Dětská rádia na Pigy.cz

Zubařka varuje: Kaz se může objevit na dětském zoubku i brzy po prořezání

Tipy, nápady, soutěže a recepty pro chytré děti
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Už se u vás doma s velkou slávou objevil první zoubek? A víte, že už i ten první zoubek je nutné začít čistit? Dnešní první část rozhovoru s MDDr. Editou Novotnou je právě o tom, jak probíhá první návštěva dítěte u zubaře, jak správně čistit i malému dítěti zoubky nebo kdy se objevují první dětské zubní kazy.

Sdílej článek

Tipy, nápady, soutěže a recepty pro chytré děti
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Kdy by mělo dítě poprvé absolvovat návštěvu zubního lékaře? Jak taková návštěva probíhá?

V prvé řadě, je dobré poučit už těhotnou maminku, kdy by měla s miminkem poprvé přijít na kontrolu a jak se o první zuby starat. Obvykle se poprvé přichází kolem prvního roku života. Při první návštěvě je důležité, aby se dítě cítilo bezpečně, obvykle pouze „spočítáme“ zoubky, povozíme na křesle a snažíme se získat důvěru dítěte. Vždy chci, aby vše proběhlo v klidu a bez pláče, aby dítě nemělo strach z příští návštěvy. Nejhorší je hned první negativní zkušenost.

Máte nějaké tipy, jak donutit roční dítě, aby vám nechalo otevřenou pusu a vy jste ho mohli pořádně vyšetřit?

Je dobré, aby rodiče s dítkem doma trénovali otevření úst a ukázání zoubků. Vhodné je třeba přinést s sebou zubní kartáček, na který je dítě zvyklé. Vidí svůj kartáček a pusu automaticky otevře nebo ukázat na mamince/tatínkovi. Pokud se to ani přesto nepodaří, rozhodně nemá smysl otevírat násilím a s brekem. Lepší je přijít jiný den, když jde třeba na ošetření nebo prevenci jeden z rodičů a zkusit znovu.  Jednou se to podaří.

Co když má dítě už křivé mléčné zuby? Bude mít pak křivé i ty nemléčné?

Ve velké většině případů dočasné (mléčné) zuby rostou rovně, ale může se vyskytnou vada způsobené například cucáním palce, tzv. otevřený skus, nebo vady vrozené, způsobené postavením čelistí. Pak je na místě odeslat na ortodoncii a samozřejmě se pokusit zlozvyk odbourat, bez toho to nejde. Vada, která se nepodchytí už v dočasném chrupu, může ovlivnit i postavení zubů stálých. Vždy je lepší při jakémkoliv podezření odeslat ke specialistovi- ortodontistovi, než něco podcenit.

Kdy se mají dětem začít čistit zuby? Jak by mělo takové ideální čištění u kojenců a později u batolat vypadat?

Začít čistit musíme už od prvního prořezaného zubu, pokud jsou jenom řezáky s hladkými plochami, stačí stírat kapesníkem nebo „prsťáčkem“, jakmile se ale prořežou stoličky je nutné zapojit kartáček a kousací plošky důkladně čistit, alespoň dvakrát denně, nebo po nějaké sladkosti. U dětí se nejčastěji vytvoří první zubní kaz právě na kousací plošce. Ze začátku stačí bez pasty, jakmile se dítě naučí vyplivovat přebytky pasty, začíná se s malým množstvím dětské pasty, která má snížené množství fluoridů. U starších dětí, obvykle předškoláků nebo i dříve (záleží na šikovnosti dítěte a na tom, zda má zuby těsně u sebe a tím těžko čistitelná místa), je vhodné zahájit i čištění mezizubních prostor speciálním mezizubním kartáčkem. Důležité je zuby dětem dočišťovat, žádné malé dítě si zuby nedokáže vyčistit dokonale samo a rodiče musí pomáhat, někdy i třeba do věku 7-9 let, to osobně považuji za velmi důležité.

Kdy se u dětí poprvé objevují zubní kazy?

Kaz se může objevit i poměrně brzy po prořezání, pokud zub nebudeme čistit a dítě bude přijímat nadměrně sladké nápoje a stravu. Sklovina dočasných zubů není tak odolná jako u zubů stálých a kaz se šíří mnohem rychleji. Kazivost je nejvíce ovlivněna množstvím a četností příjmu sacharidů a kvalitou čištění. Nejhorší jsou sladké nápoje, které dítě během dne průběžně ucucává. Samozřejmostí je po večerním čištění zubů už pít pouze vodu. Pokud dítě pije z lahvičky ještě umělá mléka, je dobré dát vypít před spaním (a pak i v noci) vodu. Mateřské mléko je méně rizikové, protože obsahuje i protektivní látky, které zub chrání. Základem je dobrá ústní hygiena. Jak se říká, čistý zub se nezkazí.

Máte za svou zubní praxi nějakou vtipnou nebo zajímavou příhodu s dětmi?

Těch příhod byla spousta, ale bohužel mě momentálně spíše napadají ty, kdy to bylo komplikovanější. Musím říct, že ošetřování dětí patří mezi nejnáročnější, ráda bych apelovala na rodiče, aby se snažili dětem návštěvu předem popsat a připravit je na to, co se bude dít. Nejhorší je, když se děti předem straší, že je to bude bolet a budou trpět, to se nám často děti zaseknou už ve dveřích a odmítají vstoupit. Rodiče bohužel často svůj strach přenáší i na děti. Je to zbytečné, těžko se pak s dětmi komunikuje a získává důvěra. Za ošetření u nás každé dítko dostane nějaký malý dáreček nebo diplom za statečnost, není to pro ně pak tolik stresující.

 

 

Napište nám

Máte zajímavý recept? Tip na akci? Náměty, které by Pigymámu zajímaly? Napište nám je! A můžete se stát redaktorkou Pigymámy!

    [recaptcha id:contactRecaptcha]

    Sdílej článek

    Povězte nám svůj názor