Dětská rádia na Pigy.cz

Zvířecí mazlíčci pro děti? Radost i starost pro celou rodinu.

Tipy, nápady, soutěže a recepty pro chytré děti
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  

Denně slýcháte, že chce zvířátko. Denně uhýbáte před odpovědí, proč zatím ne, ale jednou se tomu musíte postavit čelem. Pojďte do toho! Po přečtení článku se totiž možná přestanete bát pořídit domácího mazlíčka 🙂

Sdílej článek

Tipy, nápady, soutěže a recepty pro chytré děti
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  

Stav před: čistá domácnost

Jednou z obav (často oprávněných ?) je fakt, že takové domácí zvířátko s sebou přináší i trochu toho nepořádku. Akvárko rybiček zapáchá, papoušci, křečci a morčata zase vyhazují žrádlo nebo piliny z klece, kočka si brousí drápky o vaši luxusní sedačku a pes? Ten vám s oblibou udělá loužičku na tom krásném koberci v obýváku. No neberte to…Ale no tak, snad jsme vás nevyděsili. Ve skutečnosti to až tak hrozné není. Trocha nepořádku se sice čas od času najde, ale když dáte chování domácího mazlíčka pravidla, zajistíte si tím řád a jistotu, že vám případný nepořádek nepřeroste přes hlavu.

 

Co vlastně pořídit?

Rybičky, želvy a papoušci jsou častými domácími zvířaty, která rodiče dětem pořizují, aby jim splnili přání, ale zároveň si nepřidělali starostí nad hlavu. Děti ale můžou argumentovat tím, že s takovou rybičkou se přece nepomazlí?! A mají pravdu. Psychologové se shodují na tom, že zvíře, které můžete pomazlit vám do života přinese po psychické stránce více libých pocitů než to, které zavřete do akvárka a tiše ho pozorujete. Jsou samozřejmě milovníci andulek nebo rybiček, kteří si právě takové zvířátko přejí, ale ruku na srdce, když si budete přát auto a dostanete místo něj koloběžku, taky nebudete skákat radostí. Záleží samozřejmě i na vašich možnostech, na tom, kolik máte času, kolik máte doma prostoru, aby se zvířátko mohlo cítit dobře a také kolik péče daný živočich potřebuje.

Abyste nebrali případnou vinu za špatný výběr jen na sebe, promluvte si s vaším dítkem o všem, co chov toho či onoho zvířete obnáší. Takové morče sice venčit nemusíte, ale měnit piliny taky není zrovna zábavná činnost. Samo dítě by mělo cítit zodpovědnost a vědět, že se zvířátkem bude muset pomáhat. Pejska musíme venčit i v zimě a v dešti. Vodu v akváriu nebo piliny v kleci musíme také měnit pravidelně. Připomeňte to dětem, ať pak veškerá starost nespadne do klína jen vám.

 

Kdy si zvíře pustit do bytu

Vetřelec nebo člen rodiny? Záleží na každém z rodičů, jak zvíře vnímá. Dobré ale je, aby zvíře přišlo do bytu nebo do domu až ve chvíli, kdy jsou s tím všichni srozuměni a nikdo nevzdoruje. Nechtěný host by pak mohl být někomu na obtíž a zbytečně by pak vznikaly rodinné rozepře. Dejte tomu tedy čas, o zvířeti se bavte s partnerem i dětmi a nepořizujte ho dřív než bude jisté, že ho budete mít rádi a budete se o něj s láskou starat. V opačném případě byste nemuseli trpět jen vy, ale hlavně i to nevinné zvíře. Pokud se dítě narodí do rodiny, kde už zvíře je, pak je všechno přirozené a většinou domácí zvířata miminko přijmou jako nového člena tlupy. Pokud je ale sled událostí opačný, načasujte příchod zvířátka tak, aby vás neomezoval v péči o dítě a zbylé členy rodiny.

 

Dříve než se k vám nastěhuje

Než si domů přivedete zvíře, zvažte ještě jednou zodpovědně všechny okolnosti, se kterými musíte počítat. Zvíře vám zabere dost času, péče o něj bude stát peníze, v případě dovolené budete muset řešit co s ním. Pokud si pořídíte něco většího než laboratorní myš, musíte počítat i s tím, že s vámi může být jednu nebo dvě dekády. Jste připraveni venčit psa za rozbřesku, i o půlnoci? Budete utírat loužičky? Co když vám kočka zničí nábytek? A co když zvíře bude zapáchat? Že nevadí? Tak v tom případě gratulujeme, jste připraveni. Ještě ale ověřte, jestli třeba nemáte alergii na srst, která by vám mohla stát ve štěstí. Pokud ano, nezoufejte. Existuje spousta plemen psů i koček, které alergikům nevadí.

 

Už je tu! A s ním i první loužička!

Je to malinké roztomilé klubíčko, které všichni milují… Někteří tedy jen do chvíle, než udělá loužičku na šanonu pracovních smluv nebo rodinném fotoalbu. Abyste předešli pocitu, že se musíte odstěhovat buď vy nebo zvíře, rozdělte si spravedlivě povinnosti a ty i po těch nejmladších členech domácnosti vyžadujte. Nastavte pravidla sobě i zvířeti a snažte se je dodržovat. Zvířátko je živý tvor, který si zaslouží nejen lásku a mazlení, ale i péči a starost. Čím víc vás bude doma táhnout za jeden provaz, tím snáze se sžijete, a o to dřív se budete vzájemně obohacovat. Držíme vám palce.

 

_tip_

Napište nám

Máte zajímavý recept? Tip na akci? Náměty, které by Pigymámu zajímaly? Napište nám je! A můžete se stát redaktorkou Pigymámy!

  [recaptcha id:contactRecaptcha]

  Sdílej článek

  Povězte nám svůj názor