budově najdete také interaktivní expozici, kde si třeba můžete vyzkoušet zemětřesnou židli, prozkoumat modely planet či mlžnou komoru, která se v jaderné fyzice používá pro studium mikrosvěta.
Planetárium v Hradci Králové také nabízí vědecko-naučné programy o vzniku Země, které vytvořilo Americké přírodovědné muzeum v New Yorku ve spolupráci s NASA.
Planetárium v Ostravě: Láká i na Fajny pořad v novym fěrtuchu
Vesmírné zážitky na vás čekají rovněž v ostravském planetáriu, které kromě dokonalé, téměř sci-fi projekci hvězdné oblohy nabízí i takzvané experimentárium plné interaktivních exponátů, zaměřených nejen na astronomii, ale i na fyziku, geologii a všechny přírodní vědy. Návštěvníci tu mohou třeba rozhýbat vlnostroj či si vyzkoušet, jakým způsobem je na Měsíci snížená gravitace, nebo jak se řídí vozítko na Marsu.
Porubské planetárium láká ale i na zábavný Fajny pořad v novym fěrtuchu – program o Ostravě a hvězdách nad ní. Sestaven je ze dvou částí. Celooblohové projekce, díky níž se divák ocitá „uvnitř města“. A zvedá hlavu k věži kostela svatého Václava, stojí v areálu Dolních Vítkovic či se spouští hluboko pod zem do uhelného dolu. A druhé části – živě moderované –, která seznamuje s tím, co můžete vidět nad sebou – Mléčnou dráhu, hvězdy a souhvězdí. A přiměje zamyslet se nad nekonečností vesmíru…
I Štědroň od Tesco mobile sleduje hvězdnou oblohu.
_tip_