Dětská rádia na Pigy.cz

10 věcí, které by měly děti zvládnout před nástupem do školky

Tipy, nápady, soutěže a recepty pro chytré děti
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Blíží se první školkový den, a i když vám žádný pedagog nedá do ruky seznam dovedností, které by mělo vaše dítě zvládat, tak se předpokládá, že pro něj tyto věci nebudou problém. Podívejte se na přehled, který pro vás Pigymáma připravila ve spolupráci s učitelkami z MŠ.

Sdílej článek

Tipy, nápady, soutěže a recepty pro chytré děti
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

 1/ Dítě by mělo znát:

Své jméno, příjmení, věk a ideálně i město a adresu, kde bydlí

 2/ Mělo by rozeznávat základní obrázky.

„Tím je v případě školky myšleno to, že když si vaše dítě první školkový den vybere jako svoji značku na skříňce kytičku, tak si to bude pamatovat nejen odpoledne, až si půjde své věci zase vyzvednout, ale i druhý den,“ říká učitelka Marta z pražské MŠ.

3/ Své věci by dítě mělo vždy poznat.

Tady jde zejména o oblečení, obuv, plyšáka, co si přineslo apod. „Rodičům radíme, aby si s dětmi už ráno při oblékání říkali, co si dítě právě obléká, co má na sobě a co bude mít ve školce za náhradní oblečení, kdyby se stala nějaká nepříjemnost. Máme zkušenost, že si to pak děti lépe pamatují,“ vysvětluje paní učitelka Jana z jihlavské MŠ.

4/ Mělo by se umět svléknout i obléknout, obout i zout.

„Často se nám stává zejména u menších dětí, že rodiče přichází s představou, že jim děti prostě oblékneme. V tomto případě jim vysvětlujeme, ať si představí čas, který stráví se svým dítětem při jakékoliv výpravě ven a vynásobí si to pětadvaceti. Kdybychom měli každé dítě oblékat, tak bychom nikdy nikam neodešli. Nehledě na to, jak by vypadalo čekání již oblečených dětí,“ říká paní učitelka Marta a dodává: „Při oblékání mohou mít zejména nejmenší děti samozřejmě ještě problémy například s knoflíky, zipem nebo s punčochami. Pak je ale důležité, aby se nás děti nebály požádat o pomoc.“

5/ Mělo by se umět samo vysmrkat.

Určitě přibalte dětem k jejich věcem do školky také kapesníky… ty se totiž vždycky hodí.

6/ Mělo by samostatně jíst lžící a pít z hrníčku.

Tohle je velmi podobný případ jako u oblékání. Ve školce zpravidla nemívají pedagogové čas na to, aby nakrmili 25 dětí lžící.

7/ Mělo by zvládat základní hygienické návyky.

Prioritou je umět si dojít na toaletu. Všichni si jistě pamatujeme malé dětské záchodky, na které děti ve školkách chodí. I zde se předpokládá, že dítě umí samostatně tento záchod využít, tj. určitě vám nikdo dítě ve školce přebalovat nebude. „Z toho, co vím, je systém toalety nastaven ve většině školek podobně. Děti by měly učitelkám sdělit, že jdou na toaletu a pak případně požádat o pomoc s utřením. Samozřejmě i ve školkách se stane, že se sem tam někdo počůrá, ale nemělo by to být pravidlem. Pro tento případ se doporučuje dětem dávat do jejich skříněk náhradní oblečení,“ vysvětluje učitelka Jana. Samozřejmě některé soukromé školky pracují i s dětmi, které nosí plenky, ale opět to není považováno za běžnou praxi. Dítě by také mělo být zvyklé umýt si ruce, když jde ze záchodu, když jde jíst, když je jakkoliv špinavé, atd.

8/ Mělo by umět poslechnout a zrealizovat základní pokyny.

Například k uklizení hraček, k usazení na místo u stolečku apod.

9/ Mělo by umět pozdravit, poděkovat, požádat.

„Tohle je spíš takový sen učitelů. Zpravidla se tyto věci učí děti až ve školce. Ale pokud to nějaké dítě již umí, je to skvělý základ,“ dodává učitelka Jana.

10/ Dítě by mělo komunikovat.

Mělo by umět vyjádřit své pocity i potřeby. Říct, když se mu něco líbí nebo nelíbí. Oslovit učitelku, když něco potřebuje nebo má nějaký problém.

 

I když jsme připravili tento krátký seznam, tak se učitelky shodují v jedné věci. Není prý nutné, aby dítě bravurně zvládalo vše výše uvedené. Samozřejmě se počítá s tím, že paní učitelka dětem pomůže a bude je tyto dovednosti dále učit. Důležité ale je, aby rodiče spolupracovali a s učitelem komunikovali otevřeně. I když bude dítě v nějaké dovednosti slabší, tak není žádoucí to do něj „hustit“ pod pohrůžkami stylu „ve školce se s tebou nikdo mazat nebude. “ To se často děti ještě více zatvrdí a pak se jim ani do školky nechce a rodiče si tak zadělávají na další problém.

Malý tip na první den

„Ještě dáváme rodičům jednu drobnou radu na vůbec první den ve školce. Stává se nám totiž, že s dítětem přijde úplně vystrašený rodič, ze kterého nervozita doslova číší. Tu pak přejímá i dítě, a proto hodně brečí a nechce se od rodiče vzdálit. Je proto daleko lepší, když přijde veselý a sebejistý rodič, který z prvního školkového dne udělá pro dítě zážitek. Pomůže mu vybrat jeho obrázek na skříňce. Řekne mu, ať si všechno ze školky hezky pamatuje, že večer bude rodině vyprávět, co se všechno dozvědělo. A na závěr třeba i namotivuje například návštěvou cukrárny za první den ve školce, novými omalovánkami apod.“ dává radu učitelka Zdeňka z Havlíčkova Brodu. „Když pak přijde třeba maminka s brečící holčičkou a říká nám, tak já nevím, asi to zkusíme s Kájou zase zítra, tak jí zpravidla odpovídám, že si nepomůže. Jen protahuje období adaptace na nové prostředí,“ dodává.

Napište nám

Máte zajímavý recept? Tip na akci? Náměty, které by Pigymámu zajímaly? Napište nám je! A můžete se stát redaktorkou Pigymámy!

    [recaptcha id:contactRecaptcha]

    Sdílej článek

    Povězte nám svůj názor