Schopnost sám se obléct je z hlediska samostatnosti dítěte velkým životním milníkem. Dává mu totiž pocit, že je konečně nezávislé na rodičích nebo učitelkách v MŠ. A navíc, to si musíme přiznat, nám to ušetří spoustu práce. Ale jak to děti naučit, aby se u toho nevztekaly, když jim to nejde? Máme pro vás 10 tipů, které se mohou při učení této dovednosti hodit.
Sdílej článek
1/ Dostatečná časová rezerva
Klasická situace, chvátáme ráno do práce a musíme děti odvést do školky. V ten moment je jednodušší dítě obléct. Samozřejmě někdy není zbytí, ale nedělejte to každý den. Šijete si na sebe bič. Je daleko lepší si ráno přivstat a nechat dítěti prostor na to, aby si oblékání nacvičilo. Žádný učený z nebe nespadl a bez praxe se to dítě jen těžko naučí.
2/ Buďte trpěliví
Když se dítě učí samo oblékat, je to často velká zkouška trpělivosti jak pro něj, tak pro rodiče. Jakmile začne „chytat nerva“ vaše dítě, vy musíte zůstat trpěliví a vysvětlovat, že když jste se to kdysi sami učili, taky jste si botičky nasadili obráceně.
3/ Vhodný učební materiál
Usnadněte dítěti oblékání tím, že mu na začátek budete dávat jednoduší kousky z jeho šatníku. Ideální je volné oblečení se vzory a obrázky na přední straně. Chápu, že chcete, aby váš malý frajer chodil do školky v džínách a košili a vaše malá princezna v šatičkách s knoflíky, ale dětským ručkám tím připravíte obrovskou zkoušku. Na úvod je vždy lepší naučit dítě oblékat do oděvů na gumu a do obuvi na suchý zip. Jakmile zvládne hravě toto, můžete přistoupit k dalším úrovním, jako jsou oděvy s knoflíky či zipem a boty na tkaničky.
4/ Jak na spodní prádlo
Ideální je nejprve naučit dítě oblékat do kalhotek a slipů, které mají vpředu nějaký obrázek, podle kterého se může dítě orientovat. Může se stát, že dítě bude zkoušet dávat nohy do stejného otvoru. Na to máme dobrou radu. Položte prádlo na podlahu a dítě ať si sedne k horní části. Než si spodní prádlo natáhne, ověřte, že má nohy na správném místě.
5/ Jak na ponožky
Nejprve vybírejte pro dítě ponožky, které nemají patu. Pokud je nemáte k dispozici, tak dejte dítěti ty, které jsou z pružného materiálu a mají opět odlišný vzor na nártu a na chodidle. Je to z toho důvodu, aby se dítě lépe orientovalo a nedávalo patní stranu nahoru. A jak ho naučit oblékat ponožky správně? Opět je položte před dítě na zem patami k sobě a jejich otvor přeložte přes paty. Ukažte dítěti, jak je na nohu natáhnout.
6/ Jak na kalhoty
Opět vybírejte ze začátku kalhoty volné s pružným pasem a bez zipu a knoflíků. Kalhoty srolujte směrem k rozkroku a rozložte je před dítě. Vysvětlete, že nejprve si musí postupně navléct nohavice a až pak natáhnout do pasu.
7/ Jak na sukně
Sukně také volte raději ty s pružným pasem. Sukni položte na podlahu a nechte dceru, ať strčí nohy do pasu, stoupne si a sukni si následně natáhne.
8/ Jak na trička a tílka
Stejně jako u spodního prádla i zde volte oděvy s výrazným vzorem vpředu a jednobarevnými zády. Ideální je i větší otvor pro hlavu, resp. výstřih. Tričko umístěte na pohovku proti dítěti tak, že obrázek je schovaný směrem do pohovky a výstřih je na vzdálenější straně od dítěte. Pak ukažte, jak se do trička dostat odspodu, strčit ruce do rukávků a protáhnout hlavu nákrčníkem.
9/ Jak na boty
Ideálně začínejte s těmi, které jsou na gumu nebo suchý zip. Jakmile to dítě ovládá, můžete přistoupit k přezkám a tkaničkám. A jak naučit dítě, aby si neobouvalo boty obráceně? Začněte minimálně tím, že mu umístíte boty před něj tak, jak patří.
10/ Jak na rukavice
Ve fázi učení oblékání jsou vhodnější palčáky než klasické prstové rukavice. K těm se opět můžete propracovat později. Pro snazší orientaci přišijte na hřbetní stranu nějaký obrázek nebo kupujte rukavice, které mají na hřbetní straně nějaký vzor.