Věřili byste tomu, že zubní kaz je nejčastějším dětským onemocněním? Ano, je to tak. A co víc – odborníci varují, že pokud o chrup své ratolesti nepečujete podle jejich rad, může vaše dítě opravdu trpět!
Sdílej článek
„Zubní kaz není jen nejčastějším dětským onemocněním. Je to obecně nejrozšířenější infekční choroba,“ upozorňuje dětská stomatoložka Lucie Králová a dodává: „Je překvapivé, že mnohdy už malé děti – roční, dvouleté – mají na předních zubech kazy! Říká se tomu kaz kojenecké lahve či medové zuby. Těch názvů je mnoho….“
Ke zdravému chrupu pomohou správné návyky
Přitom krásný zdravý chrup není podle mladé lékařky nic jiného než výsledek správných návyků. „Rodiče při čištění zoubků svých prcků mnohdy dělají chyby úplně zbytečné,“ dodává doktorka Králová.
Jaké jsou ty správné návyky? Rodiče ročních dětí by opravdu měli především dbát na to, aby po večerním vyčištění zubů dítko už nejedlo a pilo pouze čistou vodu. „Když v průběhu noci žena kojí, u dítěte neprobíhá samoočišťování slinami jako přes den, kdy děti do pusy pořád něco strkají, pak slintají a trochu si tím zuby očistí. Takže mateřské mléko a kaše na zubu dlouho zůstávají, působí na něj a stávají se potravou pro bakterie,“ upozorňuje Lucie Králová.
Čistit jen kousací plošky nestačí
Neživit v noci bakterie však není jediné doporučení. Velmi důležité je také správné čištění dětských zoubků. A tady vidí doktorka Králová kámen úrazu.
„Rodiče většinou vezmou kartáček a očistí jen kousací plošky. To ale nestačí. Zub je potřeba očistit ze všech stran, protože kaz může vzniknout jak zepředu, tak zezadu, dokonce i v mezizubí,“ varuje před následky chybné dentální hygieny.
Dětem je potřeba zuby dočišťovat
Další chybou podle Radky Králové je to, že rodiče nechávají děti, aby si zuby čistily samy. Myslí si, že to už v určitém věku zvládnou. Ale opak je pravdou. Protože dítě sice může stát pět minut v koupelně před zrcadlem, ale když je pravák, čistí jen pravou stranu, leváci naopak pouze levou. „Rodiče by měli dětem zuby dočišťovat asi tak do dvanácti let u chlapců, dívky čištění zvládají dřív, už kolem desátého roku věku. To je však hodně individuální.“
Špatně vyčištěná místa odhalí detektor plaku
S kontrolou správného vyčištění zubů můžou pomoct i barvicí tabletky na detekci plaku. „Dítě tabletku rozkouše (je to jen potravinářské barvivo) a místo, které je špatně vyčištěné, se zbarví dorůžova,“ popisuje Radka Králová.
Další její radou pro správnou péči o dětské zoubky jsou dva kartáčky. Jeden pro dítě – může si do něj kousat, jak je libo, a druhý, kterým čistí rodič. „Dítě totiž stihne kartáček rozkousat klidně během tří večerů. A roztřepeným už zuby opravdu vyčistit nejdou,“ vysvětluje stomatoložka.
A na závěr ještě jedno doporučení – rodiče by měli dětem pořizovat měkký zubní kartáček s rovnými štětinkami a pokud možno s užší hlavičkou. Pokud je kartáček velký, děti často dáví nebo je tlačí na tvář.
_tip_