Játra jsou hlavním detoxikačním orgánem v našem těle a během minuty jimi protečou až dva litry krve. Ovlivňují toho ale mnohem víc. Přečtěte si, proč byste měli o játra dobře pečovat.
Sdílej článek
Žijeme v hektické době plné stresu a každý den přicházíme do styku se znečištěným ovzduším, pesticidy, těžkými kovy a dalšími nebezpečnými látkami. Toxiny se ale nedostávají do těla pouze z jídla a ze vzduchu, toxické bývají i předměty denní spotřeby (jako je kosmetika nebo drogistické zboží). Nebudeme-li se snažit žít alespoň trochu zdravým životním stylem – dostatečně se hýbat, zdravě jíst a minimalizovat stres – hrozí, že naše játra nebudou zvládat svou detoxikační úlohu a toxiny se začnou usazovat v těle. Vedle očisty těla, játra ovlivňují například hormonální rovnováhu, hladinu cholesterolu a tělesnou hmotnost.
Jak poznat, že játra nefungují?
Jsou-li játra oslabená a toxické zatížení těla je velké, mohou se projevit fyzickými obtížemi – alergiemi, otoky dolních končetin, bolestí hlavy a migrénami, nadýmáním, zácpou, nevolností, zvracením, nechutenstvím a problémy se žlučníkem.
Poruchy jater způsobují také chronickou únavu, bolestivou menstruaci, nepravidelné cykly a zvýšenou citlivost prsů. Pokud játra opuchnou, můžeme pociťovat silné bolesti v oblasti střední části zad. Nemocná játra se dokonce mohou projevit očními problémy a způsobit zhoršený zrak, suchost, otoky a dokonce i závratě a mžitky před očima.
Jak podpořit zdraví jater?
- Zaměřte se i na vaše emoce. Zkuste se zbavit negativních pocitů a procházejte se často v přírodě na čerstvém vzduchu.
- Pravidelně cvičte.
- Omezte konzumaci tučných jídel, průmyslově zpracovaných potravin, smaženého, sířeného sušeného ovoce, čokolády s vysokým obsahem cukru, kávy, arašídů, potravin s chemickými přídavky a hlavně alkoholu.
- Každé ráno po dobu 2 týdnů vypijte sklenici čerstvé mrkvové šťávy nebo smoothie z řepy, mrkve, citronů, jablek a olivového oleje.
- Preferujte chemicky neošetřené a bio potraviny.
- Jezte celozrnné pečivo, čerstvou listovou zeleninu, okurky, různé druhy řas, ryby, zrna (quinoa, amarant, pohanka, jáhly), borůvky, modré hrozny, neloupanou rýži, semínka i jejich klíčky
- Dobré je zařadit i probiotické potraviny, fermentovanou zeleninu, květák, brokolici.
- Nezapomínejte na dostatečný pitný režim.
- Blahodárné jsou i bylinné čaje, které obsahují ostropestřec mariánský, smetanku lékařskou, čekanku, kopřivu nebo řepík.