Čas dovolených je tu. Mnoho z nás vyráží na dalekou cestu k moři a nebo třeba jen k babičce na Moravu. Nástrah je spousta, pozor na ně!
Sdílej článek
Cesta daleká
Čeká vás mnohahodinová cesta. Spousta lidí nemá zkušenost s dlouhým cestováním, jsou nervózní, často unavení, nevyspalí, proklínají kolony a bojí se, že cestou zabloudí. To jsou hlavní faktory, které ovlivňují bezpečnost cesty nejen pro řidiče samotné, ale i pro ostatní účastníky provozu. Proto se nespoléhejte jen na sebe, ale kontrolujte i jízdu vozidel před sebou.
Auto jako náklaďák
Auto máte naložené k prasknutí, nechybí kočárek ani těžké kufry a box s jídlem. Víte, že takto naložené vozidlo váží i o několik stovek kilogramů více než obvykle? Prodlužuje se jeho brzdná dráha, v zatáčkách působí větší odstředivé síly a náklad na zahrádce posune těžiště vozu mnohem výše, než jste zvyklí. Hůře ovladatelné vozidlo může napáchat na silnici velkou škodu.
Pneumatiky
Před odjezdem zkontrolujte kvalitu pneumatik. Zaměřte se na jejich huštění. Velkou roli hraje i venkovní teplota, optimální je hustit pneumatiky dusíkem, protože pak nedochází k velkým změnám tlaku v závislosti na venkovní teplotě. Víte, v jakém jsou stavu? Především u aut víkendových řidičů, kteří najezdí málo kilometrů za rok, vydrží sada kol mnoho let. Při extrémních podmínkách jsou ale staré pneumatiky mnohem náchylnější k poškození, následkem může být silniční nehoda.
Víkendoví řidiči
Pokud patříte k tomuto druhu řidičů, dobře se rozmyslete, zda na dalekou cestu skutečně stačíte. Přece jen povezete ten nejcennější poklad – svou rodinu. Jestli si myslíte, že řízení na dlouhé vzdálenosti nezvládnete nebo stav vozu není dostačující, raději zvolte jinou alternativu cestování. Vlak nebo letadlo jsou pohodlnější a bezpečnější.
Projekt Dopravní jednička je realizován za přispění finančních prostředků z fondu zábrany škod České kanceláře pojistitelů.