Každé miminko je jiné a ze začátku vše funguje spíš principem pokus-omyl. Jde tedy spíše o správné stravovací návyky.
Sdílej článek
Mateřské mléko je přirozená a nejzdravější strava, kterou může matka svému miminku dopřát. Chuť a složení mléka se mění podle toho, co maminka jí. Důležité je tedy dbát na správný a vyvážený jídelníček.
Při kojení dostává miminko všechny potřebné živiny od maminky. Ta by měla dodržovat správné stravovací návyky stejně, jako jakýkoli jiný zdravý člověk. Během kojení tedy není potřeba preventivně vyřazovat ze svého jídelníčku některé „nebezpečné“ potraviny jen proto, aby miminko nebolelo bříško nebo se neosypalo. Každé miminko je jiné a ze začátku vše funguje spíš principem pokus-omyl. Teprve po nějaké době každá maminka vypozoruje, zda má nějaká potravina na miminko vliv či ne. Dobré je ale zdůraznit, jaké jsou ty správné stravovací návyky:
1. Jídlo 5x denně
Kojení vyžaduje zvýšený energetický příjem, který je dobré pokrýt menšími porcemi několikrát denně. Velmi praktické je, když s sebou maminka neustále nosí po kapsách různé piškoty, cereální tyčinky, hroznové víno, banán, celozrnné pečivo …
2. Pestrá strava
Pokud maminka dosud neměla správné stravovací návyky, právě v období kojení má tu nejlepší šanci je získat. Měla by jíst:
- libové maso (kuřecí, králičí, telecí) a ryby
- cereálie, luštěniny, těstoviny
- mléčné výrobky (jogurty, acidofilní mléka, kefíry)
- ovoce, zeleninu
3. Zakázaná strava
Nevhodné je jíst potraviny s vysokým obsahem cukrů a tuků (když na to má maminka chuť, může si to dopřát, ale nemělo by to být každý den). Vyhýbat by se také měla tepelně neupraveným potravinám (majonézové saláty, tatarák, syrová vejce), polotovarům obsahujícím konzervační látky, kofeinovým nápojům a některým čajům (zelený, černý).
4. Pitný režim
Příjem tekutin by měla kojící maminka zvýšit na 3 litry denně. Ideální je neperlivá a neslazená voda, čaje pro kojící matky nebo ředěné ovocné šťávy.
Tip na článek: První příkrmy nejsou žádná věda